Μ’ ένα πλασέ «τέλειωσε» δύο σερί!

Ένατη και… φαρμακερή!

Μετά από οκτώ ευρωπαϊκά παιχνίδια (δύο στο Γιουρόπα και έξι στο Κόνφερενς Λιγκ) με σωρεία ευκαιριών και μηδενική παραγωγικότητα ο Ζάιρο βρήκε δίχτυα!

Στην πρεμιέρα της Πάφου στις εγχώριες διοργανώσεις για την περίοδο 2024/25 ο Βραζιλιάνος άνοιξε το σκορ απέναντι στην ΑΕΚ και έβαλε τέλος σε δύο μεγάλα σερί!

Το πρώτο αφορούσε τον ίδιο, καθώς χρίστηκε σκόρερ μετά από συνολικά 860 λεπτά «αφλογιστίας»: το προηγούμενο τέρμα του είχε επιτευχθεί στο εντός έδρας 1-1 με την Ομόνοια, για την τελευταία αγωνιστική των πλέι οφ της περασμένης περιόδου (11 Μαΐου)!

Το δεύτερο αφορούσε την ομάδα του, η οποία τη σεζόν 2023/24 δεν βρήκε δίχτυα απέναντι στους Λαρνακείς και περίμενε ένα γκολ στην Αρένα από τις 21 Μαΐου 2023, όταν ο Γιόζεφ Κβίντα είχε σκοράρει στο 1-1 με την ΑΕΚ. Έκτοτε μεσολάβησαν 428 λεπτά «αφλογιστίας», τα οποία τερματίστηκαν με το πλασέ του 32χρονου επιθετικού στο 17’ της κυριακάτικης αναμέτρησης.