Βαριά ήττα για Τσιτσιπά και Ρουντ

Στέφανος Τσιτσιπάς και Κάσπερ Ρουντ ηττήθηκαν στα δύο σετ από Μπεν Σέλτον /Αλεχάντρο Ταμπίλο και η Team World ολοκλήρωσε τη δεύτερη μέρα του Laver Cup με γερό προβάδισμα.

Το ευρωπαϊκό δίδυμο έχασε με 6-1, 6-2 σε 69 λεπτά κι έτσι οι επίλεκτοι του Κόσμου προηγούνται με 8-4 της Team Europe στο Βερολίνο. Θέλουν, δηλαδή, δύο νίκες για να στεφθούν πρωταθλητές!

Τσιτσιπάς και Ρουντ πήραν το πρώτο τους γκέιμ στο 5-0, αφού πρώτα έσωσαν δύο σετ πόιντ, αλλά στη συνέχεια oι αριστερόχειρες Σέλτον/Ταμπίλο κράτησαν το σερβίς τους και «έγραψαν» το 1-0.

Παρότι δέχτηκαν ένα ακόμα μπρέικ στο ξεκίνημα του δεύτερου σετ, οι δύο Ευρωπαίοι ήταν πιο ανταγωνιστικοί στη συνέχεια και το ματς είχε σαφώς μεγαλύτερο ενδιαφέρον.

Δεν κατάφεραν, όμως, να σπάσουν το σερβίς του Ταμπίλο στο 3-2 (0/2 μπρέικ πόιντ) και αφού ακολούθησε ένα ακόμα «φτωχό» service game του Ρουντ (5-2), οι αντίπαλοί τους έκλεισαν τον αγώνα όταν ο Σέλτον πήρε τις μπάλες στα χέρια του.

Θυμίζουμε ότι νωρίτερα είχαμε τα αποτελέσματα Μεντβέντεφ-Τιάφοου 1-2, Αλκαράθ-Σέλτον 2-0 και Ζβέρεφ-Φριτζ 0-2.

Το event ολοκληρώνεται σήμερα (22/9) και πλέον κάθε νίκη δίνει τρεις βαθμούς. Ο τίτλος θα πάει στην ομάδα που θα φτάσει πρώτη τους 13 βαθμούς.

Πηγή: sdna.gr