Euroleague: Μίλησαν οι έδρες σε Κάουνας και Μονακό

«Με το δεξί» άρχισαν τις υποχρεώσεις τους στην εφετινή Euroleague, Ζαλγκίρις και Μονακό, οι οποίες υπερασπίστηκαν τις έδρες τους στην πρεμιέρα της διοργάνωσης.

Στο Κάουνας, η Ζαλγκίρις εκμεταλλεύτηκε τα απογοητευτικά ποσοστά ευστοχίας της Μπαρτσελόνα από τα 6,75 (5/20 τρίποντα) και πανηγύρισε την πρώτη εφετινή νίκης της με 74-67.

Ουσιαστικά οι «μπλαουγκράνα» είχαν ένα μόλις καλό δεκάλεπτο, το τρίτο, όταν έτρεξαν επιμέρους σκορ 7-17 και μείωσαν στο καλάθι (50-48 στο 30΄), αλλά η συνέχεια ανήκε και πάλι στους Λιθουανούς, οι οποίοι με πρωταγωνιστές τους Ίγκνας Μπραζντέικις (17π.) και Σιλβέιν Φρανσίσκο (19π.) έκοψαν πρώτοι το νήμα του τερματισμού.

Από την Μπαρτσελόνα ξεχώρισε ο Νίκολας Λαπροβίτολα με 12 πόντους και 8 ασίστ.

Τα δεκάλεπτα: 21-14, 43-31, 50-48, 74-67

Στο Πριγκιπάτο, η Μονακό επικράτησε άνετα με 93-80 της Αρμάνι Μιλάνο, εξαργυρώνοντας την άμυνα του πρώτου ημιχρόνου, όταν περιόρισε τους Ιταλούς στους 26 πόντους και πήρε τον δρόμο προς τα αποδυτήρια στο +21 (47-26).

Δίχως τον τραυματία Νικ Καλάθη, αλλά με τον Άλφα Ντιαλό σε... κέφια (20π.), οι Μονεγάσκοι πέρασαν ένα ήσυχο βράδυ. Στους 7 πόντους με 3 ριμπάουντ και 1 ασίστ, σταμάτησε ο Γιώργος Παπαγιάννης στα 20 λεπτά που έμεινε στο παρκέ.

Από την Αρμάνι πάλεψε ο Αρμόνι Μπρουκς με 16 πόντους.

Τα δεκάλεπτα: 22-10, 47-26, 66-49, 93-80

Με ανατροπή στο δεύτερο ημίχρονο, η Μπασκόνια υπερασπίστηκε την έδρα της στην πρεμιέρα της εφετινής Euroleague. Οι Βάσκοι επικράτησαν με 88-82 της Παρτιζάν, εξαργυρώνοντας τον επιθετικό πλουραλισμό τους.

Η ομάδα του Πάμπλο Λάσο είχε μία πεντάδα με διψήφιο αριθμό πόντων (Λουαού-Καμπαρό 15π., Σεντεκέρσκις 14π., Μονέκε 13π., Φόρεστ 10π. και Χάουαρντ 17π.), ενώ ο Νίκος Ρογκαβόπουλος ήταν ο μοναδικός που χρησιμοποιήθηκε και δεν έγραψε το όνομά του στη λίστα των σκόρερ.

Από την ομάδα του Ζέλιμιρ Ομπράντοβιτς ξεχώρισαν οι Μπράντον Ντέιβις και Ταϊρίκ Τζόουνς, με 20 και 22 πόντους, αντίστοιχα.

Τα δεκάλεπτα: 16-17, 32-38, 59-60, 88-82

Στην «Αleksandar Nikolic Hall», η Μακάμπι χρειάστηκε την τέταρτη περίοδο, όταν έτρεξε επιμέρους σκορ 18-11, για να «αρπάξει» τη νίκη από τη φιλοξενούμενη Βιλερμπάν, με 89-82.

Πρώτος σκόρερ των νικητών ο Ταμίρ Μπλατ με 21 πόντους, ενώ από τους Γάλλους πάλεψε ο Ζοφρί Λοβέρν με 17.

Τα δεκάλεπτα: 24-31, 51-52, 71-71, 89-82

Στο Μόναχο και σε ένα παιχνίδι γεμάτο ανατροπές, η Μπάγερν άντεξε στην πίεση της περυσινής φιναλίστ της Euroleague και μπήκε «με το δεξί» στην εφετινή διοργάνωση. Οι Γερμανοί επικράτησαν με 97-89 των Ισπανών με ρεσιτάλ παραγωγικότητας και άμυνας στον... επίλογο του αγώνα, όταν έτρεξαν επιμέρους σκορ 33-16!

Κορυφαίος των νικητών ο Σάμπαζ Νέιπιερ με 25 πόντους, ενώ συγκλονιστικός ήταν και ο Γιοάνες Βόιτμαν με νταμπλ νταμπλ σε πόντους (19) και ριμπάουντ (10). Από την Ρεάλ ξεχώρισε ο Φακούντο Καμπάτσο με 19 πόντους και 9 ασίστ.

Τα δεκάλεπτα: 26-29, 52-51, 64-73, 97-89