ΑΕΛ-Εθνικός 5-2: Χατ-τρικ από τον φοβερό Μακρή και come-back για ΑΕΛ!

Παιχνίδι για Highlight με… επτά γκολ

Δείτε ΕΔΩ την εξέλιξη του αγώνα

Τόσα σημειώθηκαν στην αποψινή αναμέτρηση στο στάδιο «Αλφαμέγα» και την ΑΕΛ να είναι η μεγάλη νικήτρια επί του Εθνικού με σκορ 5-2. Η γηπεδούχος ομάδα αν και βρέθηκε πίσω στο σκορ κατάφερε να φτάσει στην ανατροπή και να παίρνει κεφάλι στο σκορ τριών τερμάτων με σούπερ... Μακρή που σημείωσε χατ-τρικ. Ο Ανδρέας Μακρής μέσα σ’ ένα 25άλεπτο πέτυχε τρία γκολ και μάλιστα προερχόμενος από τον πάγκο! Ο ορισμός της χρυσής αλλαγής από τον Κόλμαν και επιστροφή στις νίκες για ΑΕΛ με εντυπωσιακό τρόπο!

Εικόνα αγώνα:

Πλούσιο με γκολ και θέαμα το πρώτο ημίχρονο στη Λεμεσό στο στάδιο «Αλφαμέγα» στο ματς ΑΕΛ-Εθνικός. 2-1 το αποτέλεσμα ημιχρόνου με την ΑΕΛ να βγάζει χαρακτήρα και να φτάνει στην ανατροπή. Ένα 45άλεπτο που δεν είχε… ανάσα και με την μπάλα ν’ ανεβοκατεβαίνει: χαρακτηριστικό αυτού και οι 15 τελικές, 8 από αυτές στο στόχο.

Ο Εθνικός έκανε μία δυνατή είσοδο, ένα δυνατό ξεκίνημα ανοίγοντας το σκορ μόλις στο 4ο λεπτό με κοντινό πλασέ και χωρίς να βρει εμπόδιο στην άμυνα της ΑΕΛ, με τον Γκονζάλεζ ν’ αιφνιδιάζει στέλνοντας τη μπάλα στο πλεκτό του Μπράγκα για το 0-1. Πριν από αυτό και στα πρώτα δευτερόλεπτα του αγώνα η ΑΕΛ έχασε μεγάλη ευκαιρία με Ρομπέρτα. Το γκολ για την ομάδα της Άχνας, αναμενόμενα ανέβασε το ηθικό και έδωσε… «φτερά» στα πόδια των ποδοσφαιριστών που είχα συνεχόμενες φάσεις με Ιωάννου και Αντερέγκεν.

Η ΑΕΛ μετά το 25άλεπτο άρχισε να βάζει και αυτή με τη σειρά της πίεση στο ματς, με το 1-1 να έρχεται στο 31’ από τον Ουεντραόγκο με κεφαλιά και αφού υποδέχθηκε τη μπάλα από τον Λεσοβόι που είχε εκτελέσει κόρνερ. Μετά την ισοφάριση η ΑΕΛ πήρε και αυτή τα πάνω της που απείλησε την εστία του Φλόρες… Δεν έμεινε όμως στις απειλές, φτάνοντας στην ανατροπή του ματς στο 45’ και πάλι από στημένη φάση. Την ανατροπή υπέγραψε ο Στόλνικ με ωραίο πλασέ για το 2-1 μετά από κόρνερ όπως ακριβώς συνέβη και στο πρώτο γκολ.

Με πολύ δυνατό ρυθμό και το ξεκίνημα του β’ μέρους, με τον Εθνικό στο καλημέρα της επανάληψης και στο 48′ να ισοφαρίζει σε 2-2. Ο Αντερέγκεν με κοντινή προβολή μετά από πλασέ του Μπονέτο σκόραρε και ισοφάρισε, ενώ είχε προηγηθεί και δοκάρι για τους φιλοξενούμενους. Η ΑΕΛ ωστόσο δεν φάνηκε να ενοχλείτο και στο 63’, δευτερόλεπτα με την είσοδο του Ανδρέα Μακρή στο ματς, πέτυχε το 3-2, ενώ ο ίδιος ποδοσφαιριστής επτά λεπτά αργότερα σημείωσε και τέταρτο γκολ για την ομάδα του 4-2, παίκτης που αποδείχθηκε χρυσή αλλαγή για τον Κόλμαν. Ο 28χρονος μεσοεπιθετικός μάλιστα είχε και συνέχεια υπογράφοντας το τελικό 5-2 για την ομάδα του, σημειώνοντας μάλιστα χατ-τρικ. Απίστευτος Μακρής που ήταν σε σούπερ βραδιά αν και προερχόταν από τον... πάγκο

Οι συνθέσεις:
ΑΕΛ: Μπράγκα, Ουεαντραόγκο, Στόλνικ, Ρομπερτά (60’ Μακρής), Σινγκ, Τοκού (83’ Γερολέμου), Λεσοβόι (60’ Ζαχαρίου), Φιλιώτης, Μεγιάδο, Νεοφύτου (60’ Ιμανισίμγουε), Μάμας (75’ Μπαμπόγκ)

Εθνικός: Φλόρες, Ντε Ιριόντο (78’ Σαάντι), Λίπσκι, Μπονέτο, Λομοτέι, Γκονζάλες (58’ Σαντάνα), Ιωάννου (71’ Σόμπιεκ), Στυλιανού (71’ Παναγιώτου), Μπαχάνακ, Αντερέγκεν (71’ Αρκαντία), Οφόρι

Κίτρινες: Μάμας, Γερολέμου / Στυλιανού