ΑΕΚ - ΠΟ Αχυρώνας-Ονήσιλος 3-2: Τριάρα, πρόκριση και τώρα ΑΠΟΕΛ!

Η ΑΕΚ εξασφάλισε το εισιτήριο για την Β΄ φάση του Κυπέλλου Coca-Cola επικρατώντας με 3-2 του Αχυρώνα-Ονήσιλου, στην «Αρένα».

Το σκορ άνοιξε για την ομάδα της Λάρνακας ο Τρισκόφσκι μόλις στο 7ο λεπτό.  Το δεύτερο γκολ πέτυχε ο Ράφα Λόπες στο 44ο λεπτό με κεφαλιά. Στο β’ μέρος ο Αχυρώνας-Ονήσιλος μείωσε με τον Θωμά σε2-1 στο 53ο λεπτό , λίγο αργότερα στο 58ο λεπτό ο Γκιούρτσο πέτυχε το 3-1 με απευθείας εκτέλεση φάουλ.

Στο πρώτο μέρος, η ΑΕΚ μπήκε δυνατά στο παιχνίδι θέλοντας να «κλειδώσει» από νωρίς την πρόκριση για την επόμενη φάση.  Πέτυχε το γρήγορο γκολ με τον αρχηγό της Τρισκόφσκι στο 7ο λεπτό, από κοντινή απόσταση έσπρωξε την μπάλα στα δίκτυα. Από την άλλη, οι φιλοξενούμενοι έχασαν δύο κλασικές ευκαιρίες για να πετύχουν κάποιο γκολ στο πρώτο ημίχρονο.

Στο δεύτερο μέρος, ο Αχυρώνας-Ονήσιλος μείωσε στο σκορ στο 53ο λεπτό σε 2-1 με ωραία ατομική ενέργεια του Θωμά έστειλε την μπάλα στη δεξιά γωνιά του Ερερίν.  Λίγα λεπτά μετά, στο 56ο λεπτό ο Γκιούρτσο με απευθείας εκτέλεση φάουλ διαμόρφωσε το 3-1.  Το τελικό 3-2 πέτυχε ο Καισερλίδης με κεφαλιά προ κενής εστίας.

Η εξέλιξη του αγώνα:

90+3΄ ΤΕΛΟΣ 3-2, πρόκριση της ΑΕΚ στην επόμενη φάση του κυπέλλου

90+1' Γκολ 3-2 με κεφαλιά του Καισερλίδη μειώνει ο Αχυρώνας Ονήσιλος

90' τρία τα λεπτά των καθυστερήσεων

89' Απευθείας εκτέλεση φάουλ από τον Γκάμα πέρασε έξω

81' καλό σουτ του Καισερλίδη πέρασε για λίγο έξω η μπάλα

80' Αλλαγή για την ΑΕΚ, έξω ο Μάμας μέσα ο Καπτούμ

79΄ άστοχο σουτ του Λεμέσιου έξω από την περιοχή, η μπάλα έφυγε πάνω από τα δοκάρια του Ερερίν

73' αλλαγές για τους γηπεδούχους έξω ο Λόπες μέσα ο Λέδες, έξω ο Γκιούρτσο μέσα ο Φαράζ

63' κίτρινη στον Θωμά

58' 3-1 για την ΑΕΚ με απευθείας εκτέλεση φάουλ του Γκιούρτσο

53' Γκολ 2-1 μειώνει ο Αχυρώνας-Ονήσιλος με τον Θωμά με ωραία ατομική ενέργεια στέλνει την μπάλα στη δεξιά γωνιά του Ερερίν

46' Δυνατό σουτ του Καισερλίδη διώχνει σε κόρνερ ο Ερέριν

Διπλή κίνηση από τον Όλτρα, έξω οι Πόνς και Σάντσιες μέσα οι Γκάμα και Λαός

Διπλή κίνηση από τον Πράνιτς έξω οι Θεοδωσίου και Νικολάου μέσα οι Θωμά και Αφόνσο

46' Έναρξη β΄ημιχρόνου

45' Τέλος Α΄ημιχρόνου 2-0 μπροστά στο σκορ η ΑΕΚ

45' Δύο λεπτά ο επιπλέον χρόνος

44' 2-0 για την ΑΕΚ με κεφαλιά του Ράφα Λόπες

43' Γύρισμα του Μάμα στο σημείο του πέναλτι έκανε το σουτ ο Λόπες, αλλά ήταν εντελώς άστοχο

33' Σουτ του Περέιρα έξω από την περιοχή κόντραρε και πέρασε κόρνερ, απομάκρυναν οι παίχτες της ΑΕΚ

20' Πρώτη ευκαιρία για τον Αχυρώνα-Ονήσιλο, με τον Κωνσταντίνου πάτησε περιοχή έκανε το συρτό σουτ και έδιωξε σε κόρνερ ο Ερερίν

15' Κεφαλιά του Γκαλιόλο η μπάλα πέρασε έξω

10' Πετυχαίνει γκολ η ΑΕΚ, ο  Γκιούρτσο επιχείρησε τη σέντρα και ο Λόπες με κεφαλιά κάνει το 2-0, μετά από απόφαση του VAR το γκολ ακυρώνεται

9΄ Σουτ του Γκιούρτσο μετά από εκτέλεση κόρνερ, αλλά πέρασε πάνω από τα δοκάρια

7' Γκολ για την ΑΕΚ με τον Τρισκόφσκι έσπρωξε από κοντά την μπάλα στα δίχτυα

4' Φάουλ για την ΑΕΚ, εκτέλεσε απευθείας ο Γκιούρτσο έδιωξε σε κόρνερ ο Τζούριτς