ΑΕΚ-Πάφος 0-2: Βραζιλιάνικη... σάμπα στην Αρένα!

Ποια Ευρώπη; Η Πάφος μπήκε δυναμικά και στο Cyprus League by Stoiximan, κερδίζοντας εκτός έδρας την ΑΕΚ (0-2) για την 2η αγωνιστική του πρωταθλήματος. Η Πάφος μετά την σούπερ πρόκριση επί της Κλουζ στο League Phase του Conference Leageu, προσγειώθηκε ομαλά στην πραγματικότητα, κερδίζοντας την ΑΕΚ και πανηγυρίζοντας το πρώτο της τρίποντο για τη σεζόν. Η Πάφος συνέχισε από εκεί που έμεινε στις εγχώριες διοργανώσεις (τελευταία νίκη με Ομόνοια στον τελικό κυπέλλου). Σκόρερ στο αποψινό ματς οι Ζάιρο και Άντερσον Σίλβα, με τους δύο Βραζιλιάνους να σφραγίζουν το τρίποντο!

Δείτε ΕΔΩ την εξέλιξη του αγώνα

Εικόνα αγώνα:

Με την Πάφο να προηγείται στο σκορ (0-1) με γκολ του αρχηγού της Ζάϊρο, ΑΕΚ και Πάφος οδηγήθηκαν στην ανάπαυλα του αγώνα της 2ης αγωνιστικής στην Αρένα. Ένα ημίχρονο χωρίς τις μεγάλες φάσεις, όμως η Πάφος βρήκε την ουσία με τον Ζάιρο μετά από υποδειγματική πάσα από τον Τάνκοβιτς, βάζοντας την ομάδα του Καρσέδο μπροστά στο σκορ για το 0-1.

Η ΑΕΚ αν και βρήκε το γκολ της ισοφάρισης με τον Φαράζ στο 32', εντούτοις ορθά αυτό ακυρώθηκε ως οφσάιντ. Οι παίκτες του Μπεργκ όπως και στην πρεμιέρα με τον Απόλλωνα πήγαν στα αποδυτήρια χωρίς προβάδισμα.

Οι φάσεις του αγώνα άρχισαν στο 15' μετά από εξαιρετική πάσα του Ζάζα για τον Ζάιρο, κακό όμως κοντρόλ από τον δεύτερο που βρέθηκε μία ανάσα από την εστία του Αθανασιάδη. Λίγα λεπτά αργότερα ήρθε το γκολ από τον αρχηγό της Πάφου μετά από εξαιρετική πάσα-συνεργασία με τον Τάνκοβιτς. Στο 22’ μία κεφαλιά του Καμπρέρα δεν ήταν αρκετή ώστε να απειλήσει τον Μιχαήλ, με την Πάφο να πηγαίνει στα αποδυτήρια με το προβάδισμα.

Το β’ ημίχρονο άρχισε με μία καλή φάση για την Πάφο στο 49' μετά από φιλόδοξο άστοχο σουτ όμως από Τάνκοβιτς, ενώ η απάντηση από την ΑΕΚ ήρθε στο 56’ με τον Ροντέν να εκτελεί φάουλ, κεφαλιά από τον Γκαρσία σε σωστό σημείο, ο Μιχαήλ όμως απέκρουσε σωτήρια, όπως και στη φάση με τον Ναούμ στο 63’ ο Κύπριος τερματοφύλακας αποσόβησε τον κίνδυνο για την ομάδα του.

Στο 66’ η Πάφος πέτυχε και δεύτερο γκολ για το 0-2 του αγώνα με τον Άντερσον Σίλβα. Αρχικά ο τερματοφύλακας της ΑΕΚ, απέκρουσε το πρώτο σουτ του ποδοσφαιριστή της Πάφου, αλλά ο Βραζιλιάνος με επιμονή και δεύτερη προσπάθεια με κεφαλιά έστειλε την μπάλα στα δίχτυα. Αρχικά το γκολ ακυρώθηκε ως οφσάιντ αλλά στον έλεγχο του VAR μέτρησε κανονικά.

Μετά τα δύο γκολ της Πάφου, η προσπάθεια της ΑΕΚ να διεκδικήσει κάποιο βαθμολογικό κέρδος από το ντέρμπι, έγινε ακόμη ένα σκαλοπάτι πιο δύσκολη. Η πρώτη απειλή-αντίδραση από πλευράς Λαρνακέων μετά το γκολ της Πάφου ήρθε στο 81' με κεφαλιά του Καμπρέρα, ο Μιχαήλ όμως απέκρουσε σταθερά, αντικαθιστώντας χωρίς κανένα πρόβλημα τον Ίβουσιτς στο τέρμα.

Πρώτη νίκη για την Πάφο στις εγχώριες διοργανώσεις, πρώτη ήττα και για ΑΕΚ.

Οι συνθέσεις:

ΑΕΚ: Αθανασιάδης, Λέδες, Φαράζ, Γκαρσία, Μιλίτσεβιτς, Ροντέν (65′ Γκάμα), Εκπολό, Ναούμ (65′ Πονς), Καμπρέρα (82′ Αντζιέλσκι), Μιραμόν, Σολ (65′ Αϊτόρ)

Πάφος: Μιχαήλ, Μπρούνο (71’ Νατέλ), Γκολντάρ, Λούκασεν, Ποντέλο (58’ Πηλέας), Σούνιτς, Πέπε (58’ Ναμ), Ντράγκομιρ, Τάνκοβιτς, Ζάζα (46’ Κορέια), Ζάιρο (58’ Σίλβα)

Κίτρινες: Καμπρέρα, Αντζιέλσκι / Ζάζα, Μπρούνο, Ντράγκομιρ, Νατέλ