Σταμάτησε την Παολίνι και σήκωσε τον δεύτερο major τίτλο της η Κρεϊτσίκοβα!

Η Μπάρμπορα Κρεϊτσίκοβα υπέταξε στον τελικό του Wimbledon την Τζάσμιν Παολίνι και πανηγύρισε τον δεύτερο Grand Slam τίτλο της!

Από σίδερο η η 28χρονη Τσέχα, δεν λύγισε ούτε από τη ατμόσφαιρα, ούτε από την αντεπίθεση της Ιταλίδας και επικράτησε με 6-2, 2-6, 6-4 σε 2 ώρες και 56 λεπτά.

Δύο στα δύο έχει σε τελικούς major η τενίστρια από το Μπρνο και πάντα έρχεται... από το πουθενά και εκπλήσσει όλο τον κόσμο! Το ίδιο έκανε και στο Παρίσι το 2021, όπου χρειάστηκε να σβήσει και ματς πόιντ της Μαρίας Σάκκαρη στα ημιτελικά της διοργάνωσης.

Η Κρεϊτσίκοβα ξεκίνησε πού δυνατά τον αγώνα και δεν άφησε κανένα περιθώριο αντίδρασης στην Παολίνι. Σέρβιρε εξαιρετικά, είχε μεγάλες επιστροφές και έδειχνε ικανή να καθαρίσει τον αγώνα στα δύο σετ.

Ήταν, ωστόσο, βέβαιο ότι η 28χρονη Ιταλίδα δεν θα «έπεφτε» χωρίς να δώσει μάχη. Έχοντας τον κόσμο στο πλευρό της, «έσπασε» το μομέντουμ της Κρεϊτσίκοβα με το μπρέικ στο δεύτερο γκέιμ και από και πέρα βρήκε το σερβίς της, βρήκε το forehand της και κατέκτησε εύκολα το δεύτερο σετ.

Η Τσέχα, από την άλλη, είχε χάσει τελείως τον ρυθμό της, έκανε πολλά λάθη με το backhand και πλέον δεν είχε και την αξιοπιστία του σερβίς της. Παρόλα αυτά, όταν ξεκίνησε το τρίτο σερβίς, ήταν ξεκάθαρο ότι άφησε πίσω της το δεύτερο. Σέρβιρε όπως στο πρώτο σετ και «χτύπησε» στο έβδομο γκέιμ, παίρνοντας το προβάδισμα με 4-3.

Κράτησε το σερβίς της στη συνέχεια και όταν πήρε τις μπάλες στο 5-4 παραλίγο να μπει σε περιπέτειες, καθώς είχε δύο μπρέικ πόιντ η Παολίνι, Έμεινε, όμως, δυνατή μέσα στην  καυτή (υπέρ της Ιταλίδας) ατμόσφαιρα και έκλεισε τον αγώνα στο τρίτο ματς πόιντ της.

Πηγή: sdna.gr