Σπατάλησε ένα ημίχρονο και "πέταξε" δυο βαθμούς

Δεύτερη συνεχόμενη γκέλα για την Ομόνοια, με τη διαφορά ότι η σημερινή ήταν εκτός προγράμματος. Στο ντέρμπι με τον Απόλλωνα στο Τσίρειο όλα ήταν ανοιχτά, ακόμη και η ήττα, όμως, στον αγώνα με την Πάφο στο ΓΣΠ, οι πράσινοι είχαν τεράστιο προβάδισμα. Δεν αξιοποίησαν τις μεγάλες ευκαιρίες στο β’ ημίχρονο και μοιραία πέταξαν δυο βαθμούς που κρατούν την ομάδα της Λευκωσίας χωρίς νίκη στο 2020.

Επηρεασμένη από την ήττα από τον Απόλλωνα και τον απόηχο της ή αιφνιδιάστηκε από το πολύ καλό παιχνίδι του αντιπάλου; Ίσως και τα δυο. Ήταν από τα λίγα ημίχρονα που η ομάδα δεν απέδωσε σχεδόν καθόλου, δε δημιούργησε μεγάλη ευκαιρία για γκολ και ήταν συνεχώς μπλοκαρισμένη. Η απουσία του Γκόμεθ στο κέντρο έπαιξε σημαντικό ρόλο και επιβεβαίωσε τους φόβους που εκφράζονταν πως θα λειτουργούσε η μεσαία γραμμή χωρίς τον Ισπανό. Η μεγαλύτερη ευκαιρία του ημιχρόνου ήταν από την Πάφο και χρειάστηκαν τα αντανακλαστικά του Φαμπιάνο.

Στην επανάληψη η Ομόνοια ανέβασε ρυθμούς, πίεσε και ήταν σε κάποιο βαθμό η ομάδα που μας συνήθισε. Κυκλοφόρησε καλά την μπάλα και από τη στιγμή που ανέβασε τις γραμμές, η απουσία του Γκόμεθ καλύφτηκε σε κάποιο βαθμό. Η ομάδα του Μπεργκ έχασε 3-4 σπουδαίες ευκαιρίες, αρκετές για ένα ημίχρονο και απέναντι σε πολυπρόσωπη άμυνα, αφού οι φιλοξενούμενοι όσο περνούσε η ώρα όλο και περισσότερο σκεφτόταν το μηδέν.

Το τελικό σφύριγμα άφησε πικρή γεύση στους πράσινους, κάτι που επισήμανε ο Ανδρέας Δημητρίου και ο Χένινγκ Μπεργκ, ο οποίος έκανε αναφορά και στο πέναλτι που είχε η ομάδα με τον Κακουλή.

Ωστόσο ο εκπρόσωπος Τύπου της Ομόνοιας είπε και κάτι άλλο, αρκετά σημαντικό για τη συνέχεια: «Έχουμε το ντέρμπι με την Ανόρθωση και είναι μια ευκαιρία για να αναπληρώσουμε τους βαθμούς αλλά και τη ψυχολογία».