Ομόνοια Αρ.-ΑΠΟΕΛ 0-5: Πρεμιέρα με... πάρτι για τον Χιμένεθ!

«Φρένο» στην τριάδα με πεντάρα!

Στην πρεμιέρα του Μανόλο Χιμένεθ στον πάγκο του ο ΑΠΟΕΛ τερμάτισε ένα σερί τριών αγώνων άνευ νίκης (0-2-1) κι επικράτησε 5-0 της Ομόνοιας Αραδίππου στο «Αντώνης Παπαδόπουλος», για την 7η αγωνιστική της Cyprus League by Stoiximan.

Οι πρωταθλητές, οι οποίοι έφτασαν στους 13 βαθμούς, παρέμειναν αήττητοι (3-1-0) και με ανέπαφη εστία και στο τέταρτο εκτός έδρας παιχνίδι τους στο πρωτάθλημα.

Στον αντίποδα τα «περιστέρια» (8β.) δεν πανηγύρισαν ούτε στην τέταρτη εντός έδρας αναμέτρησή τους (0-2-2).

Για κάτι παραπάνω από ένα ημίωρο ο ΑΠΟΕΛ κρατούσε μεν περισσότερο την μπάλα, ωστόσο οι προσπάθειές του είτε «έσπαγαν» πάνω στην καλά οργανωμένη άμυνα της Ομόνοιας είτε κατέληγαν σε άστοχες τελικές (5’ Ελ Αραμπί, 15’ Κιντιγιά, 31’ Μαρκίνιος).

Το σκηνικό άλλαξε στο 33’, όταν ο Τεχέρα με υπέροχο φαλτσαριστό σουτ έστειλε την μπάλα στη δεξιά γωνιά του Λόρια για το 1-0 των πρωταθλητών.

Τρία λεπτά αργότερα από εξαιρετική κάθετη (με «τακουνάκι») του Ντονγκάλα ο Ελ Αραμπί μπήκε στην περιοχή και με διαγώνιο πλασέ πέτυχε το 2-0 για τους «γαλαζοκίτρινους».

Ένα φαλτσαριστό σουτ του Μπόρζες που λάθεψε λίγο στο σημάδι του ήταν η τελευταία καλή στιγμή του πρώτου μέρους (44’).

Στο δεύτερο ημίχρονο ο ΑΠΟΕΛ έφτασε στο 3-0 μέσα από μια στημένη μπάλα: ο Τεχέρα εκτέλεσε κόρνερ, ο Μαρκίνιος πήρε την κεφαλιά, η μπάλα κόντραρε στον Ποντικό και κατέληξε στα δίχτυα.

Το παιχνίδι είχε κριθεί, οι πρωταθλητές -με τις αλλαγές του Χιμένεθ- αναλώθηκαν σε διαχείριση αποτελέσματος και οικονομία δυνάμεων εν όψει της αναμέτρησης με την Μπόρατς Μπάνια Λούκα, την ερχόμενη Πέμπτη, στο ΓΣΠ, ωστόσο στα τελευταία λεπτά βρήκαν άλλα δύο τέρματα.

Στο 85’ με πέναλτι που κέρδισε (μέσω VAR) και αξιοποίησε ο ίδιος, ο Ντράζιτς πιστώθηκε -όπως και ο Τεχέρα- το πρώτο τέρμα του με τη φανέλα του ΑΠΟΕΛ, ενώ στο 90’ από ασίστ του Μάιερ ο Κόρμπου νίκησε στο τετ α τετ τον Πεϊσότο και διαμόρφωσε το τελικό αποτέλεσμα.

Δευτερόλεπτα νωρίτερα τα «περιστέρια» είχαν χάσει διπλή ευκαιρία για το γκολ της τιμής, όμως η κεφαλιά του Γκόμες σταμάτησε στο οριζόντιο δοκάρι και στην επαναφορά ο Χριστοδούλου σούταρε άουτ.

ΟΜΟΝΟΙΑ ΑΡ. - ΑΠΟΕΛ           0-5 (19.10)
Γήπεδο:
Αντώνης Παπαδόπουλος
Σκόρερ: 33’ Τεχέρα, 36’ Ελ Αραμπί, 56’ Μαρκίνιος, 85’ πέν. Ντράζιτς, 90’ Κόρμπου
Διαιτητές: Κυριάκος Αθανασίου - Πέτρος Πέτρου, Όμηρος Τζιωρτζής - Κωνσταντίνος Φωτίου
VAR: Μάριος Αντωνίου / AVAR: Αδάμος Βασιλείου
Κίτρινες: Αναστασίου, Γκιοάτα
ΟΜΟΝΟΙΑ (3-4-2-1): Λόρια (61’ Πεϊσότο) - Σιντόνιο, Θεοχάρους, Γκιοάτα - Γκόμες, Μπάτζι, Χαβέλκα (79’ Χριστοδούλου), Ταβάρες (61’ Σιήκκης) - Βαλβέρδε (70’ Αναστασίου), Μπόρζες - Ποντικός (70’ Αβραάμ).
ΑΠΟΕΛ (4-2-3-1): Μπέλετς - Σεμπάκ, Πέτροβιτς, Λαΐφης, Κιντιγιά - Αμπάνια, Τεχέρα – Ντονγκάλα (69’ Κόρμπου), Πίζι (79’ Μπα), Μαρκίνιος (69’ Μάιερ) - Ελ Αραμπί (69’ Ντράζιτς).