Πανεπιστημιακό πρωτάθλημα Χάντμπολ: «Μίλησε» η εμπειρία

Ευρωπαϊκό Πανεπιστήμιο και Πανεπιστήμιο Κύπρου άρχισαν με το δεξί τις υποχρεώσεις τους στο Πανεπιστημιακό Πρωτάθλημα Χάντμπολ ανδρών, αφού κέρδισαν Πανεπιστήμιο Λευκωσίας και Frederick University αντίστοιχα.

Ευρωπαϊκό Πανεπιστήμιο – Πανεπιστήμιο Λευκωσίας 37-19

Παράσταση για έναν ρόλο εξελίχθηκε το παιχνίδι ανάμεσα σε Ευρωπαϊκό Πανεπιστήμιο και Πανεπιστήμιο Λευκωσίας. Οι γηπεδούχοι κέρδισαν σχετικά εύκολα τον αντίπαλο τους, καθώς από την αρχή πήραν το προβάδισμα και δεν κοίταξαν ποτέ πίσω τους. Ήδη, από το ημίχρονο, η ομάδα του Αντρέου προηγήθηκε με επτά γκολ διαφορά (16-09) και χάραξε τον δρόμο προς μια εύκολη νίκη. Το τελικό σκορ 37-19 αντικατοπτρίζει πλήρως τον αγώνα, με το Ευρωπαϊκό να αρχίζει με το δεξί τις υποχρεώσεις του στο Πανεπιστημιακό πρωτάθλημα. Πρώτος σκόρερ του αγώνα ο Αιγύπτιος, Κασσέμ του Πανεπιστημίου Λευκωσίας, ο οποίος έκλεψε τις εντυπώσεις σκοράροντας 12 γκολ.

ΕΥΡΩΠΑΪΚΟ: Κρητικός 5, Ιωάννου 2, Κουκλοτίδης 2, Οικονόμου 4, Αχιλλέως 5, Τίγκας 1, Χατζηπέτρου 1, Μανασάκης 2, Καρκαγκέλης 2, Χιώνης 5, Αναγνωστόπουλος 7, Γεωργιάδης 1.

ΠΑΝ. ΛΕΥΚΩΣΙΑΣ: Χριστοδούλου 1, Ζήνωνος 1, Γρηγορίου 1, Φεκκάς 3, Σιεστερίκοβ 1, Κασσέμ 12.

Frederick University – Πανεπιστήμιο Κύπρου 20-38

Μεγάλο ματς έγινε στο κλειστό του Αγίου Δομετίου ανάμεσα σε Frederick και Πανεπιστήμιο Κύπρου. Μην σας ξεγελά το τελικό σκορ. Το Fredrick ήταν καλό και όσο είχε δυνάμεις πάλεψε τον αγώνα, καθότι στο ημίχρονο το σκορ ήταν στο 13-14 υπέρ του Πανεπιστήμιου Κύπρου. Στη συνέχεια, μίλησε το βάθος και η εμπειρία του Πανεπιστήμιου Κύπρου, με τους χειροσφαιριστές της ομάδας να δείχνουν τη δυναμική τους. Πρώτος σκόρερ και κορυφαίος του αγώνα ο Κόκκινος με επτά γκολ, από έξι οι Γεωργίου και Παπαδόπουλος.

FREDERICK: Τσιλίδης 1, Κυπριώτης 5, Ιωάννου 3, Τσαγκάρης 3, Μούλερ 2, Αμποπυνασάρ 6.

ΠΑΝ. ΚΥΠΡΟΥ: Παπαδόπουλος 6, Καραλούκας 4, Θεοφάνους 6 ,Γεωργίου 6, Ευσταθίου 2, Σάντσες 4, Κόκκινος 7, Ευδοξίου 3.