Εθνικός - Άρης 1-2: Διά πυρός και σιδήρου στους «8»

Ο Άρης πήρε την πρόκριση δια πυρός και σιδήρου κόντρα στον Εθνικό για τους «8» του κυπέλλου με σκορ 2-1. Τα γκολ της πρόκρισης πέτυχαν οι Μοντνόρ και Νίκολιτς, για τους γηπεδούχους μείωσε ο Χριστοφή, ενώ ο Εθνικός έχασε πέναλτι στο 88΄ με τον Καμπρέρα.

Το ματς:

Στο α’ μέρος, ο Άρης μπήκε δυνατά από το πρώτο λεπτό ώστε να καθαρίσει την πρόκριση κατάφερε να σκοράρει στο 5’ με τον Μοντνόρ προ κενής εστίας να κάνει το 0-1, έπειτα από ωραία προσπάθεια του Σαβό.

Το 2-0, ήρθε με τον Νίκολιτς βρήκε τον χώρο έκανε το δυνατό σουτ και έγραψε το 2-0.

Στην αμέσως επόμενη φάση ο Σπόλιαριτς επιχείρησε σουτ εκτός περιοχής με τον Μάρκοβιτς να αποκρούει.

Στο 43’ ο Εθνικός μείωσε και μπήκε στο κυνήγι της πρόκρισης με τον Χριστοφή να βγαίνει σε τετ-α-τετ απέναντι στον Ζάντρο και σημείωσε το 1-2.

Στις καθυστερήσεις του πρώτου μέρους το δυνατό σουτ του Νικολάου μετά από κομπίνα σε κόρνερ πέρασε έξω.

Η τελευταία φάση του πρώτου ημιχρόνου ήταν για τους φιλοξενούμενους με τον Σαβό να κάνει διείσδυση από τα αριστερά να γυρίζει στην περιοχή του Εθνικού να απομακρύνεται η μπάλα σε πρώτο χρόνο στη συνέχεια ένα σουτ του Σπόλιαριτς δεν πέρασε αφού σταμάτησε σε σώματα.

Στο β΄ μέρος, μπήκε καλύτερα ο Εθνικός ο οποίος στα πρώτα λεπτά απείλησε τρεις φορές τον Άρη. Στο 48’ ο Λίπσκι έδωσε την κάθετη στον Ηλία από πλάγια θέση έκανε το σουτ αλλά πέρασε στην εξωτερική των διχτύων. Στο 52’ η κεφαλιά του Καμπρέρα κόντραρε στον Μουσούντα και πέρασε σε κόρνερ. Στο επόμενο λεπτό ο Χριστοφή βρήκε χώρο και έκανε το δυνατό σουτ που πέρασε πάνω από τα δοκάρια του Ζάντρο.

Η πρώτη απειλή στο β΄μέρος για τον Άρη ήταν στο 64’ με σουτ του Σπόλιαριτς ανάγκασε τον Μάρκοβιτς να πραγματοποιήσει εξαιρετική απόκρουση διώχνοντας σε κόρνερ.

Στο 70' η «ελαφρά ταξιαρχία» έχασε ξεκάθαρη φάση για το 1-3 με τον Σαβό! Ο Μοντνόρ βρήκε τον χώρο έκανε το σουτ απόκρουσε σε πρώτο χρόνο ο Μάρκοβιτς στη συνέχεια ο Σαβό αστόχησε από κοντινή απόσταση.

Στο 77’ ο Εθνικός ισοφάρισε με τον Καμπρέρα ύστερα από τεράστιο λάθος του Ζάντρο. Η φάση εξετάστηκε από το VAR και ακυρώθηκε το γκολ γιατί υπήρξε χέρι στην αρχή της φάσης.

Στο 88’ ο Εθνικός κέρδισε πέναλτι ύστερα από περέμβαση του VAR, ο Καμπρέρα ανέλαβε την εκτέλεση αλλά ο Ζάντρο απέκρουσε την εκτέλεση του διατηρώντας το 2-1 υπέρ της ομάδας του.

Το 2-1 παρέμεινε μέχρι το τέλος του αγώνα.

Οι συνθέσεις:

Εθνικός: Μάρκοβιτς, Ντε Ιριόντο, Περατικός (46' Στυλιανού), Λίπσκι, Λομοτέι, Νικολάου (73’ Μπέκερ), Ιωάννου, Αρτυματάς, Καμπρέρα, Ηλία (65' Ντράζιτς) Χριστοφή (65' Ιωαννίδης)

Στον πάγκο: Μπογκατίνοφ, Παναγή, Σπιρόφσκι, Πεχλιβάνης, Μπίκερ, Περδίος

Άρης: Ζάντρο, Μπράουν, Σπόλιαριτς, Λουκουμπάρ (36' Δημητρίου), Μάτισικ, Σανέ (36' Μουσούντα), Σάβο, Νίκολιτς, Μπρόρσον, Μοντνόρ, Σεμέδο (56' Μπένγκτσον)

Στον πάγκο: Βανά, Σωφρονίου, Κοκόριν, Γκομίς, Σζόκε, Ουρόσεβιτς.

Διαιτητής: Τεχράνυ Ανδρέας

Α' Βοηθός Διαιτητής: Εγγλέζου Νίκος

Β' Βοηθός Διαιτητής: Ιακώβου Χαράλαμπος