ΑΕΛ-Καρμιώτισσα 4-3: Επτά γκολ και η «μπίλια» στον άσσο!

Η ΑΕΛ επικράτησε με 4-3 της Καρμιώτισσας στο πλαίσιο της τελευταίας αγωνιστικής του Β' γκρουπ. Οι γαλαζοκίτρινοι με 54 βαθμούς πήραν την 2η θέση του γκρουπ ενώ η ομάδα των Πολεμιδιών που εξασφάλισε την παραμονή της στην πρώτη κατηγορία, έμεινε στους 40 βαθμούς.

Το ματς:

Η Καρμιώτισσα ήταν η ομάδα που άνοιξε το σκορ μετά από σουτ του Ντούμπια εκτός περιοχής στο 23ο λεπτό. Στην συνέχεια, ανέλαβε δράση ο Μίντσεφ και με δύο γκολ γύρισε τον αγώνα. Αρχικά στο 27ο λεπτό με κεφαλιά έφερε τον αγώνα στα ίσια ενώ στο 31ο λεπτό με τον ίδιο τρόπο ο Βούλγαρος φορ, έκανε το 2-1 που ήταν αποτέλεσμα ημιχρόνου.

Στο δεύτερο ημίχρονο η ΑΕΛ κατάφερε να φτάσει και σε τρίτο γκολ. Στο 66ο λεπτό, ο Μεντόγεβιτς με απευθείας εκτέλεση φάουλ, έστειλε την μπάλα στα δίχτυα για το 3-1. Οι γαλαζοκίτρινοι βρήκαν και τέταρτο τέρμα, στο 74ο λεπτό. Ο Μορέιρα με δυνατό σουτ εκτός περιοχής δεν άφησε περιθώρια αντίδρασης στον τερματοφύλακα της Καρμιώτισσας για να κάνει το 4-1.

Η Καρμιώτισσα, βγήκε μπροστά στην συνέχεια και αφού έχασε καλή ευκαιρία με τον Μαλόνε κατάφερε  να μειώσει στο 82ο λεπτό. Ο Ρόσι με κεφαλιά εντός περιοχής νίκησε τον Κυριάκου για το 4-2.

Στην τελευταία φάση του αγώνα η Καρμιώτισσα κέρδισε πέναλτι. Την εκτέλεση ανέλαβε ο Κατσαντώνης, ήτα εύστοχος για το 4-3 που ήταν τελικό αποτέλεσμα.

ΟΙ ΣΥΝΘΕΣΕΙΣ ΤΩΝ ΔΥΟ ΟΜΑΔΩΝ

ΑΕΛ: Κυριάκου, Φραντζής, Παπαφώτης, Σρνιτς (58′ Μεντόγεβιτς), Σιλβέστρος (78′ Γενεθλίου), Μίντσεφ, Ντε Λούκας, Μακρής (78′ Χριστοδούλου), Ζαχαρία (58′ Κα), Κάνο, Θεμιστοκλέους (65′ Μορέιρα).
Στον πάγκο: Ανέστη, Μεντόγεβιτς, Μεντόσα, Μορέιρα, Μαρς, Τζιάλμα, Χριστοδούλου, Σεργίου, Κα, Γενεθλίου, Παναγή.

Καρμιώτισσα: Βιολάρης, Μαλόνε, Ντούμπια, Μιχαήλ (59′ Ρόσι), Παντελή, Γκραντινάρου, Γκριμπάκιν (46′ Θεοδώρου), Κατσαντώνης, Ουεσλάτι (84′ Σπανός), Παττίχης (46′ Ψύχας), Πάβλοβετς (68′ Ματθαίου)
Στον πάγκο: Σπόλιαριτς, Άντος, Μελετίου, Τσουκαλάς, Θεοδώρου, Ρόσι, Χαραλάμπους, Σπανός, Ευριπίδου, Ματθαίου, Αριστείδου, Ψύχας.

Διαιτητής: Χρίστου Κωνσταντίνος
Α’ Βοηθός Διαιτητής: Γεωργίου Χαράλαμπος
Β’ Βοηθός Διαιτητής: Τουμάζου Ανδρέας
4ος Διαιτητής: Αθανασίου Κυριάκος