ΑΠΟΕΛ - Άρης 2-0: Τον αποκαθήλωσε και «πετά» για τον τίτλο!

Να περάσει ο επόμενος!

Ξεκάθαρα ανώτερος και δίχως να απειληθεί, ο ΑΠΟΕΛ κατέβαλε με άνεση 2-0 τον Άρη στο ΓΣΠ και διατηρήθηκε στην κορυφή της βαθμολογίας, δύο στροφές πριν το τέλος της σεζόν.

Με τη δεύτερη νίκη στη σεζόν (και αυτή εντός έδρας) απέναντι στην «ελαφρά ταξιαρχία» η ομάδα του Ρικάρντο Σα Πίντο αποκαθήλωσε και μαθηματικά τον πρωταθλητή, τον οποίο άφησε πίσω του 11 βαθμούς.

Για την ομάδα του Αλεκσέι Σπιλέβσκι, από την άλλη, η τρίτη συναπτή ήττα (με «αφλοφιστία») δεν του επέτρεψε να εκμεταλλευτεί την γκέλα της Ομόνοιας και να πλησιάσει στην τρίτη θέση, στον αντίποδα αισθάνεται πλέον «καυτή» την ανάσα της Πάφου, η οποία υπολείπεται πλέον μόλις εβός βαθμού και την ερχόμενη αγωνιστική επισκέπτεται το «ΑΛΦΑΜΕΓΑ»!

Οι γηπεδούχοι ευτύχησαν να προηγηθούν πολύ νωρίς: από εκτέλεση κόρνερ του Μαρκίνιος και ασταθή απόκρουση του Άλβες στην κεφαλιά του Κβιλιτάια ο Σεμπάκ αντέδρασε γρηγορότερα απ’ όλους και με κοντινή προβολή έστειλε την μπάλα στα δίχτυα (8’).

Το προβάδισμα επέτρεψε στον ΑΠΟΕΛ να κλείσει όλους τους διαδρόμους προς την εστία του Μπέλετς και να έχει περισσότερο ανοικτό γήπεδο, όταν ανακτούσε την μπάλα. Με τη συμπλήρωση μιας ώρας ο Κβιλιτάια σε μια μακρινή μεταβίβαση κέρδισε την μπάλα από τον Μουσούντα, μπήκε στην περιοχή, «ξάπλωσε» με μια προσποίηση τον Μπρόρσον, ντρίμπλαρε τον Μουσούντα και με άψογο πλασέ νίκησε τον Άλβες για το 2-0 (31’)!

Χωρίς επιθετικό περιοχής η «ελαφρά ταξιαρχία» δυσκολευόταν να απειλήσει και στο 44’ κινδύνεψε με τρίτο γκολ: από πάσα του Μαρκίνιος ο Σαρφό πλάσαρε τον Άλβες, αλλά ο Σανέ πρόλαβε προ της γραμμής να απομακρύνει την μπάλα (44’).

Στο επόμενο λεπτό ο Κβιλιτάια έστειλε την μπάλα στα δίχτυα, αλλά το τέρμα ακυρώθηκε, καθώς στο κοντρόλ εντός της περιοχής είχε χρησιμοποιήσει το χέρι του.

Με την είσοδο των Γκομίς, Σάβο και τη μετατροπή του συστήματος σε 4-4-2 ο Σπιλέβσκι επιχείρησε ν’ αλλάξει την εικόνα του αγώνα στο δεύτερο ημίχρονο. Η ομάδα του εμφανίστηκε μεν πιο πιεστική, μ’ εξαίρεση όμως ένα σουτ του Γκομίς (60’) δεν απείλησε ουσιαστικά την εστία του Μπέλετς.

Τουναντίον, η δική του εστία απειλήθηκε δις στο 56’, όταν σε πέναλτι (που καταλογίστηκε μέσω VAR για μαρκάρισμα του Μουσούντα στον Κβιλιτάια) ο Κβιλιτάια έστειλε την μπάλα στη ρίζα του δοκαριού και στην επαναφορά το σουτ του Σεμπάκ τράνταξε την οριζόντια δοκό!

Στο 70ό λεπτό ο Σανέ μ’ ένα άγαρμπο και ανόητο μαρκάρισμα στον Ντονγκάλα (τόσο όσο και το αντίστοιχο στο πρώτο ημίχρονο που του είχε αποφέρει την πρώτη κάρτα) δέχτηκε δεύτερη κίτρινη αφήνοντας την ομάδα του με δέκα παίκτες εκμηδενίζοντας τις όποιες ελπίδες της για διεκδίκηση οτιδήποτε θετικού από την αναμέτρηση.

ΑΠΟΕΛ - ΑΡΗΣ      2-0 (21.4)
Γήπεδο:
ΓΣΠ
Σκόρερ: 8’ Σεμπάκ, 31’ Κβιλιτάια
Διαιτητές: Fabio Jose Costa Verissimo (Πορτογάλος) - Μιχάλης Σωτηρίου, Πέτρος Πέτρου - Κωνσταντίνος Φελλάς
VAR: Nejc Kajtazovic (Σλοβένος) / AVAR: Αδάμος Βασιλείου
Κίτρινες: Σούσιτς, Μαρκίνιος|
Αποβολή: Σανέ (70’, δεύτερη κίτρινη)
Ιδιαιτερότητα: ο Κβιλιτάια έστειλε την μπάλα στο δοκάρι σε πέναλτι στο 56ο λεπτό
ΑΠΟΕΛ (4-2-3-1): Μπέλετς - Σούσιτς (72’ Ζεφτέ), Πέτροβιτς, Ντβάλι, Σεμπάκ - Κοσταντίνοβ - Σαρφό (73’ Βιγιαφάνιες), Ντάλσιο - Ντονγκάλα (87’ Εφραίμ), Μαρκίνιος (72’ Δώνης) - Κβιλιτάια (83’ Τομανέ).
ΑΡΗΣ (4-2-3-1): Άλβες - Σανέ, Μπρόρσον, Μουσούντα (58’ Μάτισικ), Ουρόσεβιτς - Μπράουν (46’ Γκομίς), Ζόκε - Μαγιαμπέλα (74’ Μποάκι), Νίκολιτς, Μοντνόρ (46’ Σάβο) - Μπένγκτσον.