«Φρέναρε» τη Λανς η Λιόν - Σπουδαίο διπλό ανατροπής για τη Ρεμς στο Ναντ

Την ευκαιρία να πιάσει τη Μαρσέιγ στη δεύτερη θέση και τους δέκα βαθμούς έχασε η Λανς, η οποία έμεινε στην εντός έδρας «λευκή» ισοπαλία με τη Λιόν. Σπουδαίες νίκες για Ρεμς και Ρεν.

Λίγες ημέρες πριν το ραντεβού με τον Ολυμπιακό στο «Groupama Stadium» για την πρεμιέρα της League Phase του Europa League, η Λιόν προβλημάτισε εκ νέου με την εικόνα της, μένοντας τη «λευκή» ισοπαλία στην έδρα της Λανς, στο πλαίσιο της 4ης αγωνιστικής της Ligue 1.

Οι γηπεδούχοι ήταν εκείνοι που είχαν την κατοχή και τον έλεγχο του αγώνα, με τους «λιονέ» να τα βάζουν και με την... τύχη τους, καθώς, τόσο στο 11ο λεπτό, όσο και στο 57ο, είδε το VAR να τους ακυρώνει γκολ.

Κάπως έτσι, η Λανς έμεινε στην 4η θέση με 8 βαθμούς, την ώρα όπου η Λιόν φιγουράρει στη 13η θέση του βαθμολογικού πίνακα με μόλις 4 πόντους.
Στα υπόλοιπα παιχνίδια της βραδιάς, η Ρεν επέστρεψε στις νίκες και τις θετικές εμφανίσεις, επικρατώντας με το άνετο 3-0 της Μονπελιέ. Οι γηπεδούχοι είχαν «καθαρίσει» το ματς από το πρώτο κιόλας ημίχρονο, χάρη στα τέρματα των Μπλας και Καλιμουέντο στο 24' και το 35' αντίστοιχα, για να έρθει ο Γκρόνμπαεκ στο 60' να διαμορφώσει το τελικό σκορ.

Τέλος, σπουδαίο διπλό και μάλιστα με ανατροπή πανηγύρισε η Ρεμς, η οποία και πέρασε με σκορ 2-1 από την έδρα της Ναντ. Το σκορ για τους γηπεδούχους άνοιξε ο πρώην άσος του ΠΑΟΚ, Ντόουγκλας Αουγκούστο, για να έρθει στο 34' ο Μουνέτσι και στο 90+1' ο Νακαμούρα και να ολοκληρώσουν την ανατροπή.