Δόξα-Εθνικός 6-3: «Αντίο» με εξάρα στα μεγάλα σαλόνια!

Με την πιο παραγωγική εμφάνισή της στην τρέχουσα αγωνιστική περίοδο αποχαιρέτισε την α’ κατηγορία η Δόξα.

Στο πλαίσιο της 14ης και τελευταίας αγωνιστικής στα πλέι άουτ ο σύλλογος της Κατωκοπιάς θριάμβευσε 6-3 του Εθνικού Άχνας, ο οποίος γνώρισε τη δεύτερη ήττα του στη β’ φάση από τους «πράσινους».

Σ’ ένα ανοικτό παιχνίδι, δίχως τακτικές σκοπιμότητες (12-19 οι τελικές) και τρία ακυρωθέντα τέρματα (6’ Μ. Ηλία, 36’ Λοϊζίδης, 71’ Τρούγιτς), η Δόξα άνοιξε το σκορ στο 14’ με σουτ του Τρούγιτς, διεύρυνε το προβάδισμά της με πλασέ του Σαντίκ στο 17’ και δέχθηκε τη μείωση του σκορ στο 19’ από τέρμα του Περδίου.

Μετά από δύο χαμένες ευκαιρίες του Μ. Ηλία (45+4’, 51’) η γηπεδούχος κέρδισε πέναλτι (χέρι του Πεχλιβάνη σε σέντρα του Μέσκα) που αξιοποίησε ο Σαντίκ για το 3-1 (56’) και στο 62’ προηγήθηκε 4-1 χάρη σε όμορφο, τεχνικό σουτ του Ναμπί.

Με τη σέντρα ο Ντράζιτς μείωσε για τους φιλοξενούμενους (63’), στο 65’ ο νεοεισελθών Χάνι σημάδεψε το δοκάρι και στο 74’ ο Λίπσκι με συρτό σουτ διαμόρφωσε το 4-3. Στο 81’ από κόρνερ του Ναμπί ο Τάντι με κεφαλιά τράνταξε το οριζόντιο δοκάρι του Μακρή, όμως στις καθυστερήσεις η Δόξα «βρήκε» ακόμη δύο τέρματα.

Στο 90+2’ ο Ναμπί και στο 90+6’ ο Νεοκλέους νίκησαν σχεδόν από το ίδιο σημείο τον Μακρή και διαμόρφωσαν το 6-3.

ΔΟΞΑ - ΕΘΝΙΚΟΣ ΑΧΝΑΣ         6-3 (10.5)
Γήπεδο:
Κατωκοπιά-Επιστροφή
Σκόρερ: 14’ Τρούγιτς, 17’, 56’ πέν. Σαντίκ, 62’, 90+2’ Ναμπί, 90+6’ Νεοκλέους / 19’ Περδίος, 63’ Ντράζιτς, 74’ Λίπσκι
Διαιτητές: Δημήτρης Κουμή - Λάμπρος Λάμπρου, Μάριος Στυλιανού - Αντώνης Κωνσταντινίδης
VAR: Ροβέρτος Κώστα / AVAR: Παναγιώτης Χατζηγεωργίου
Κίτρινες: Τρούγιτς, Τάντι
ΔΟΞΑ (4-4-2): Κυριάκου - Μέσκα, Τάντι, Τραϊτσέβσκι, Βελκόβσκι - Ναμπί, Ερωτοκρίτου (60’ Νεοκλέους) - Ασάντε (80’ Αργυρού), Λοϊζίδης (60’ Χάνι) - Τρούγιτς (79’ Αποστόλου), Σαντίκ (80’ Κανελλόπουλος).
ΕΘΝΙΚΟΣ (3-4-2-1): Μακρής - Αγγελόπουλος (86’ Σουλής), Περατικός, Ριστέβσκι (86’ Εγκωμίτης) - Ιωάννου, Κ. Ηλία (53’ Λίπσκι), Σπιρόβσκι, Νικολάου (53’ Πεχλιβάνης) - Περδίος (53’ Καμπρέρα), Ντράζιτς - Μ. Ηλία.