Ήττα από τον Νισικόρι και αποχαιρέτησε νωρίς το Μόντρεαλ

Ο Κέι Νισικόρι επικράτησε μετά από 3 χρόνια επί παίκτη του Τοπ 20, με τον Στέφανο Τσιτσιπά να αποχαιρετά νωρίς το Μόντρεαλ (2-0).

Δεν ήταν η μέρα του Τσιτσιπά στο Μόντρεαλ. Ο κορυφαίος Έλληνας τενίστας έγινε ο πρώτος του τοπ 20 που χάνει από τον Κέι Νισικόρι (2-0, 6-4, 6-4) μετά από 3 χρόνια και αποχαιρέτησε νωρίς το Μόντρεαλ, έπειτα από απίθανο ξέσπασμα κατά του πατέρα του.

Στο 1ο σετ ο Νισικόρι από το 3ο κιόλας game, κατάφερε να σπάσει το σερβίς του Τσιτσιπά και στην συνέχεια κάνει ακόμα ένα break, ξεφεύγοντας στο σκορ με 5-1. Με μια μικρή αντεπίθεση ο Στέφανος μείωσε σε 5-4 αλλά ο Ιάπωνας βρήκε τρόπο και έκλεισε το σετ με 6-4, σε 37 λεπτά.

Στο 2ο σετ πάλι νωρίς ο Νισικόρι κατάφερε να πάρει το σερβίς του αντίπαλου του, και πάλι στο game και έκτοτε η διαφορά αυτή δεν μαζεύτηκε σε κανένα σημείο από τον Έλληνα τενίστα.

Ο Ιάπωνας άλλοτε φιναλίστ του US Open, έκλεισε το σετ με 6-4 και την αναμέτρηση με 2-0, πετυχαίνοντας μια σπουδαία νίκη.

Μα πανομοιότυπο τρόπο με πέρυσι ο Τσιτσιπάς θα αποχαιρετήσει την διοργάνωση νωρίς. Το 2023 είχε ηττηθεί στη πρεμιέρα του από τον επίσης έμπειρο Γκαέλ Μομφίς.

Στο Canadian Open κατα το παρελθόν έφτασε μέχρι τον μεγάλο τελικό. Ήταν το 2018, ο οποίος μάλιστα ήταν και ο 1ος μεγάλος τελικός στην καριέρα του.

Επόμενο σταθμός για τον Στέφανος θα είναι το τουρνουά του Σινσινάτι, 13 με 19 Αυγούστου.

Ο Νισικόρι πέτυχε την 2η νίκη του απέναντι στον Τσιτσιπά στις 3 συνολικά αναμετρήσεις που έχουν δώσει οι 2 τενίστες.

Ο Ιάπωνας είχε φτάσει στον τελικό της διοργάνωσης το 2016 που ήταν και η κορυφαία επίδοση του, ενώ φέτος αγωνίζεται για 1η φορά μετά το 2021. Στην παγκόσμια κατάταξη βρίσκεται στο Νο.576 του κόσμου, ενώ το 2015 είχε φτάσει έως και το Νο.5.

Πηγή: sdna.gr