Ανόρθωση – Ομόνοια 1-0: «Βάφτηκε» μπλε με «χρυσοκέφαλο» Λόπες το ντέρμπι

Η Ανόρθωση με κεφαλιά του Λόπες στις καθυστερήσεις του πρώτου ημιχρόνου (45+7') επικράτησε με 1-0 της Ομόνοιας και πήρε την πρώτη της νίκη στο πρωτάθλημα.

Αποβλήθηκε με κόκκινη κάρτα στο 33' και παρέμβαση του VAR ο Στεπίνσκι.

ΕΙΚΟΝΑ ΑΓΩΝΑ:

Με διάθεση και ενέργεια μπήκε στο παιχνίδι η Ανόρθωση, η οποία μάλιστα μόλις στο 1ο λεπτό βρήκε την πρώτη της τελική προσπάθεια, με την κεφαλιά του Λόπες να μην βρίσκει ωστόσο στόχο.

Κάπως αφύπνισε την Ομόνοια αυτό το γεγονός, καθώς στην πορεία ανέβασε ρυθμό και ανέλαβε την πρωτοβουλία των κινήσεων.

Στο 4ο λεπτό μάλιστα είχε φοβερή ευκαιρία αρχικά με σουτ του Σίμιτς μέσα στην περιοχή και στην πορεία του Στεπίνσκι, με τον Ζίβκοβιτς να πραγματοποιεί σωτήριες επεμβάσεις και στις δύο περιπτώσεις.

Στο 8΄ και πάλι η Ομόνοια έφτασε κοντά στο γκολ, με τον Χάμπο να απειλεί και τον Ζίβκοβιτς και πάλι να σώζει εντυπωσιακά.

Στο 20’ ο Γούλερι πέρασε στην θέση του τραυματία Ρόγκουλιτς, κάτι που έκανε την Ανόρθωση κάπως πιο γρήγορη και απρόβλεπτη. Στο 24’ μάλιστα έφτασε κοντά στο να ανοίξει το σκορ, με τον Μουκαμπί να πιάνει μια κεφαλιά η οποία πέρασε ελάχιστα έξω.

Στο 31ο λεπτό ήρθε η φάση που έμελλε να αλλάξει το παιχνίδι, με τον Στεπίνσκι να δέχεται κόκκινη κάρτα μέσω VAR και την Ομόνοια να μένει με παίκτη λιγότερο.

Αυτό το γεγονός έδωσε «φτερά» στους ποδοσφαιριστές της Ανόρθωσης, την ίδια στιγμή που «ξύπνησε» και το «Αντώνης Παπαδόπουλος» που μέχρι εκείνη την στιγμή δεν είχε την… απαιτούμενη ατμόσφαιρα.

Η ομάδα της Αμμοχώστου ανέλαβε πλήρως τον έλεγχο του αγώνα και δοκίμασε με μπαλιές να βρει τον Λόπες μέσα στην περιοχή, με τον Πορτογάλο φορ να χάνει διαδοχικές ευκαιρίες.

Τελικά το γκολ από τον Λόπες έμελλε να έρθει στις καθυστερήσεις του πρώτου ημιχρόνου, με τον Χρυσοστόμου να βγάζει την μπαλιά και τον Πορτογάλο να «καρφώνει» την μπάλα στα δίχτυα για το 1-0, το οποίο ήταν και το σκορ του πρώτου μέρους .

Παρά το αριθμητικό της μειονέκτημα, η Ομόνοια μπήκε με διάθεση για να ισοφαρίσει και η αλήθεια είναι ότι έβαλε την απαραίτητη πίεση, ιδιαίτερα στα πρώτα λεπτά του β ημιχρόνου.

Στην πορεία η Ανόρθωση ισορρόπησε και είχε μερικές καλές προϋποθέσεις, με την καλύτερη ευκαιρία στο δεύτερο μέρος να ανήκει στην Ομόνοια ωστόσο, με τον Κακουλλή στο 70’ να απειλεί με πλασέ μέσα από την περιοχή και τον Ζίβκοβιτς για ακόμη μια φορά να βρίσκεται σε ετοιμότητα.

Με τους φιλοξενούμενους να μένουν από δυνάμεις όσο έφτανε το παιχνίδι στο τέλος του, η ομάδα της Αμμοχώστου διαχειρίστηκε πολύ καλά το προβάδισμα της μέχρι τέλους, ελέγχοντας τον ρυθμό και κρατώντας τους «πράσινους» μακριά από την εστία της.

Μάλιστα λίγο έλειψε να πετύχει και δεύτερο γκολ η Ανόρθωση στο 90’, με το πλασέ του Ίλιεφ να περνάει ελάχιστα εκτός εστίας του Φαμπιάνο, ο οποίος παρακολουθούσε την πορεία της μπάλας.

Τελικά το 1-0 όπως διαμορφώθηκε στις καθυστερήσεις του ημιχρόνου παρέμεινε μέχρι και το τελικό σφύριγμα, με την Ανόρθωση να πανηγυρίζει την πρώτη της νίκη στο πρωτάθλημα και την Ομόνοια να γνωρίζει την πρώτη της ήττα.

ΕΝΔΕΚΑΔΕΣ:

ΑΝΟΡΘΩΣΗ:  Ζίβκοβιτς, Αρτυματάς, Κίκο, Ρόγκουλιτς (Γούλερι 20’), Μουγκάμπι, Παρούτης (Θεοδώρου 68’), Λόπες (Σ. Χαραλάμπους 77’), Γκιούρτσο (Ίλιεφ 68’), Μλάτοβιτς, Κονσεισάο (Σταμούλης 77’), Χρυσοστόμου.

ΟΜΟΝΟΙΑ: Φαμπιάνο, Κουλιμπαλί, Ντιουνκού, Σεμέδο (Λοϊζου 86’), Στεπίνσκι, Μάριτς, Σίμιτς (Αλιούμ 76’), Χαμάς, Παναγιώτου, Χαραλάμπους (Κακουλλής 67’), Εράκοβιτς (Κούσουλος 76’)

ΚΙΤΡΙΝΕΣ: Μουκαμπί 29’, Αρτυματάς 40’ / Χάμπος 50’

ΚΟΚΚΙΝΕΣ: Στεπίνσκι 33’

ΣΚΟΡΕΡ: Λόπες 45+7’