Σαλαμίνα-ΑΕΛ 0-2: Κράταγε το καλό για το τέλος!

Η ΑΕΛ με δύο γκολ στις καθυστερήσεις, επικράτησε με 0-2 της Νέας Σαλαμίνας, σε αγώνα με τον οποίο ολοκληρώθηκε η 7η αγωνιστική του πρωταθλήματος.

Η ομάδα της Λεμεσού που είχε για σκόρερ τους Μάμα και Ρομπέρτα, με τη νίκη της έφτασε τους 12 βαθμούς ενώ η Νέα Σαλαμίνα έμεινε στους 3 βαθμούς στο ντεμπούτο του Γιανέφσκι.

Το ματς:

Η Νέα Σαλαμίνα ήταν η ομάδα που μπήκε καλύτερα στον αγώνα. Στο 9ο λεπτό, ήρθε και η πρώτη μεγάλη ευκαιρία. Ο Φερνάντεζ έκανε την σέντρα στην περιοχή της ΑΕΛ, ο Βέλλιος έπιασε την κεφαλιά όμως η μπάλα χτύπησε στο δοκάρι. Δύο λεπτά μετά, ο ίδιος ποδοσφαιριστής σημάδεψε ξανά το δοκάρι. Έγινε γέμισμα από τον Νάρσινγκ, ο Βέλλιος πήρε ξανά την κεφαλιά και βρήκε το κάθετο δοκάρι της εστίας του Μπράγκα.

Οι γηπεδούχοι, συνέχισαν να έχουν τον έλεγχο του αγώνα, ήταν καλύτεροι και προσπάθησαν να απειλήσουν την αντίπαλη εστία χωρίς αποτέλεσμα.

Η ΑΕΛ, ανέβασε την απόδοση της στα τελευταία στάδια του ημιχρόνου και έφτασε με την σειρά της κοντά στο γκολ. Στο 39' το σουτ του Μακρή κόντραρε στον Λέτζιακς και πέρασε έξω. Στην εξέλιξη της φάσης, ο Μεγιάδο με κεφαλιά προσπάθησε να βρει στόχος χωρίς αποτέλεσμα. Στο 42' η ομάδα του Κόλμαν απείλησε με μακρινό σουτ του Σινγκ, η μπάλα όμως πέρασε έξω και το 0-0 συνόδεψε τις δύο ομάδες στα αποδυτήρια.

Η πρώτη καλή στιγμή στο δεύτερο ημίχρονο, ήρθε στο 62ο λεπτό με μακρινό σουτ του Μάμα. Ο κίπερ της Σαλαμίνας έπεσε καια απόκρουσε την μπάλα με δυσκολία. Επόμενη τελική, ένα άστοχο σουτ από τον Τοκού στο 80ο λεπτό.

Δύο λεπτά μετά, ο Βέλλιος έφτιαξε την καλύτερη φάση στην επανάληψη. Έκανε το σουτ από καλή θέση όμως έστειλε την μπάλα πάνω από τη αντίπαλη εστία. Η ΑΕΛ, είχε την απάντηση στο 85' με τον Λεσοβόι να μην μπορεί να σκοράρει από πολύ κοντά. Έκανε το πλασέ, όμως η μπάλα πέρασε λίγο έξω.

Στις καθυστερήσεις, η ΑΕΛ είχε τις λύσεις και κατάφερε να πάρει μια μεγάλη και σημαντική νίκη. Στο 90+2 ο Ουεντραόγκο έκανε το γύρισμα στην περιοχή και ο Μάμας από κοντά έκανε το πλασέ για το προβάδισμα της Λεμεσιανής ομάδας. Ένα λεπτό μετά, ήρθε και δεύτερο γκολ. Ο Τοκού δεν μπόρεσε να νικήσει τον Μελίσσα, στην εξέλιξη της φάσης ο Ρομπέρτα με πλασέ έστειλε την μπάλα στα δίχτυα για το 0-2 που ήταν και το τελικό αποτέλεσμα.

ΝΕΑ ΣΑΛΑΜΙΝΑ: Μελίσσας, Σεργίου (72′ Λέουκο), Τόμοβιτς (86′ Ασεβέδο), Μιχαήλ, Λέζιακς, Μπεχαράνο, Γκμπέλε, Μιγκελίτο (72′ Μαυρουδής), Φερνάντες, Νάρσινγκ (66′ Μπαχάσα), Βέλλιος
Στον πάγκο: Άντος, Καλανίδης, Σπυριδάκης, Προκοπίου, Κοντόπουλος, Κουμπαρή, Ντιακιτέ, Κατσιάρης

ΑΕΛ: Μπράγκα, Φιλιώτης, Ουεντραόγκο, Στόλνικ, Ιμανισίμγουε, Μεγιάδο, Μάμας, Λεσοβόι, Σινγκ, Ζαχαρίου (70′ Τοκού), Μακρής (70′ Ρομπέρτα)
Στον πάγκο: Κυριάκου, Φραντζής, Κοσταντίνι, Μπαμπόκ, Άβραχαμ, Κέτσκες, Νεοφύτου, Χριστοδούλου, Θεμιστοκλέους, Παναγή

Διαιτητής: Φελλάς Κωνσταντίνος
Α' Βοηθός Διαιτητής: Καλογήρου Μάριος
Β' Βοηθός Διαιτητής: Στυλιανού Μάριος
4ος Διαιτητής: Τσαμπαλάς Ανδρέας