Το καμπανάκι και το Plan-B Νταμπράουσκας που είχε αποτέλεσμα!

Μεγάλο το σκορ, μεγάλη και η εμφάνιση της Ομόνοιας στο β' ημίχρονο! Το 4-0 μπορεί όντως να μην ανταποκρίνεται στην πραγματικότητα του αγώνα, όμως η Ομόνοια συνεχίζει την παράδοση που έχει φέτος στην έδρα της, διατηρώντας το αήττητο σε Κύπρο και Ευρώπη.

Παίρνοντας το ματς από την αρχή, η Ομόνοια «φώναζε» για φρεσκάδα στην εντεκάδα, αφού τα συνεχόμενα και δύσκολα ματς με τους ίδιους πάνω – κάτω 11 έφεραν αρνητικό αντίκτυπο στην εικόνα του πρώτου 45αλέπτου.

Όλοι ανέμεναν περισσότερες αλλαγές από τον Νταμπράουσκας στην εντεκάδα ενόψει και του ντέρμπι που ακολουθεί με τον Άρη… Ήταν χαρακτηριστικό και φάνηκε έντονα στο α’ ημίχρονο ότι ο πιο ξεκούραστος, δραστήριος και κάπως… απειλητικός ήταν ο Λοΐζου, που έχει μόλις δύο φετινές εμφανίσεις και αυτές ήταν ως αλλαγές. Στο α' ημίχρονο η Ομόνοια σπατάλησε το χρόνο της χωρίς κάτι ουσιαστικό με το αγχωτικό 0-0 ν’ αναγκάζει τον Νταμπράουσκας στην ενεργοποίηση του Plan B.

Με αλλαγή και νέα πρόσωπα στο β' ημίχρονο, άλλαξε και η ροή του αγώνα της Ομόνοιας. Πιο κινητική, πιο δραστήρια, με τον Χαραλάμπους αρχικά να βάζει το λιθαράκι του, ώστε να έρθει το πρώτο γκολ από τον Κουλιμπαλί. Ένα αρκετά σημαντικό γκολ, σε σωστό χρόνο, που έδωσε την ευκαιρία στην Ομόνοια να διαγράψει το πρώτο μέρος και τον αμυντικό από το Μάλι γι’ άλλη μια φορά να έχει απαντήσεις.

Ο δρόμος και η βραδιά είχε και συνέχεια με το 4-0 να έρχεται από τους Κακουλλή (2) και Αλιούμ που πέρασαν ως αλλαγή και την Ομόνοια ν’ αρχίζει ιδανικά την πρεμιέρα της στη League Phase. Μία νίκη που ήχησε και το καμπανάκι στον προπονητή των πρασίνων, αφού εμφανίσεις όπως αυτή που είχε σήμερα στο α' μέρος, δεν πρέπει να περάσουν... απαρατήρητες. Η Ομόνοια ήταν ανύπαρκτη για ένα 45άλεπτο, σημαντικό που δεν το πήρε μέχρι τέλους και με την αγριάδα, τη σοβαρότητα και την αποτελεσματικότητα που έβγαλε στο φινάλε κατάφερε να επικρατήσει των Ισλανδών.