Απόλλων - Ομόνοια 29Μ 2-0: «Καθάρισε» από το ημίχρονο

Ο Απόλλωνας, μετά την ήττα από την Καρμιώτισσα την προηγούμενη αγωνιστική, επέστρεψε στις νίκες επικρατώντας με 2-0 της Ομόνοιας 29Μ στο στάδιο «Άλφαμεγα» για την 7η αγωνιστική.

Τα γκολ για την ομάδα της Λεμεσού σημείωσαν οι Βέισμπεκ με μια εντυπωσιακή εκτέλεση φάουλ στο 27’, ενώ στο 45+1’ ο Ντορεγκαράι διαμόρφωσε το 2-0 από την άσπρη βούλα.

Με το σημερινό τρίποντο οι γαλάζιοι έπιασαν στην 3η θέση την ΑΕΚ και τον ΑΠΟΕΛ, ενώ διατηρούν επαφή με Άρη και Πάφο στη δεύτερη και πρώτη θέση αντίστοιχα. Στην τελευταία θέση παραμένει η Ομόνοια 29Μ.

Το ματς:

Ο Απόλλωνας κατάφερε να εξασφαλίσει το προβάδισμά του από το πρώτο ημίχρονο του αγώνα.

Η πρώτη καλή στιγμή για τους γηπεδούχους καταγράφηκε στο 12’ με τον Μπουαγκάρντ να αναγκάζει τον Μπρολ σε μια δύσκολη απόκρουση μετά από ένα σουτ εντός περιοχής.

Στο 21’ ο Ζμέρχαλ βρήκε ωραία με παράλληλη μπαλιά και πάλι τον Μπουαγκάρντ μέσα στην περιοχή, ο οποίος όμως έκανε ένα άστοχο σουτ από καλή θέση στο ύψος περίπου του πέναλτι.

Στη συνέχεια ο ρυθμός έπεσε, με τον Απόλλωνα όμως να συνεχίζει να κυκλοφορεί τη μπάλα και τους φιλοξενούμενους να παραμένουν ακίνδυνοι.

Στο 39’ η κεφαλιά του Σαγκάλ πέρασε μόλις έξω.

Στο 45’ το VAR κάλεσε τον Λιοτατή στο on filed review για πιθανό πέναλτι υπέρ του Απόλλωνα, όπως και έγινε, για ανατροπή του Λαμ στην αντίπαλη περιοχή.

Την εκτέλεση ανέλαβε ένα λεπτό αργότερα ο Ντορεγκαράι, διπλασιάζοντας το προβάδισμα των γηπεδούχων λίγο πριν την ανάπαυλα.

Διαφορετική ήταν η εικόνα στο δεύτερο ημίχρονο με τον αγώνα να είναι πιο ισορροπημένος.

Η πρώτη μεγάλη ευκαιρία για την Ομόνοια 29Μ ήρθε στο 52’ με τον Λέουβενμπεργκ να επεμβαίνει σωτήρια σε σουτ του Φιάκα, ενώ πέντε λεπτά αργότερα δοκίμασε και ο Τρούγιτς να απειλήσει με ένα σουτ εντός περιοχής, το οποίο μπλόκαρε ξανά ο κίπερ του Απόλλωνα.

Μετά το καλό ξεκίνημα των φιλοξενουμένων, ήταν σειρά των γηπεδούχων να απειλήσουν, χάνοντας μάλιστα μια μεγάλη ευκαιρία με τον Μπουαγκάρντ να σημαδεύει το κάθετο δοκάρι του Μπρολ στο 62’.

Όσο κυλούσαν τα λεπτά ο Απόλλωνας διαχειριζόταν χωρίς ιδιαίτερη δυσκολία το προβάδισμά του, ενώ από την άλλη η Ομόνοια 29Μ, παρά την καλύτερη εικόνα σε σύγκριση με το πρώτο μέρος, δεν κατάφερε να φτάσει στην ουσία.

ΣΚΟΡΕΡ: Βέισμπεκ 27’, Ντορεγκαράι 45+1’ (π)

ΚΙΤΡΙΝΕΣ: Κολ - Κονομής, Χέιλεν, Τρούγιτς

ΚΟΚΚΙΝΕΣ: -

Απόλλων: Λέουβενμπεργκ, Βούρος, Λαμ, Ντ΄Αλμέιδα (Κολ 63’), Ζμέρχαλ (Ντε Μάρκο 85’), Ντορεγκαράι, Μπουαγκάρντ (Μπολί 85’), Σάντος, Μαλεκκίδης, Σαγκάλ (Ντρόζντεκ 77’), Βέισμπεκ.

Στον πάγκο: Ελευθερίου, Δημητρίου, Σελεστίν, Ντουόντου, Μπαραχόνα, Αρτυματάς, Ντρόζντεκ, Μπολί, Κολ, Ντε Μάρκο.

Ομόνοια 29Μ: Μπρολ, Κονομής (Γκαρσία Φερνάντες 66’), Ντεσλάντες, Χέιλεν, Γκαρσία, Φιάκας, Ράμος (Πικής 76’), Γουίλερ (Μπελά 76’), Ένεμ (Καρπ 66’), Ρ. Φερνάντες, Τρούγιτς  (Ποντικός 83’).

Στον πάγκο: Στρέζος, Ανδρέου, Α. Φερνάντες, Φαμπίνιο, Γαβριηλίδης, Παττίχης, Πική, Ποντικός, Σαμπανάζοβιτς, Καρπ, Παύλου, Μπελά.

Διαιτητής: Νικόλας Λιοτατής

Α' Βοηθός Διαιτητής: Δημητριάδης Μάριος