Απόλλων - ΑΕΚ 1-2: Δικό της το πρώτο ντέρμπι με ανατροπή!

Η ΑΕΚ πήρε το πρώτο ντέρμπι της χρονιάς, επικρατώντας με ανατροπή 2-1 του Απόλλωνα στην Λεμεσό!

Στο ντεμπούτο του Χένινγκ Μπεργκ, η ομάδα της Λάρνακας εκμεταλλεύτηκε στο έπακρον την αποβολή του Ντ' Αλμέιδα στο φινάλε του α' ημιχρόνου και γύρισε τα δεδομένα στην αναμέτρηση με τους Εκπολό και Γκάμα στην επανάληψη.

Άνοιξε το σκορ ο Μάρκες για τους γηπεδούχους που ήταν καλύτεροι στο α' ημίχρονο, έχασαν και πέναλτι με τον Σαγκάλ που έπιασε ο Αθανασιάδης στην πρώτη του εμφάνιση με την ομάδα της Λάρνακας.

Το ματς:

Τα πρώτα λεπτά του αγώνα ήταν αναγνωριστικά με τις δύο ομάδες να προσπαθούν να προσαρμοστούν στις συνθήκες του αγώνα. Ο Απόλλωνας όμως έδειχνε να πατάει καλύτερα και να είναι πιο επικίνδυνος. Στο 21’ ο Μάρκες εκμεταλλεύτηκε λάθος γύρισμα του Εκπολό, πρόλαβε τον Αθανασιάδη και σκόραρε με πλασέ σε κενό τέρμα.

Η ομάδα του Γκούλα συνέχισε να είναι πιο επιθετική και στο 28’ κέρδισε πέναλτι σε παράβαση του Ναούμ πάνω στον Μαλεκκίδη. Ο Σαγκάλ όμως νικήθηκε από τον Αθανασιάδη που στο ντεμπούτο του «ψάρεψε» τον Χιλιανό και κράτησε το 1-0.

Ο Απόλλωνας έχασε άλλη μια μεγάλη φάση στο 44’, όταν ο Ελλαδίτης κίπερ είπε «όχι» σε τετ α τετ με τον Ζμέρχαλ. Στο 45+5’ ο Ντ’ Αλμέιδα αντίκρισε την κόκκινη κάρτα από τον ρεφ του αγώνα, μετά που είδε ξανά τη φάση στο on-field review για φάουλ πάνω στον Άνχελ Γκαρσία.

Από εκείνο το σημείο και έπειτα η ΑΕΚ ήταν πιο επιθετική, πιο δραστήρια με τον Απόλλωνα να μη μπορεί να προσαρμοστεί στα νέα δεδομένα. Στο 57’ ο Σολ έχασε διπλή φάση προεϊδοποιώντας την εστία του Δημητρίου.

Δεκατρία λεπτά μετά από κόρνερ του Λέδες ο Εκπολό «διόρθωσε» το λάθος του και με προβολή ισοφάρισε. Η ΑΕΚ πατούσε καλύτερα και στο 80’ κατάφερε να ανατρέψει τα δεδομένα.

Από κόνρερ του Λέδες που συμμετείχε και σε αυτό το τέρμα, ο Σολ με τακουνάκι βρήκε τον Γκάμα στο ύψος του πέναλτι που έκανε το δυνατό σουτ με τη μπάλα να καταλήγει στα δίχτυα. Στα εναπομείναντα λεπτά του αγώνα το σκορ παρέμεινε αναλλοίωτο με τον ΑΕΚ να αρχίζει ιδανικά τη σεζόν.

Την επόμενη αγωνιστική ο Απόλλωνας αγωνίζεται με την Ανόρθωση εκτός ενώ η ΑΕΚ υποδέχεται την Πάφο FC.

Απόλλων: Δημητρίου, Βούρος, Σελεστίν, Ντ' Αλμέιδα, Ζμέρχαλ (80’ Σπόλιαριτς), Μπουαγκάρ (46’ Βάισμπεκ), Σάντος, Μαλεκκίδης, Σαγκάλ (66’ Αρτυματάς), Μάρκες (66’ Ντρόζντεκ), Κολ (80’ Ντορεγκαράι)

Στον πάγκο: Λέουφενμπουρχ, Λοΐζου, Λαμ, Μπαραόνα, Κυριάκου, Μπολί, Ντε Μάρκο

ΑΕΚ: Αθανασιάδης, Λέδες, Σολ, Φαράζ, Γκαρσία (85’ Γκνάλι), Μιλίτσεβιτς, Γκάμα (85’ Τσακόν), Πονς (65’ Ροντέν), Εκπολό, Ναούμ (65’ Καμπρέρα), Μιραμόν

Στον πάγκο: Τούμπας, Παρασκευά, Σουάρες, Ντίμερς, Ανγκιέλσκι, Δημητρίου, Ενρίκες, Ρομπέρζ

Απόλλων - ΑΕΚ 1-2 (25/8)
Σκόρερ: Μάρκες (21’) / Εκπολό (70’), Γκάμα (80’)
Κίτρινες: Σάντος, Βούρος, Βάισμπεκ / Μιλίτσεβιτς, Φαράζ
Κόκκινες: Ντ’ Αλμέιδα (45+5’)