Άρης-Καρμιώτισσα 3-0: Ρεβάνς και κορυφή για τον πρωταθλητή!

Πήρε το αίμα του πίσω -και πάτησε κορυφή!

Ανεβάζοντας στροφές, για ακόμη ένα παιχνίδι, στο δεύτερο ημίχρονο ο Άρης επικράτησε 3-0 της Καρμιώτισσας στο ΑΛΦΑΜΕΓΑ, για την 24 αγωνιστική του πρωταθλήματος CYTA 2023/24.

Τοιουτοτρόπως η «ελαφρά ταξιαρχία» διεύρυνε σε επτά αγωνιστικές το νικηφόρο σερί της, πήρε «εκδίκηση» για τη βαριά ήττα του στο «Στέλιος Κυριακίδης» στον α’ γύρο (4-1) και συνάμα ανέβηκε στην πρώτη θέση, ένα βαθμό μπροστά από τον ΑΠΟΕΛ, ο οποίος δοκιμάζεται αύριο (11.2) κόντρα στην ΑΕΛ.

Στον αντίποδα ο σύλλογος των Πάνω Πολεμιδιών συμπλήρωσε πέντε διαδοχικές ήττες και «βυθίστηκε» στην προτελευταία θέση.

Από τα πρώτα λεπτά κατέστη εμφανές ότι η Καρμιώτισσα στόχευε να αφήσει την μπάλα στον Άρη και κλείνοντας τους διαδρόμους προς την εστία του Άντος να ψάξει τις ευκαιρίες της στις αντεπιθέσεις.

Η «φλυαρία» και η απουσία καθαρού μυαλού και ακρίβειας στην τελική ενέργεια από πλευράς γηπεδούχων βοήθησε ιδιαίτερα το τακτικό πλάνο της, το οποίο μέχρι την ανάπαυλα δούλεψε σχεδόν στην εντέλεια.

Σχεδόν, διότι οι φιλοξενούμενοι σπατάλησαν τις δύο εξαιρετικές ευκαιρίες που δημιούργησαν στο πρώτο μέρος (19’ Κατσαντώνης, 24’ δοκάρι Τσουκαλάς) για να μπουν μπροστά στο σκορ.

Βλέποντας την ομάδα του να δημιουργεί μόλις μια ευκαιρία της προκοπής (43’ Μοντνόρ) παρά την πρώτη διορθωτική κίνησή του (39’ Καζού αντί Σανέ) ο Αλεκσέι Σπιλέβσκι έριξε στο παιχνίδι τους Κοκόριν και Γκομίς πίσω από τον Σάβο «γυρίζοντας» το σύστημα της ομάδας του σ’ ένα άκρως επιθετικό 4-1-4-1.

Ο Λευκορώσος είδε με ικανοποίηση την «ελαφρά ταξιαρχία» να ανοίγει το σκορ στο 48’, όταν από κακή εκτίμηση του Κοβάτσεβιτς σε βαθιά μπαλιά ο Σάβο πήρε την μπάλα, πάτησε περιοχή και απέναντι στον Άντος πλάσαρε ψύχραιμα για το 1-0.

Η συνέχεια, ωστόσο, δεν ήταν ανάλογη, καθώς ο Άρης δεν είχε ισορροπία στη μεσαία γραμμή. Ένα σφίξιμο του Σάβο στον προσαγωγό έδωσε στον Σπιλέβσκι την ευκαιρία να διορθώσει τα κακώς κείμενα αντικαθιστώντας τον με τον Ζόκε και εφαρμόζοντας ένα πολύ πιο ισορροπημένο 4-4-2.

Τέσσερα λεπτά αργότερα οι πρωταθλητές αύξησαν το προβάδισμά τους, όταν από σέντρα ακριβείας του Γιαγκό ο Κοκόριν με κεφαλιά από τη μικρή περιοχή νίκησε τον Άντος (71’).

Το τελικό σκορ διαμορφώθηκε στο 80ό λεπτό, όταν από αδυναμία της άμυνας των φιλοξενούμενων να απομακρύνει αποτελεσματικά μια σέντρα του Σεμέντο ο Καζού με συρτό σουτ έστειλε την μπάλα στην κάτω δεξιά γωνία του Άντος.

ΑΡΗΣ - ΚΑΡΜΙΩΤΙΣΣΑ   3-0 (10.2)
Γήπεδο:
ΑΛΦΑΜΕΓΑ
Σκόρερ: 48’ Σάβο, 71’ Κοκόριν, 80’ Καζού
Διαιτητές: Κυριάκος Αθανασίου - Γιώργος Χαραλάμπους, Ανδρέας Τουμάζου - Δημήτρης Σολωμού
VAR: Fran Jovic (Κροάτης) / AVAR: Μιχάλης Σωτηρίου
Κίτρινες: Γιαγκό, Μπένγκτσον
ΑΡΗΣ (4-2-3-1): Άλβες - Σανέ (39’ Καζού), Μουσούντα, Ουρόσεβιτς, Γιαγκό - Μπράουν (46’ Κοκόριν), Στρούσκι - Μοντνόρ (73’ Σεμέντο), Νίκολιτς (46’ Γκομίς), Μπένγκτσον - Σάβο (67’ Ζόκε).

ΚΑΡΜΙΩΤΙΣΣΑ (4-2-3-1): Άντος - Γκραντινάρου, Πάβλοβετς, Μαλόνε (70’ Αγγελή), Κοβάτσεβιτς - Νεοφύτου (80' Ψύχας), Τσουκαλάς - Θεοδώρου, Ουεσλάτι (70’ Χαραλάμπους), Κατσαντώνης (80' Ματθαίου) - Ρόσι (86' Μιχαήλ).