Μια Εθνική... που δεν βελτιώνεται

Ακόμα μια ήττα με τραγική εμφάνιση από την Εθνική Κύπρου. Αυτή την φορά, ήταν η Σκωτία που κατάφερε με εύκολο τρόπο να μας κερδίσει.

Δεν είναι το σκορ με το οποίο χάσαμε που σκόρπισε για άλλη μια φορά απογοήτευση. Είναι οι κακές εμφανίσεις που πραγματοποιεί το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα. Για να βλέπουμε αυτή την εικόνα, την τραγική, ευθύνη έχουν όλοι, προπονητικό τιμ και ποδοσφαιριστές.

Αρχίζουμε από τον Τιμούρ Κετπάγια. Εντεκάδα με 8 αμυντικογενείς ποδοσφαιριστές και στο 30ο λεπτό ήμασταν πίσω στο σκορ με 0-3. Όταν στην έδρα μας δεν υπάρχουν παίκτες στην εντεκάδα που να δημιουργούν προβλήματα στην αντίπαλη εστία, πως να πάρεις αποτέλεσμα; Και στον πάγκο υπήρχαν πολύ καλές επιλογές.

Δεν βγάλαμε σε καμία στιγμή του αγώνα αντίδραση, και δεν διεκδικήσαμε τίποτα από τον αγώνα. Και ας ήταν άλλο επίπεδο η Σκωτία, σύμφωνα με τον Ομοσπονδιακό μας.

Το ξαναλέμε, δεν είναι το αποτέλεσμα το μεγαλύτερο πρόβλημα, αλλά η εικόνα που βγάζει η Εθνική.

Οι ποδοσφαιριστές; Χωρίς πάθος, χωρίς ένταση και όρεξη στο παιχνίδι τους. Έχασαν με κατεβασμένα τα χέρια καθώς από το 6ο λεπτό που ήρθε το πρώτο γκολ, αντίδραση δεν υπήρξε. Ο ποδοσφαιρικός εγωισμός δεν υπάρχει στους διεθνείς μας;

Το μεγάλο πρόβλημα, είναι πως δεν βελτιωνόμαστε. Ακούμε από όλους λόγια αλλά από πράξεις, τίποτα. Εδώ, βάζω και τη δήλωση του Γρηγόρη Κάστανου, ταιριάζει. «Πάντα λέμε τα ίδια, ότι αυτή η Εθνική μπορεί να παίξει καλύτερα. Τα αποτελέσματα είναι αυτά όμως».

Φυσικά, ευθύνη έχει τόσο ο πρόεδρος της ΚΟΠ και όσοι από την Ομοσπονδία ασχολούνται με τις Εθνικές ομάδες όλα αυτά τα χρόνια. Ένα σωστό πλάνο δεν υπάρχει στις ομάδες μας, πως να έρθουν οι επιτυχίες;