Ομόνοια 29Μ - Ομόνοια Αρ. 1-2: Διπλό… «έξι βαθμών»

Μια πολύ σημαντική νίκη, από αυτές που χαρακτηρίζονται «εξάποντες» πήρε η Ομόνοια Αραδίππου κόντρα στην Ομόνοια 29Μ στην Περιστερώνα.

Τα «περιστέρια» πήραν τη νίκη χάρη στα δύο τέρματα των Φεριέρ και Σιντόνιο στο πρώτο ημίχρονο, κάνοντας έτσι βαθμολογικό άλμα. Για την Ομόνοια 29Μ μείωσε ο Ένεμ στο 42’.

Το ματς:

Οι φιλοξενούμενοι ξεκίνησαν εντυπωσιακά το πρώτο ημίχρονο με δύο γκολ μέσα σε δέκα λεπτά. Στο 15’ ο Φεριέρ ανενόχλητος μέσα στην αντίπαλη περιοχή έπιασε την κεφαλιά για το 0-1, ενώ στο 25’ ο Σιντόνιο επίσης με κεφαλιά διπλασίασε το προβάδισμα για τα «περιστέρια», μετά από εκτέλεση φάουλ του Μπόρζες.

Στο 36’ ο διαιτητής Σολωμού υπέδειξε πέναλτι για την Ομόνοια Αρ., ωστόσο έπειτα από επανεξέταση της φάσης στο on field review στο οποίο κλήθηκε από το VAR, άλλαξε την απόφασή του.

Στο 42’ η Ομόνοια 29Μ ξαναμπήκε στο παιχνίδι με τον Ένεμ σε μια ατομική προσπάθεια να προσπερνά και τον Θεοχάρους μέσα στην περιοχή και να νικάει τον Λόρια, μειώνοντας σε 1-2 για τους γηπεδούχους.

Στο δεύτερο ημίχρονο οι δύο ομάδες μπήκαν με καλό ρυθμό, ωστόσο δυσκολεύτηκαν να φτάσουν στην κλασική ευκαιρία απέναντι από την αντίπαλη εστία, κάτι που όσο κυλούσαν τα λεπτά βόλευε την Ομόνοια Αραδίππου που προσπαθούσε να διαχειριστεί το προβάδισμά της.

Η πρώτη μεγάλη φάση στο δεύτερο ημίχρονο καταγράφηκε στο 70’ και ήταν για την Ομόνοια 29Μ με τον Τρούγιτς να κάνει το γύρισμα μέσα στην περιοχή εκεί όπου ερχόταν ο Ράμος που έκανε απευθείας το σουτ το οποίο είδε να σταματά πάνω στον Σιντόνιο.

Στο 76’ ο Ένεμ έκανε ένα γύρισμα στην περιοχή με την μπάλα να περνάει από όλους και τον Τρούγιτς να μην προλαβαίνει να μπει στην πορεία της.

Στο 83’ οι φιλοξενούμενοι είχαν καλή ευκαιρία να τελειώσουν το ματς με τον Μπόρζες να κάνει ατομική ενέργεια και να τελειώνει με σουτ, το οποίο πέρασε λίγο δίπλα από το κάθετο δοκάρι του Μπρολ.

Η καλύτερη στιγμή των γηπεδούχων καταγράφηκε στο 90+1’ με τον Λόρια να αποκρούει εντυπωσιακά ένα δυνατό σουτ του Τρούγιτς.

ΣΚΟΡΕΡ: Ένεμ 42’ - Φεριέρ 15’, Σιντόνιο 25’

ΚΙΤΡΙΝΕΣ: Καρπ, Ψάλτης, Χέιλεν, Φιάκας / Σιντόνιο, Μπάντζι, Μπόρζες, Θεοχάρους, Λόρια

ΚΟΚΚΙΝΕΣ:

Ομόνοια 29Μ:  Μπρολ, Ντεσλάντες, Γκαρσία, Χέιλεν (Μπελά 86’), Γκαρσία, Ψάλτης, Γουίλερ (Ράμος 59’), Ένεμ, Καρπ (Καρπ 73’), Φερνάντες, Τρούγιτς.

Στον πάγκο: Στρέζος, Κονομής, Αντρέου, Φαμπίνιο, Γαβριηλίδης, Παττίχης, Φιάκας, Ποντικού, Ράμος, Παύλου, Μπέλα.

Ομόνοια Αραδίππου: Λόρια, Βρόντης, Ποντικός (Κούτσακος 18’), Ταβάρες, Ζερόμ, Σιηκής, Μπάντζι, Κορέια, Φεριερ (Καλλής 90+2’), Θεοχάρους, Φρέιτας.

Στον πάγκο: Πεϊσότο, Καλλής, Χαβελκα, Αβραάμ, Αναστασίου, Χριστοδούλου, Πάτρικ, Δημητρίου, Τεϊσέιρα, Κούτσακος, Μορέιρα, Γκόμες.