ΑΕΖ - Εθνικός 0-1: Διπλό από την άσπρη βούλα... και ξέφυγε στο +15!

Ο Εθνικός επικράτησε με 1-0 της ΑΕΖ για την 2η αγωνιστική των πλέι-άουτ και ξέφυγε στο +15 από τη ζώνη του υποβιβασμού. Στην 4η θέση με 32 βαθμούς η προσφυγική ομάδα. Από την άλλη, οι γηπεδούχοι παρέμειναν στην προτελευταία θέση (7η) με 16 βαθμούς.

Το ματς:

Το πρώτο ημίχρονο έληξε χωρίς αρκετές φάσεις και για τις δύο ομάδες με αρκετά λάθη και από τις δύο ομάδες.

Η καλύτερη στιγμή ανήκε για τους φιλοξενούμενους στο 17’ με τον Μάριο Ηλία να επιχειρεί σουτ μέσα από την περιοχή αλλά ο Μιλοσάβλεβιτς έπεσε και απέκρουσε.

Στη συνέχεια δεν υπήρξε κάποια άλλη φάση με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν στα αποδυτήρια με το 0-0.

Στο β’ μέρος, ο Εθνικός έφτασε κοντά στο γκολ με το δοκάρι του Ριστέφσκι έπειτα από εκτέλεση φάουλ του Πεχλιβάνη στη συνέχεια η μπάλα έφτασε ξανά στο Ριστέφσκι από τη μικρή περιοχή πλάσαρε τον Μιλοσάβλεβιτς ο οποίος απέκρουσε σε κόρνερ.

Στο 64' ο Εθνικός κέρδισε πέναλτι με τον Καμπρέρα να αναλαμβάνει την εκτέλεση και να ευστοχεί για το 1-0.

Οι γηπεδούχοι προσπάθησαν να φέρουν το παιχνίδι στα ίσα στο 71' με το σουτ του Κάστρο, μέσα από την περιοχή αλλά πέρασε δίπλα από το δεξί κάθετο δοκάρι του Παναγή. Συνέχισε να πιέζει η ΑΕΖ και στο 81΄ ο Παναγή πραγματοποιήσε τεράστια απόκρουση, όταν ο Ντιγκινί έκανε την προβολή από πολύ κοντά, με τον Κύπριο τερματοφύλακα να αποκρούει με το πόδι και κράτησε το μηδέν.

Στο τελευταίο λεπτό έχασε ακόμα μια ευκαιρία η ΑΕΖ με τον Ρέινονλτς μέσα από την περιοχή έστειλε την μπάλα πάνω από τα δοκάρια του Παναγή.

Οι συνθέσεις:

ΑΕΖ: Μιλοσάβλιεβιτς, Γιαντάλ (85' Σλόγκαρ), Ε. Αντωνίου (73' Χριστοφή), Σαρφό, Σάντος, Κάστρο, Κλε, Κλε, Ελευθερίου (73' Ρουίζ), Ντιγκινί, Σάμπο.

Στον πάγκο: Στυλιανού, Μπέκερ, Κ. Αντωνίου, Ντιομαντέ, Ταβάρες, Ιωσηφίδης, Χρίστου, Γιουσούφ.

Εθνικός Άχνας: Παναγή, Ριστέφσκι, Ντε Ιριόντο, Λίπσκι (76' Ιωάννου), Πεχλιβάνης (68' Μπίκερ), Λομοτέι, Αρτυματάς, Στυλιανού (76' Σπιρόφσκι), Καμπρέρα, Ηλία Μ. (85' Ιωαννίδης), Ντράσιτς (68' Μπέκερ).

Στον πάγκο: Μπογκατίνοφ, Ηλία Κ. , Μεσκουίντα, Νικολάου, Χριστοφή, Αγγελόπουλος.

ΑΕΖ-ΕΘΝΙΚΟΣ 0-1

Σκόρερ: /Καμπρέρα (65')

Κίτρινες: /Ριστέφσκι, Ιωάννου