Ομόνοια - Ανόρθωση 3-1: Πράσινη καταιγίδα!

Η Ομόνοια επικράτησε με ανατροπή 3-1 της Ανόρθωσης στο ΓΣΠ, για την 24η αγωνιστική. Το παιχνίδι έφερε «τούμπα» στο δεύτερο ημίχρονο με σκόρερ τους Στεπίνσκι (2) και Μπέζους.

Το γκολ του Μακούν ήταν αυτό που έδωσε προβάδισμα για την «Κυρία» στο πρώτο ημίχρονο, ωστόσο στο δεύτερο ημίχρονο οι «πράσινοι» με την είσοδο του Μπέζους κυριάρχησε πλήρως του αντιπάλου της και έφτασαν στην ανατροπή με γκολ των Στεπίνσκι (2), Μπέζους και Ανδρέου.

Η Ανόρθωση ήταν καλύτερη στο πρώτο μέρος αλλά στο δεύτερο ημίχρονο δεν φάνηκε καθόλου.

Η Ομόνοια πάτησε στην 4η θέση με 45 βαθμούς αφήνοντας την «Κυρία» στην 6η θέση με 41 βαθμούς αλλά με ένα παιχνίδι λιγότερο.

Το ματς:

Χωρίς πολλές φάσεις ολοκληρώθηκε το πρώτο μέρος, η πρώτη καλή στιγμή ήταν για τους φιλοξενούμενους στο 3'  με ωραία ενέργεια ο Τσίκο από δεξιά μπήκε στην περιοχή αλλά το γύρισμα του πέρασε παράλληλα από την εστία του Φαμπιάνο. Στο 6’ καταγράφηκε η πρώτη τελική στην αναμέτρηση για την «Κυρία»  με το σουτ του Ουαρίς από το ύψος της περιοχής κατέληξε στην αγκαλιά του Φαμπιάνο.

Η καλύτερη στιγμή για την Ομόνοια ήρθε μετά το πρώτο μισάωρο, στο 34' με απευθείας εκτέλεση του Χαραλάμπους έδιωξε με γροθιές ο Αρμπολέδα.

Στο 41' άνοιξε το σκορ η Ανόρθωση με τον Μακούν, ο οποίος έκλεψε την μπάλα από τον Στεπίνσκι το σουτ του Μακούν εκτός περιοχής κόντραρε στον Φράνσον και κατέληξε στα δίκτυα για το 0-1. Με το οποίο ολοκληρώθηκε το πρώτο ημίχρονο.

Στο β’ μέρος, με το «καλησπέρα» (48’) ο Στεπίνσκι ισοφάρισε σε 1-1 και άνοιξε λογαριασμό με τη φανέλα της Ομόνοιας.  Ο Σεμέδο έδωσε την κάθετη στον Κούσουλο, ο οποίος μπήκε στην περιοχή πλάσαρε τον Αρμπολέδα δεν κατάφεραν να απομακρύνουν οι αμυντικοί της Ανόρθωσης και ο Στεπίνσκι από κοντά έστειλε την μπάλα στα δίκτυα για το 1-1.

Στο 61' το σουτ του Μπέζους από πλάγια μέσα στην περιοχή απόκρουσε με τα ακροδάκτυλα ο Αρμπολέδα σε κόρνερ. Στην εκτέλεση ήρθε το 2-1 για την Ομόνοια ο Μπέζους εκτέλεσε κεφαλιά γύρισμα του Λανγκ στο δεύτερο δοκάρι και ο Κουλιμπαλί με κεφαλιά κάνει το 2-1 και φέρνει «τούμπα» το παιχνίδι.

Στο 66’ ο Ουαγκέ δέχθηκε τη δεύτερη κίτρινη κάρτα και αποβλήθηκε αφήνοντας την ομάδα του με 10 ποδοσφαιριστές.

Στο 72’ ο Μπέζους έβαλε μπροστά στο σκορ την ομάδα του με δύο γκολ, έπειτα από σέντρα του Παναγιώτου ο Φράνσον έστρωσε στον Μπέζους, ο οποίος ζύγισε το σουτ και διαμόρφωσε το τελικό 3-1.

Δύο λεπτά αργότερα οι φιλοξενούμενοι είχαν δοκάρι με τον Φερέιρα με σουτ από το ύψος της περιοχής. Στο 81' απείλησε ξανά η Ομόνοια με συρτό σουτ του Σεμέδο πέρασε δίπλα από δεξί δοκάρι του Αρμπολέδα. Στις καθυστερήσεις πέτυχε και τέταρτο γκολ η Ομόνοια με τον Ανδρέου ωστόσο υπήρξε οφ-σαιντ και ακυρώθηκε το γκολ.