Νέα Σαλαμίνα – ΑΕΚ 1-3: «Κιτρινοπράσινο» διπλό με μπόλικη δόση άγχους

Παρά το γεγονός ότι η ΑΕΚ ήταν καλύτερη στην μεγαλύτερη διάρκεια του αγώνα και προηγήθηκε με 2-0 με αυτογκόλ του Μπεχαράνο στο 31ο λεπτό και γκολ του Καμπρέρα στο 49ο λεπτό, στο τέλος τα… χρειάστηκε καθώς το γκολ του Γμπέλε στο 73ο λεπτό άγχωσε τους Λαρνακείς.

Τελικά οι «κιτρινοπράσινοι» επικράτησαν με 3-1, με τον Ροντέννα διαμορφώνει το τελικό σκορ στο τελευταίο λεπτό του αγώνα,  με την ΑΕΚ να επιστρέφει στα νικηφόρα αποτελέσματα, φτάνοντας τους 7 βαθμούς και ανεβαίνοντας στην 5η θέση.

ΕΙΚΟΝΑ ΑΓΩΝΑ:

Με διάθεση να επιβληθεί και να αναλάβει από νωρίς τον ρυθμό του παιχνιδιού μπήκε στον αγώνα η ΑΕΚ και θα λέγαμε το κατάφερε.

Μέχρι την συμπλήρωση του πρώτου δεκαλέπτου έχασε τρεις τελικές προσπάθειες, με τον Μελίσσα στο 8ο λεπτό να αποσοβεί αυτογκόλ μετά από γύρισμα του Λέζιακς.

Η Σαλαμίνα μετά το δεκάλεπτο ανέβασε ρυθμούς και είχε την δική της ευκαιρία, ωστόσο αυτή η φάση ήταν η εξαίρεση στον αγώνα, με την ομάδα της Λάρνακας να αναλαμβάνει και πάλι την πρωτοβουλία των κινήσεων και να φτάνει με σχετική ευκολία στο αντίπαλο τρίτο.

Την υπεροχή της αυτή έμελλε να την εξαργυρώσει στο 31ο λεπτό, με τον Πέρε Πονς να μπαίνει στην περιοχή από τα δεξιά, να επιχειρεί ένα σουτ και να στέλνει την μπάλα στα δίχτυα με την βοήθεια του Μπεχαράνο, ο οποίος με το τάγκλινγκ του έδωσε ύψος και άλλαξε την πορεία της μπάλας, η οποία κατέληξε στην εστία του Μελίσσα.

Η ΑΕΚ δεν σταμάτησε την πίεση της, με τον Καμπρέρα να χάνει κάποιες καλές φάσεις και προϋποθέσεις για το 2-0, χωρίς όμως να τα καταφέρνει, με το σκορ όπως διαμορφώθηκε από το αυτογκόλ του Μπεχαράνο να είναι και το αποτέλεσμα του ημιχρόνου.

Ότι δεν έκανε στο πρώτο ημίχρονο μέσα από τις ευκαιρίες που βρήκε το έκανε στο ξεκίνημα του δευτέρου ο Καμπρέρα, ο οποίος εκμεταλλεύτηκε την φοβερή μπαλιά του Φαράζ από τα δεξιά και με καρφωτή κεφαλιά έστειλε την μπάλα στα δίχτυα για το 2-0.

Εκεί που όλα έδειχναν με βάση την εικόνα του παιχνιδιού ότι η ΑΕΚ θα έπαιρνε μια σχετικά άνετη νίκη, ο Γκμπέλε ήρθε με κεφαλιά στο 73ο λεπτό να βάλει την ομάδα του ξανά στο παιχνίδι διεκδίκησης βαθμών.

Παρά την προσπάθεια της Νέας Σαλαμίνας να έχει βαθμολογικό κέρδος, η ομάδα της Λάρνακας διαχειρίστηκε άψογα το προβάδισμα της, με τον Ροντέν μάλιστα να πετυχαίνει και τρίτο γκολ για την ομάδα του στις καθυστερήσεις του αγώνα, διαμορφώνοντας το τελικό 3-1.

ΕΝΔΕΚΑΔΕΣ:

ΝΕΑ ΣΑΛΑΜΙΝΑ: Μελίσσας, Σεργίου, Τόμοβιτς, Λέζιακς, Αζεβέδο (Μιχαήλ 20’), Νάρσινγκ, Φερναντές(Μιγκελίτο 53’), Ντουρμισάι, Βέλλιος, Μπεχαράνο(Γκμπέλε 53’), Κατσιαρής (Καρλίτος 46’)(Μπαχάσα 76’)

ΑΕΚ: Αθανασιάδης, Μιραμόν, Μιλίσεβιτς, Εκπολό, Ενρίκες, Πέρε Πονς, Φαράζ, Λέδες, Μπρούνο Γκάμα(Ρόχντεν 78’), Αϊτόρ(Γκναλί 85’), Καμπρέρα (Ανγκιέλσκι 67’)

ΣΚΟΡΕΡ: Μπεχαράνο (αυτογκόλ) 31’, Καμπρέρα 49’, Ροντέν 90+4' / Γκμπέλε 73'

ΚΙΤΡΙΝΕΣ: Γκμπέλε 66’, Ντουρμισάι 83’ / Μιραμόν 37’, Φαράζ 75’, Ροχντέν 88’, Ανγκιέλσκι 90+2’