Πανεπιστημιακό πρωτάθλημα Futsal: Στην απόλυτη ισορροπία

ΤΟ ΠΑΝΕΠΙΣΤΗΜΙΑΚΟ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ ΦΟΥΤΣΑΛ ΓΥΝΑΙΚΩΝ ΑΡΧΙΣΕ ΜΕ ΔΥΟ ΙΣΟΠΑΛΙΕΣ ΣΕ ΔΥΟ ΣΠΟΥΔΑΙΑ ΜΑΤΣ ΠΟΥ ΠΡΟΣΦΕΡΑΝ ΓΚΟΛ ΚΑΙ ΣΥΓΚΙΝΗΣΕΙΣ

Δύο ισοπαλίες, πολλά γκολ και συγκινήσεις πρόσφερε το μενού της πρώτης αγωνιστικής στο Πανεπιστημιακό πρωτάθλημα φούτσαλ γυναικών. Το Πανεπιστήμιο Κύπρου φιλοξένησε το Frederick (2-2), ενώ το Ευρωπαϊκό κοντραρίστηκε στην έδρα του με το Πανεπιστήμιο Λευκωσίας (3-3), με τις τέσσερεις ομάδες να μαζεύουν από ένα βαθμό στην πρώτη αγωνιστική του πρωταθλήματος.

Ευρωπαϊκό – Πανεπιστήμιο Λευκωσίας 3-3

Στο κλειστό του Ευρωπαϊκού Πανεπιστημίου έγινε σπουδαία αναμέτρηση. Το Ευρωπαϊκό μπήκε πολύ δυνατά και κατάφερε να πάρει εξ αρχής το προβάδισμα με γκολ της Κάισερ (3’). Η απάντηση από τα κορίτσια του Γιαξή ήταν άμεση, αφού η Χατίνοβα ισοφάρισε νωρίς (7’). Πριν το ημίχρονο, οι γηπεδούχες… «ξέσπασαν». Τα κορίτσια του Πιερή μέσα σ’ ένα λεπτό πήραν προβάδισμα με δύο γκολ έπειτα από τέρματα των Σιακαλλή (12’) και Χανύ (13’) κλείνοντας το ημίχρονο μπροστά στο σκορ. Η συνέχεια ήταν ακατάλληλή για καρδιακούς. Το Πανεπιστήμιο Λευκωσίας αντιστάθηκε, μπήκε δυνατά στην επανάληψη και κατάφερε να φέρει το ματς στην απόλυτη ισορροπία. Η Άρχοκ σκόραρε με το «καλημέρα» στο β’ ημίχρονο (26’), ενώ η Χαντίνοβα έφερε ισοφάρισε τον αγώνα με δεύτερο γκολ (27’). Μέχρι και το τέλος του αγώνα, οι δύο ομάδες έδωσαν ότι είχαν και δεν είχαν αλλά δεν ήταν δυνατόν να αλλάξει το τελικό αποτέλεσμα.

Πανεπιστήμιο Κύπρου – Frederick University 2-2

Σπουδαίο ντέρμπι έγινε και στο Πανεπιστήμιο Κύπρου με την ομάδα του Καλλινίκου να φιλοξενεί το Fredrick University. Οι φιλοξενούμενες αιφνιδίασαν από την αρχή το Πανεπιστήμιο Κύπρου, αφού προηγήθηκαν στο σκορ από νωρίς με την Μωησέως (3’). Το Πανεπιστήμιο Κύπρου απάντησε με γκολ από Γιάγκου (11’) και Ζορζή (17’) κλείνοντας το ημίχρονο προηγούμενο στο σκορ. Στην επανάληψη, ο αγώνας έμοιαζε με… τελικό πρωταθλήματος. Το Frederick έδειξε ιδιαίτερα δυνατό και προσπαθούσε να ισοφαρίσει, ενώ το Πανεπιστήμιο Κύπρου σπατάλησε αρκετές φάσεις για να κλειδώσει το τρίποντο. Στο τέλος, τα κορίτσια της Δημητρίου κατάφεραν να πάρουν τον βαθμό, αφού η Πανταζή (48’) «μίλησε» τελευταία και με δικό της γκολ έφερε τον αγώνα στα ίσα.

Η Ομοσπονδία θα ήθελε να ευχαριστήσει τους χορηγούς της. Τον περήφανο υποστηρικτή και στρατηγικό συνεργάτη τον ΟΠΑΠ Κύπρου, τον Χαραλαμπίδη Κρίστη, αλλά και τον χορηγό επικοινωνίας την Cablenet.