Κόσοβο – Κύπρος 3-0: Τι είχες Γιάννη; Τι είχα πάντα…

Η Εθνική μας ομάδα παρά την καλή της εμφάνιση ιδιαίτερα στο α’ ημίχρονο, στο τέλος υπέκυψε στις ορέξεις του Κοσόβου, γνωρίζοντας την ήττα με 3-0 (Rrahmani 30’, Krasniqi 52’, Sahiti 71’), μένοντας και πάλι με τις εντυπώσεις.

Καλή αγωνιστική παρουσία σε κάποια σημεία μεν, βαριά ήττα και πάλι δε.

ΕΙΚΟΝΑ ΑΓΩΝΑ:

Με διάθεση και θέληση μπήκε στο παιχνίδι η Εθνική μας ομάδα, η οποία πριν την συμπλήρωση του πρώτου 10λεπτου βρήκε μάλιστα και δύο τελικές προσπάθειες. Στο 5ο λεπτό με τον Λαϊφη και το σουτ του μέσα από την περιοχή και τον Πίττα με προβολή στο 9'.

Στο 22' και πάλι με τον Πίττα έφτασε κοντά στο γκολ, με τον Κύπριο φορ να δοκιμάζει να σκοράρει από την μεσαία γραμμή και να βλέπει την μπάλα να περνάει ελάχιστα έξω.

Εκεί λοιπόν που έδειχνε να έχει την υπεροχή η Κύπρος και ενώ είχε πέσει ο ρυθμός, το Κόσοβο σε μια από τις τελικές του προσπάθειες κατάφερε να προηγηθεί, με τον Rrahmani να μπαίνει στην περιοχή να ντριμπλάρει τον Ανδρέου και με πλασέ να κάνει το 1-0.

Το παιχνίδι ισορρόπησε μετά από εκείνο το σημείο, με το σκορ ημιχρόνου να παραμένει όπως διαμορφώθηκε από το μισάωρο.

Το Κόσοβο έκλεισε το ημίχρονο με 67% και την Κύπρο να υπερέχει στις τελικές, έχοντας 7 έναντι 4 του Κόσοβου.

Η κορυφαία στιγμή με το ξεκίνημα στο β’ ημίχρονο άνηκε στην Εθνική μας, με τον Λοϊζου να περνάει όποιο βρίσκει μπροστά του, την μπάλα να φτάνει από την προσπάθεια του στον Χάμπο, με τον παίκτη της Ομόνοιας να πλασάρει και τον Muric να σώζει με τα ακροδάχτυλα.

Εκεί που θα γινόταν το 1-1 δεν έγινε, με το Κόσοβο στην επόμενη δική του καλή στιγμή ένα λεπτό αργότερα (52’), να κάνει το 2-0, με τον Krasniqi να εκμεταλλεύεται μια κόντρα και με ιδανικό πλασέ να στέλνει την μπάλα στα δίχτυα.

Μετά από αυτό το γκολ ήταν ξεκάθαρο ότι επηρεάστηκε η ψυχολογία των διεθνών μας, κάτι που είχε αποτέλεσμα το Κόσοβο να κερδίσει μέτρα και να πιέσει ακόμα περισσότερο, με τον Sahiti στο 71ο λεπτό να σκοράρει για το 3-0.

Αυτό ήταν και το τελικό σκορ, με την Εθνική μας να γνωρίζει την τρίτη της διαδοχική ήττα, χωρίς να καταφέρει να πετύχει κάποιο τέρμα σε αυτά τα τρία ματς, δεχόμενη συνολικά 10 τέρματα.

Αριθμοί που σίγουρα πρέπει να προβληματίσουν όσους είναι υπεύθυνοι.

ΕΝΔΕΚΑΔΕΣ:

ΚΟΣΟΒΟ: Muric, Vojvoda, Rrahmani (Aliti 77’), Dellova, Rrudhani, Emerlahu, Jashari, Zhegrova (Sahiti 67’), Rashica (Muslija 16’), Krasnii, Rrahmani (Asillani 77’)

ΚΥΠΡΟΣ: Δημητρίου, Καρώ (Μ. Αντωνίου 72’), Ανδρέου, Λαϊφης, Ν. Ιωάννου (Πηλέας 46’), Αρτυματάς, Χαραλάμπους, Κάστανος (Χρυσοστόμου 72’), Λοϊζου, Μακρής (Τζιωνής 72’), Πίττας (Σωτηρίου 77’).

ΚΙΤΡΙΝΕΣ: Zhegrova 8’ / Ιωάννου 8’, Λαϊφης 8’, Λοϊζου 79’