ΑΕΖ - Ανόρθωση 0-2: «Καθάρισε» από το ημίχρονο η «Κυρία»

Η Ανόρθωση επικράτησε με 2-0 της ΑΕΖ για τον εξ αναβολής αγώνα της 22ης αγωνιστικής στο στάδιο «Αμμόχωστος-Επιστροφή». Τα γκολ της νίκης πέτυχαν οι Τσίκο και Καστέλ.

Η «Κυρία» παρέμεινε στην 6η θέση με 47 βαθμούς αλλά στο -5 από την 3η προνομιούχα θέση. Από την άλλη, η ομάδα της ΑΕΖ βρίσκεται στην 12η θέση με 16 βαθμούς και θα δώσει τη «μάχη» της για παραμονή στην πρώτη κατηγορία.

Το ματς:

Ουσιαστική και αποτελεσματική στο α’ μέρος η Ανόρθωση η οποία «καθάρισε» από το ημίχρονο και πήγε με προβάδισμα δύο γκολ στα αποδυτήρια.

Η πρώτη καλή στιγμή στην αναμέτρηση ήταν το δυνατό αριστερό σουτ του Τσίκο όπου ανάγκασε τον Μιλοσάβλεβιτς να αποκρούσει σε κόρνερ.

Πριν την συμπλήρωση του 20άλεπτου, η Ανόρθωση άνοιξε το σκορ με τον Τσίκο, όταν ο Καστέλ κατέβασε την μπάλα και έδωσε την κάθετη πάσα στον Τσίκο, ο οποίος έφυγε ταχύτατα απέναντι από τον Μιλοσάβλεβιτς και πλάσαρε εύστοχα για το 1-0.

Οι γηπεδούχοι απείλησαν στο 21΄ με τον Σιφνέος, ο οποίος μέσα από την περιοχή έκανε το σουτ αλλά μπλόκαρε ο Αρμπολέδα.

Με κομπίνα από φάουλ απείλησαν οι φιλοξενούμενοι όταν ο Φερέιρα εκτέλεσε γρήγορα προς τον Καργά, αλλά η κεφαλιά του πέρασε έξω. Λίγο πριν το τέλος του ημιχρόνου, ο Αντωνίου ανέτρεψε τον Κορέια μέσα στην περιοχή ο VARίστας κάλεσε τον Φελλά στο on field review και έδωσε πέναλτι υπέρ της Ανόρθωσης. Ο Καστέλ ανέλαβε την εκτέλεση και ευστόχησε διπλασιάζοντας τα τέρματα για την ομάδα του.

Στις καθυστερήσεις έπειτα από εκτέλεση φάουλ πήρε την κεφαλιά ο Αντωνίου αλλά έστειλε την μπάλα πάνω από τα δοκάρια του Αρμπολέδα.

Στο β’ μέρος, η πρώτη καλή στιγμή καταγράφηκε πριν τη συμπλήρωση μίας ώρας, με το δυνατό αριστερό σουτ του Καστέλ αλλά κόντραρε σε ποδοσφαιριστή της ΑΕΖ και πέρασε σε κόρνερ. Δοκάρι είχε η ΑΕΖ στο 66’με τον Κλε, όταν έφυγε ταχύτατα απέναντι από τον Αρμπολέδα, το πλασέ του όμως σταμάτησε στο δεξί κάθετο δοκάρι και πέρασε έξω.

Δοκάρι είχαν και οι φιλοξενούμενοι στο 78’ από την κεφαλιά του Γκασαμά μετά από εκτέλεση κόρνερ. Στη συνέχεια ο Αντωνίου έκανε το σουτ χτύπησε στον Ρέινονλτς και απομακρύνθηκε. Δεν άλλαξε κάτι μέχρι το τελικό σφύριγμα.

Οι συνθέσεις:

ΑΕΖ: Μιλοσάβλεβιτς, Παστελλής, Γιαντάλ (63’ Κάστρο), Αντωνίου Ε., Σλόγκαρ (63’ Αντωνίου Κ.), Σάντος, Ρέινολντς, Ελευθερίου (63’ Ρουίζ), Σιφνέος (72’ Ντιγκινί), Χρίστου (72’ Χατζηβασίλη), Κλε

Στον πάγκο: Στυλιανού, Μπέκερ, Αντωνίου Χ., Χριστοφή, Ματόνγκο, Ντιομαντέ, Ιωσηφίδης

Ανόρθωση: Αρμπολέδα, Ουαγκέ (46’ Αντωνίου), Κάργας, Κορέια, Τεχέρα (86' Ιωάννου), Καστέλ (70’ Γκασαμά), Φερέιρα (86' Παρούτης), Τιουνέ, Κίκο (70’ Περέα), Κορρέα, Τσίκο

Στον πάγκο: Μιχαήλ, Κεραυνός, Μακούν, Κωνσταντίνου, Χρυσοστόμου

ΑΕΖ- Ανόρθωση 0-2

Σκόρερ: / Τσίκο (19’), Καστέλ (42’)

Κίτρινες: Χρίστου, Σάντος /