Έστησε πάρτι με καλεσμένη τη Ζάλτσμπουργκ η Σπάρτα Πράγας!

Η Σπάρτα Πράγας έκανε… φύλλο και φτερό την Ζάλτσμπουργκ, επικράτησε 3-0 και μπήκε με το δεξί στη League Phase του Champions League.

Αφιλόξενη για τη Ζάλτσμπουργκ αποδείχτηκε η πόλη της Πράγας! Η ομάδα του Πεπ Λάιντερς είδε την Σπάρτα να πραγματοποιεί τρομερή εμφάνιση στο «σπίτι» της και να τη διαλύει με 3-0, σε ένα παιχνίδι που εξελίχθηκε από το ξεκίνημά του σε παράσταση για έναν ρόλο.

Βρήκε δίχτυα ο άλλοτε παίκτης του Ολυμπιακού, Καζίμ Λάτσι, ενώ κορυφαίος για τους Τσέχους ήταν ο Ολατούνι με γκολ και ασίστ. Απογοητευτικοί οι Αυστριακοί, οι οποίοι εμφάνισαν πολλά ζητήματα σε όλες τις γραμμές τους και πρέπει να βελτιωθούν άμεσα αν θέλουν να ελπίζουν σε κάτι καλύτερο.

Το παιχνίδι ξεκίνησε ιδανικά για τους γηπεδούχους, οι οποίοι άνοιξαν το σκορ πριν καν το… πάρουν χαμπάρι οι φιλοξενούμενοι. Δεν είχαν συμπληρωθεί καν δύο λεπτά, με τον Χαράσλιν να φτιάχνει το γκολ του Κάιρινεν για το 1-0 μέσα σε «τρέλα» από σχεδόν 20 χιλ. οπαδούς στην «epet ARENA».

Οι Αυστριακοί βρήκαν απάντηση λίγο αργότερα με τον Μούσα Γεό, αλλά το γκολ δεν μέτρησε καθώς ο σκόρερ ήταν εκτεθειμένος. Το παιχνίδι είχε εξαιρετικό ρυθμό, αλλά οι φάσεις μπροστά στις δύο εστίες δεν ήταν κλασικές. Και οι Τσέχοι εκμεταλλεύτηκαν μια μεγάλη ανισορροπία στην αντίπαλη άμυνα, με τον Μέλμπεργκ να αργεί να τραβηχτεί και να κρατά εντός παιχνιδιού τον Ολατούνι ο οποίος με άψογο διαγώνιο τελείωμα έγραψε το 2-0 στο 42’.

Το νερό είχε μπει στ’ αυλάκι για τους γηπεδούχους, οι οποίοι κατάφεραν να βρουν τον δρόμο προς τα δίχτυα για τρίτη φορά και να κλειδώσουν το τρίποντο, με τον Καζίμ Λάτσι στο 58ο λεπτό να διευρύνει το προβάδισμα της ομάδας του στο 3-0.

Το γκολ αυτό επί της ουσίας τελείωσε το ματς. Οι αλλαγές των δύο ομάδων έριξαν τον ρυθμό, με τη Σπάρτα να διαχειρίζεται άψογα το μεγάλο προβάδισμα που είχε πάρει. Σε αντίθεση με τους παίκτες της Ζάλτσμπουργκ, οι οποίοι ήθελαν αλλά δεν μπορούσαν και ξεκίνησαν με κάκιστη εμφάνιση και βαριά ήττα την φετινή τους πορεία στ’ αστέρια.