Νέα Σαλαμίνα-Δόξα 2-0: Την «έπνιξε» στην επανάληψη και την άφησε στο απόλυτο μηδέν

Η Νέα Σαλαμίνα σκόραρε δύο τέρματα στο δεύτερο ημίχρονο και επικράτησε με 2-0 της Δόξας, σε αγώνα για την 11η αγωνιστική του πρωταθλήματος.

Με τη νίκη της η ομάδα της Αμμοχώστου, έφτασε τους 18 βαθμούς ενώ η ομάδα της Κατωκοπιάς, συνεχίζει χωρίς βαθμό.

Ντιακιτέ και Ντορεγκαράι τα γκολ των νικητών. Με δέκα παίκτες ολοκλήρωσε τον αγώνα η Δόξα, καθώς αποβλήθηκε με απευθείας κόκκινη ο Σισκόφσκι, με την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου.

Το ματς:

Η Δόξα μπήκε πιο δυνατά στον αγώνα και στο 4ο λεπτό απείλησε με σουτ του Κλεόφιλο. Στο 9ο λεπτό, ήρθε και δεύτερη τελική για τους φιλοξενούμενους με τον Ασάντε να μην μπορεί να νικήσει από κοντά στον Μελίσσα.

Από το δεκάλεπτο και μετά, η Σαλαμίνα άρχισε να ανεβάζει με την σειρά της απόδοση. Στο 12ο λεπτό ο Κονέ απείλησε με δυνατή κεφαλιά την οποία απόκρουσε ο Σισκόφσκι. Στο 20' επίσης με κεφαλιά, ήρθε άλλη μια τελική για τους γηπεδούχους με τον Ντορεγκαράι. Ένα λεπτό μετά και ενώ η Σαλαμίνα συνέχισε να βάζει πίεση, απειλήθηκε η εστία του Σισκόφσκι με πλασέ του Κονέ εντός περιοχής.

Μέχρι το τέλος, καμιά ομάδα δεν απείλησε ουσιαστικά και το 0-0, ήταν αποτέλεσμα ημιχρόνου.

Το δεύτερο ημίχρονο, δεν άρχισε ιδανικά για την Δόξα καθώς έμεινε με δέκα παίκτες λόγω αποβολής του τερματοφύλακα της. Ο Σισκόφσκι αφού έκανε λάθος αρχικά εκτός φάσης, στην συνέχεια ανέτρεψε τον Ντουρμισάι αναγκάζοντας τον ρεφ να του δείξει την κόκκινη κάρτα.

Στο 51' ήρθε η πρώτη τελική στο δεύτερο μέρος με την μπάλα να περνά εκτός μετά από εκτέλεση φάουλ του Μπεχαράνο. Στο 54' η Δόξα απείλησε με πλασέ του Κλεόφιλο και στην εξέλιξη της φάσης, σε αντεπίθεση, η Σαλαμίνα προσπάθησε να πάρει προβάδισμα, όμως το σουτ του Ντουρμισάι κόντραρε και κατέληξε στον Αντωνίου.

Στην συνέχεια, η Σαλαμίνα ήταν καλύτερη και στο 67ο λεπτό κατάφερε να σκοράρει και να πάρει προβάδισμα. Ο Κονέ έκανε την σέντρα στην αντίπαλη περιοχή και ο Ντιακιτέ με κεφαλιά έστειλε την μπάλα στα δίχτυα για το 1-0. Οι γηπεδούχοι, δεν τα έβαλαν κάτω και στο 75' κέρδισαν πέναλτι, το οποίο μετουσίωσε σε γκολ ο Ντορεγκαράι τρία λεπτά μετά για το 2-0.

Ακολούθως, έγιναν κάποιες τελικές χωρίς ωστόσο να αλλάξουν το σκορ. Έτσι, η Νέα Σαλαμίνα κατάφερε στην έδρα της να επιστρέψει στις νίκες και να αφήσει την Δόξα στον πάτο χωρίς βαθμό.