Λιθουανία-Κύπρος 0-1: «Διπλό»… πενταετίας με μια στιγμή μαγείας!

Και όμως… κερδίζει!

Στην πρεμιέρα της στον δεύτερο όμιλο της γ’ κατηγορίας του Πρωταθλήματος Εθνών η Κύπρος πέρασε νικηφόρα από το Μαριγιάμπολε επικρατώντας 1-0 της Λιθουανίας!

Για το αντιπροσωπευτικό συγκρότημα αυτή ήταν η πρώτη νίκη σε μη φιλικό παιχνίδι μετά το εντός έδρας 1-0 επί της Ελλάδας (24.09.2022) και το πρώτο «διπλό» μετά το 2-1 επί του Καζακστάν (10.10.2019) στα προκριματικά του Euro2020!

Μετά από ένα ισορροπημένο πρώτο δεκάλεπτο οι γηπεδούχοι -πότε μέσα από στημένες μπάλες και πότε μέσα από τη ροή του παιχνιδιού- δημιούργησαν πολύ καλές ευκαιρίες, στις οποίες θα μπορούσαν (ενδεχομένως και θα έπρεπε) να είχαν ανοίξει το σκορ (11’ Καζουκόλοβας, 18’ Κούτσις, 21’ Γκιρντβάινις, 22’ Ντολζνίκοβ).

Η εθνική μας πιστώθηκε την πρώτη τελική της στο 23’, αλλά στο 34ο λεπτό άνοιξε το σκορ με έναν υπέροχο συνδυασμό: ο Κάστανος με κάθετη βρήκε εντός περιοχής τον Τζιωνή, εκείνος γύρισε στον Πίττα, ο οποίος με πλασέ στην κίνηση νίκησε τον Γκερτμόνας!

Η κόντρα στη ροή του αγώνα «πάγωσε» τους Λιθουανούς, οι οποίοι δεν απείλησαν ξανά μέχρι το 90+1’, όταν ο Μαλ απέκρουσε σωτήρια με το πόδι το εντός περιοχής συρτό σουτ του Κούτσις!

Η προσπάθεια της εθνικής μας στον δεύτερο όμιλο συνεχίζεται τη Δευτέρα (9.9), όταν το αντιπροσωπευτικό συγκρότημα θα υποδεχτεί το Κόσοβο (21:45), ενώ τη Λιθουανία θα φιλοξενηθεί -την ίδια μέρα και ώρα- από τη Ρουμανία.

ΛΙΘΟΥΑΝΙΑ - ΚΥΠΡΟΣ  0-1 (6.9)