Εθνικός-Σαλαμίνα 2-3: Η μπίλια έκατσε στο… κόκκινο!

Έπαθε, έμαθε και το (ξανα)έκανε!

Αντιστρέφοντας το σενάριο της ήττας της στην πρώτη αγωνιστική από την Ομόνοια η Νέα Σαλαμίνα κατέβαλε στο Δασάκι τον Εθνικό Άχνας με 3-2 -ακριβώς όπως και στο αντίστοιχο παιχνίδι της περασμένης περιόδου (3.1)!

Μετά από ένα αρκετά άνευρο πρώτο 45λεπτο, το δεύτερο μέρος ήταν… θυελλώδες αλλά και επεισοδιακό, καθώς δύο λεπτά μετά την έναρξή του επικράτησε συσκότιση λόγω πτώσης των περισσότερων προβολέων!

Ισορροπημένο, δίχως καλό ρυθμό και πολλές φάσεις ήταν το πρώτο ημίχρονο. Η πρώτη καλή  στιγμή ήλθε στο 19’, όταν ο Φλόρες εξουδετέρωσε σε κόρνερ ένα δυνατό σουτ του Μπεχαράνο, λίγο μετά το ημίωρο ο Μπονέτο απείλησε αρχικά με σουτ κι ακολούθως με κεφαλιά την εστία του Άντος (33’), ενώ στο 38’ ο Φλόρες απέκρουσε το επικίνδυνο σουτ του Βέλλιου.

Το σκορ, εν τέλει, άνοιξε στο 45’, όταν Μιγκελίτο, Καρλίτος και Νάρσινχ συνδυάστηκαν στο χώρο του κέντρου, ο Ολλανδός πέρασε μια υπέροχη, μακρινή μπαλιά για τον Παπαγεωργίου, ο οποίος από το ύψος της μικρής περιοχής πλάσαρε κάτω από τα πόδια τον Φλόρες και σκόραρε απέναντι στην πρώην εργοδότριά του.

Σχεδόν με την έναρξη του δευτέρου μέρους ο Εθνικός ισοφάρισε: από πλάγιο του Ιωάννου ο Αντερέγκεν κοντρόλαρε εντός περιοχής την μπάλα, γύρισε και μ’ ένα δυνατό σουτ «κεραυνοβόλησε» τον Άντος για το 1-1 (47’).

Δευτερόλεπτα αργότερα στο Δασάκι έπεσε… σκοτάδι, καθώς έσβησαν οι τρεις από τους τέσσερις πυλώνες με τους προβολείς! Η επαναφορά του φωτισμού και η συνέχιση της αναμέτρησης έλαβαν χώρα μετά την παρέλευση 20 λεπτών.

Οι γηπεδούχοι συνέχισαν ανεπηρέαστοι την αντεπίθεσή τους, καθώς λίγα λεπτά αργότερα από σέντρα του Μπονέτο ο Οφόρι με δυνατή κεφαλιά ολοκλήρωσε την ανατροπή (76’)!

Με την είσοδο του Ντουρμισάι οι φιλοξενούμενοι έπαιξαν με δύο επιθετικούς και στο 90+6’ έφτασαν στην ισοφάριση: σε σέντρα του νεοεισελθόντος Φερνάντεθ ο Μπάχανακ χρησιμοποίησε εντός περιοχής το χέρι, προκειμένου να ανακόψει την πορεία της προς τον Βέλλιο.

Μέσω VAR το πέναλτι για τους «ερυθρολεύκους» καταλογίστηκε και ο Βέλλιος με έξοχη εκτέλεση ξεγέλασε τον Φλόρες για το 2-2 (90+6’)!

Μετά από μια καλή ευκαιρία εκατέρωθεν (90+14’ ντε Ιριόντο / 90+12’ Φερνάντεθ) η Νέα Σαλαμίνα έφτασε στη δική της ανατροπή: από εντός περιοχής πάσα του Λέτσιακς ο Ντουρμισάι με όμορφο, φαλτσαριστό σουτ «έγραψε» το 2-3 (90+17’)!

ΕΘΝΙΚΟΣ ΑΧΝΑΣ - ΝΕΑ ΣΑΛΑΜΙΝΑ           2-3 (14.9)
Γήπεδο:
Δασάκι
Σκόρερ: 47’ Αντερέγκεν, 76’ Οφόρι / 45’ Παπαγεωργίου, 90+6’ πέν. Βέλλιος, 90+17’ Ντουρμισάι
Διαιτητές: Αντώνης Κωνσταντινίδης - Παύλος Γεωργίου, Στέφανος Αναστασίου - Μενέλαος Αντωνίου
VAR: Μάριος Χριστοφόρου / AVAR: Μαρία Χριστοδούλου
Κίτρινες: Στυλιανού / Παπαγεωργίου, Ντουρμισάι
Αποβολή: Παναγιώτου (90+27’, δεύτερη κίτρινη)
ΕΘΝΙΚΟΣ (3-4-2-1): Φλόρες - Στυλιανού (90+20’ Γκονθάλεθ), Παναγιώτου, Μπάχανακ - Ιωάννου, Λίπσκι, ντε Ιριόνδο, Οφόρι - ντε Αλμέιδα (88’ Πεχλιβάνης), Μπονέτο – Αντερέγκεν (90+11’ Σόμπιεχ).
ΣΑΛΑΜΙΝΑ (4-2-3-1): Άντος - Λέουκο, Τόμοβιτς, Μιχαήλ, Λέτσιακς - Καρλίτος (82’ Φερνάντεθ), Μπεχαράνο (90+2’ Γκμπέλε) - Νάρσινχ (90+16’ Μπαχάσα), Μιγκελίτο (82’ Ντουρμισάι), Παπαγεωργίου (82’ Φράγκος) - Βέλιος.