ΑΕΚ-Ακρίτας 5-0: Άνετη πρόκριση με χατ-τρικ του Αϊτόρ!

Η ΑΕΚ επιβεβαίωσε τον τίτλο του φαβορί κόντρα στον Ακρίτα, έκανε το καθήκον της και πήρε την πρόκριση.

Σε αγώνα νοκ άουτ που έγινε στην Αρένα της Λάρνακας, η ΑΕΚ επικράτησε άνετα με 5-0 του Ακρίτα Χλώρακας και προκρίθηκε στους «16» του Κυπέλλου.

Για την ομάδα του Μπεργκ, χατ τρικ πέτυχε ο Αιτόρ και από ένα γκολ οι Ανγκιέλσκι και Δημητρίου. Αξίζει να σημειωθεί, πως ο Εκπολό μοίρασε δύο ασιστ στα πρώτα γκολ της ομάδας της Λάρνακας. Από την άλλη ο Ακρίτας, δεν μπόρεσε να απειλήσει ουσιαστικά την αντίπαλη εστία εκτός από μια περίπτωση στο πρώτο ημίχρονο.

Το μάτς:

Η ΑΕΚ ήταν η ομάδα που μπήκε καλύτερα στον αγώνα. Αυτό άλλωστε περιμέναμε να κάνει από την αρχή. Η πρώτη καλή στιγμή ήρθε στο 11ο λεπτό με τον Αιτόρ να μην μπορεί να νικήσει τον Βάκουλικ. Στο 13ο λεπτό, ο Φαράζ από πλάγια βρήκε τον Ανγκιέλσκι ο οποίος έστειλε την μπάλα έξω από πολύ κοντά.

Στο 26' ο Μιλίσεβιτς απείλησε με απευθείας εκτέλεση φάουλ και τρία λεπτά μετά ήρθε το πρώτο γκολ της αναμέτρησης. Ο Εκπολό έδωσε στον Ανγκιέλσκι και αυτός από πολύ κοντά δεν δυσκολεύτηκε αυτή την φορά να στείλει την μπάλα στα δίχτυα για το 1-0.

Στο 37ο λεπτό, ήρθε η πρώτη καλή στιγμή για τον Ακρίτα. Ο Σιφναίος έκανε το σουτ από το ύψος της αντίπαλης περιοχής, όμως η μπάλα πέρασε λίγο έξω.

Στις καθυστερήσεις, η ΑΕΚ κατάφερε να διπλασιάσει τα τέρματα της. Ο Εκπολό από δεξιά, έδωσε στον Αιτόρ και αυτός με ωραίο πλασέ από το ύψος της αντίπαλης περιοχής, νίκησε τον κίπερ του Ακρίτα για το 2-0, που ήταν σκορ ημιχρόνου.

Στο 55ο λεπτό η ΑΕΚ κατάφερε να πετύχει και τρίτο τέρμα. O Φαράζ έκανε την σέντρα στη αντίπαλη περιοχή. Ο Ανγκιέλσκι αρχικά πήρε την κεφαλιά, όμως, ο Βάκουλικ απόκρουσε, ασταθώς. Στην εξέλιξη της φάσης ο Αιτόρ από κοντά έστειλε την μπάλα στα δίχτυα για το τρίτο τέρμα της ομάδας του.

Η ΑΕΚ συνέχισε να είναι καλύτερη και στο 70ο λεπτό έκανε το 4-0 μετά από απευθείας εκτέλεση φάουλ του Αιτόρ ο οποίος πέτυχε και χατ τρικ.

Στο 77ο λεπτό, ο Σολ είχε μεγάλη ευκαιρία για να σκοράρει, όμως η μπάλα μετά από σουτ που έκανε, χτύπησε στο δοκάρι.

Η ΑΕΚ συνέχισε στους ίδιους ρυθμούς και στο 85' ήρθε το πέμπτο τέρμα. Ο Δημητρίου έκανε το σουτ εντός περιοχής στέλνοντας την μπάλα στα δίχτυα του Βάκουλικ για το 5-0, που ήταν και το τελικό αποτέλεσμα.

ΟΙ ΣΥΝΘΕΣΕΙΣ ΤΩΝ ΔΥΟ ΟΜΑΔΩΝ

ΑΕΚ (Μπεργκ): Αθανασιάδης, Εκπολό, Μιλίτσεβιτς, Ενρίκες, Γκαρσία (63′ Ναλί), Λέδες (71′ Σουάρεθ), Ροντέν, Τσακόν, Αϊτόρ (75′ Δημητρίου), Φαράζ (63′ Γκονζάλες), Αντζιέλσκι (63′ Σολ).
Στον πάγκο: Αλομέροβιτς, Παρασκευά, Γκάμα, Πονς, Ρομπέρζ, Καμπρέρα, Μιραμόν.

Ακρίτας (Λακτιόνοφ): Βάκουγικ, Βάσκο, Καλέστρου, Μίλλερ (46′ Κοκκινόφτας), Κενζέμπεκ, Λεμέσιος (60′ Χαριδήμου), Πρινς (46΄Χατζηβασίλης), Ντρεϊμάνις, Βασιλείου (46′ Ελ Καντουσί), Σιφνέος, Χριστοδούλου (46′ Αντωνίου).
Στον πάγκο: Τρύφωνος, Θεοκλή, Ρέινολντς, Νικολάου, Αδάμου, Αθανασίου.

Διαιτητής: Τεχράνυ Ανδρέας
Α' Βοηθός Διαιτητής: Λαζάρου Ιωάννης
Β' Βοηθός Διαιτητής: Χαραλάμπους Α. Γιώργος
4ος Διαιτητής: Αθανασίου Κυριάκος