«Καθάρισε» τον Καναδά κι έκλεισε ραντεβού με τη Γερμανία η Γαλλία

Έχοντας το σταθερό προβάδισμα κι ηγέτη τον Εβάν Φουρνιέ, η Γαλλία νίκησε τον Καναδά 82-73 στον τρίτο προημιτελικό του Ολυμπιακού τουρνουά μπάσκετ ανδρών και προκρίθηκε στα ημιτελικά.

Στα ημιτελικά του Ολυμπιακού τουρνουά μπάσκετ ανδρών προκρίθηκε η Γαλλία. Οι «οικοδεσπότες» νίκησαν τον πανίσχυρο Καναδά 82-73 στον τρίτο προημιτελικό της διοργάνωσης και πήραν το «εισιτήριο» για την τετράδα, όπου την Πέμπτη θα αντιμετωπίσουν στον πρώτο ημιτελικό την παγκόσμια πρωταθλήτρια, Γερμανία, για την πρόκριση στον σαββατιάτικο τελικό.

Οι «τρικολόρ» έφτασαν στο+16 στην ολοκλήρωση του πρώτου ημιχρόνου, όμως στο δεύτερο ημίχρονο δέχτηκαν επιμέρους σκορ και πιέστηκαν από τους τετραθλητές κόσμου, αλλά άντεξαν κι έφτασαν στην πρόκριση.