Ολυμπιακός – Ανόρθωση 1-4: «Πάτησε» γκάζι στο β’ ημίχρονο και «καθάρισε»!

Η Ανόρθωση με πολύ καλή εμφάνιση στο β’ ημίχρονο επιβλήθηκε του Ολυμπιακού με 4-1 (Τόσκα 90’ / Παρούτης 50’, Λόπες 62’ 82’, Ίλιεφ 66’) και πήρε την πρόκριση στην επόμενη φάση του κυπέλλου Coca Cola.

ΕΙΚΟΝΑ ΑΓΩΝΑ:

Με διάθεση και ενέργεια να επιβάλει τον ρυθμό της και να σκοράρει ένα γρήγορο τέρμα εισήλθε στο παιχνίδι η Ανόρθωση και η αλήθεια είναι ότι βρήκε μερικές καλές στιγμές να το πετύχει μέχρι και την συμπλήρωση του πρώτου τετάρτου.

Από την στιγμή όμως που δεν το κατάφερε, ο Ολυμπιακός ξεθάρρεψε και ξεκίνησε να διεκδικεί κάτι από το παιχνίδι χωρίς όμως αποτέλεσμα αλλά κερδίζοντας μέτρα. Αυτό είχε ως αποτέλεσμα να πέσει ο ρυθμός και να μην έχει πολλές φάσεις ο αγώνας.

Μάλιστα από το 14’ η επόμενη φάση ήρθε στο 41ο λεπτό, με τον Χρυσοστόμου με κεφαλιά να βρίσκει το δοκάρι. Πιο πριν στο παιχνίδι και συγκεκριμένα στο 33’ ο Ροβέρτος Κώστα σφύριξε πέναλτι υπέρ του Ολυμπιακού, με τον VARίστα να διορθώνει την απόφαση του καθώς η ανατροπή έγινε εκτός περιοχής.

Μέχρι και το τέλος του ημιχρόνου δεν υπήρχε κάτι το αξιόλογο, με τις δύο ομάδες να οδηγούνται στο 0-0 με το τέλος του πρώτου μέρους.

Ό,τι δεν κατάφερε να κάνει στο πρώτο ημίχρονο το έκανε στο δεύτερο με το ξεκίνημα του η Ανόρθωση, με τον Παρούτη με πανέμορφο τέρμα στο 50ο λεπτό να ανοίγει το σκορ. Ο Κύπριος μεσοεπιθετικός «κουβάλησε» μπάλα, έφτασε στο ύψος της μεγάλης περιοχής με το πρώτο του σουτ να σταματά στο δοκάρι και το δεύτερο να καταλήγει στα δίχτυα.

Το 2-0 έγινε από τον συνήθη ύποπτο, με τον Λόπες με σουτ μέσα από την περιοχή να πετυχαίνει το δεύτερο τέρμα της ομάδας του, δίνοντας της ισχυρό προβάδισμα.  Ο Ίλιεφ άνοιξε και αυτός λογαριασμό με τα δίχτυα, με τον Βούλγαρο φορ στο 66ο λεπτό να σπρώχνει την μπάλα στο μπλεκτό του Κυριάκου μετά από γύρισμα του Θεοδώρου.

Στο 82ο λεπτό ο Λόπες με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι έδωσε διαστάσεις θριάμβου στη νίκη-πρόκριση της ομάδας του, με τον Ολυμπιακό να μειώνει σε 4-1 στο 90ο λεπτό με σκόρερ τον Τόσκα, διαμορφώνοντας έτσι και το τελικό σκορ.

ΕΝΔΕΚΑΔΕΣ:

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ: Κυριάκου, Μπαρμπόσα (Ανδρέου 60’), Γαβριήλ, Μιχαηλιδης, Ιγναντίδης (Ο. Γεωργίου 84’), Κοντός (Μορέιρα 60’), Καραντώνας, Χρίστου, Βαγιαννίδης (Τόσκα 60’), Στεφάνου, Βιερίνια (Μ. Χραλάμπους 66’)

ΑΝΟΡΘΩΣΗ:  Κεραυνός, Σταμούλης (Κονσεϊσάο 46’), Μλάντοβιτς, Χρυσόπουλος, Κίκο (Μιχάλας 72’), Αρτυματάς (Σ. Χαραλάμπους 46’), Χρυσοστόμου, Ρόγκουλιτς (Λόπες 46’), Θεοδώρου, Παρούτης, Ίλιεφ (Ε. Χαραλάμπους 73’).

ΚΙΤΡΙΝΕΣ: Βαγιαννίδης 9’, Γαβριήλ 48’, Γεωργίου 87’ / Θεοδώρου 29’, Αρτυματάς 33’, Ίλιεφ 41’