ΑΕΖ – Οθέλλος 3-3: Θεαματικό αλλά χωρίς νικητή το «θρίλερ»!

Το συναρπαστικό παιχνίδι στο «Αμμόχωστος» ανάμεσα σε ΑΕΖ και Οθέλλο δεν ανέδειξε νικητή, καθώς οι δύο ομάδες έμειναν στο ισόπαλο 3-3, σε αναμέτρηση για την 24η αγωνιστική.

Ήταν μια θεαματική ισοπαλία με ανατροπές και σκαμπανεβάσματα στο σκορ, αλλά και ωραία τέρματα, ωστόσο ο ένας βαθμός δεν αφήνει καμία από τις δύο ομάδες ικανοποιημένη.

ΑΕΖ και Οθέλλος συνεχίζουν χέρι-χέρι στη βαθμολογία, έχοντας από 15 βαθμούς πλέον, όντας στην 12η και 11η θέση αντίστοιχα, με την ΑΕΖ ωστόσο να έχει παιχνίδι λιγότερο, καθώς εκκρεμεί ο αγώνας με την Ανόρθωση (21/2).

Το ματς:

Από ένα καλό 20λεπτο είχαν οι δύο ομάδες στο πρώτο ημίχρονο.

Μετά το σχετικά αργό τέμπο στο ξεκίνημα του αγώνα, ο Οθέλλος ήταν η ομάδα που έδειχνε να πατάει καλύτερα.

Προειδοποίησε με την πρώτη μεγάλη χαμένη ευκαιρία στο 18’, με τον Μπραμπίγια να παίζει κάθετα και να βγάζει σε τετ α τετ τον Πιχ με τον Μπέκερ, ωστόσο το πλασέ του Τσέχου πέρασε έξω.

Δύο λεπτά αργότερα ήρθε το πρώτο γκολ της αναμέτρησης, με τον Ντούρις λίγο έξω από την περιοχή να βρίσκει χώρο, να «οπλίζει» και να «πυροβολεί», πετυχαίνοντας ένα εξαιρετικό τέρμα, στέλνοντας με δυνατό σουτ τη μπάλα εκεί όπου δεν μπορούσε να αντιδράσει ο Μπέκερ, και βάζοντας σε θέση οδηγού την ομάδα της Αθηαίνου.

Στη συνέχεια ωστόσο, η ΑΕΖ ανέβασε στροφές, και ήταν σειρά της να απειλήσει με μια μεγάλη φάση. Στο 32’ κατέγραψε την πρώτη καλή στιγμή της στον αγώνα με τον Ντιγκινί να πιάνει καλή κεφαλιά εντός περιοχής, και τον Ταουντούλ να αποκρούει εντυπωσιακά.

Το προβάδισμα των φιλοξενούμενων κράτησε μέχρι το 35’, όταν η ΑΕΖ έφερε τον αγώνα στα ίσα με τον Αντωνίου να ανεβαίνει ανενόχλητος και να γράφει με προβολή το 1-1, μετά από εκτέλεση κόρνερ του Κάστρο και κακό διώξιμο από τους παίκτες του Οθέλλου.

Στο 39’ η ΑΕΖ έφερε τούμπα τον αγώνα, όταν ξανά μετά από εκτέλεση κόρνερ του Κάστρο, ο Χατζηβασίλης προσπάθησε να νικήσει αρχικά με ανάποδο τον Ταουντούλ, στη συνέχεια μπήκε στη φάση και ο Αντωνίου, με τη μπάλα να χτυπάει στον Γιάνσεν που στεκόταν στην γραμμή με αποτέλεσμα να διαμορφώσει με αυτογκόλ το 2-1 υπέρ της ομάδας του Ζακακίου.

Στο δεύτερο μέρος ο Οθέλλος μπήκε καλύτερα θέλοντας να βρει νωρίς το γκολ της ισοφάρισης, ωστόσο στο 56’ η ΑΕΖ σκόραρε και τρίτο τέρμα με ωραίο σουτ του Κάστρο.

Λίγα δευτερόλεπτα μετά την επίτευξη του γκολ, το VAR κάλεσε τον διαιτητή στο on field review για να επανεξετάσει προηγούμενη φάση για χέρι του Χατζηβασίλη στην περιοχή της ΑΕΖ και πιθανό πέναλτι για τον Οθέλλο, με τον Χατζηγεωργίου να συμφωνεί εν τέλει με τον Ροβέρτο Κώστα και να καταλογίζει πέναλτι υπέρ των φιλοξενουμένων.

Την εκτέλεση ανέλαβε ο Ντούρις στο 60’, ο οποίος δεν λάθεψε από τα 11 βήματα και έφερε το ματς στα ίσα διαμορφώνοντας το 2-2.

Στο 70’ ήταν σειρά του Οθέλλου να φέρει τα πάνω-κάτω. Ο Ναρντίνι έκανε αρχικά το σουτ, ο Μπέκερ απέκρουσε ασταθώς εκεί που βρισκόταν ο Σαγκαρέ ο οποίος με ψύχραιμο κοντινό πλασέ έγραψε το 2-3.

Η τελευταία λέξη ωστόσο ανήκε στον Ντιγκινί, ο οποίος εκμεταλλεύτηκε τη σέντρα ακριβείας του Κάστρο στην περιοχή στο 84’ και έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα του Ταουντούλ για το τελικό 3-3.

Η εξέλιξη του αγώνα:

1' Έναρξη της αναμέτρησης.

4' Καλή στιγμή για την ΑΕΖ. Καλό σουτ από τον Ρέινολντς, η μπάλα κόντραρε και ανάγκασε τον Ταουντούλ να απομακρύνει με γροθιές.

12' Καλή σέντρα του Ανάνγκ ο οποίος σημάδεψε τον Ντούρις στην περιοχή, έδιωξε ο Γιαντάλ πριν μπει στην πορεία της μπάλας ο Σλοβάκος επιθετικός.

16' Γύρισμα του Ρέινολντς στην περιοχή, εκεί όμως που υπήρχαν μόνο παίκτες του Οθέλλου για να απομακρύνουν.

18' Μεγάλη χαμένη ευκαιρία για τον Οθέλλο! Μετά από ωραία κάθετη πάσα του Μπραμπίγια, ο Πιχ βγήκε στο τετ α τετ με τον Μπέκερ, πλάσαρε όμως έστειλε την μπάλα έξω.

20' ΓΚΟΛ 0-1 ο Οθέλλος! Με ένα φοβερό σουτ εκτός περιοχής από τον Ντούρις οι φιλοξενούμενοι ανοίγουν το σκορ.

24' Πάτησε περιοχή και έκανε το γύρισμα ο Σλόγκαρ, όμως και πάλι η μπάλα κατέληξε εκεί που κινούνταν μόνο αντίαπλοι αμυντικοί.

32' Φοβερή απόρκουση του Ταουντούλ σε κεφαλιά του Ντιγκινί.

35' ΓΚΟΛ 1-1 η ΑΕΖ! Μετά από εκτέλση κόρνερ η μπάλα κατέληξε στον Αντωνίου και αυτός με προβολή την έστειλε στα δίχτυα, ισοφαρίζοντας για τους γηπεδούχους.

39' ΓΚΟΛ 2-1 η ΑΕΖ! Το γυρίζει μέσα σε τέσσερα λεπτά η ΑΕΖ, με αυτογκόλ του Γιάνσεν, σε φάση που ξεκίνησε και πάλι από εκτέλεση κόρνερ του Κάστρο.

44' Απευθείας εκτέλεση φάουλ του Γιάνσεν από καλό σημείο λίγο εκτός περιοχής, έπεσε σωστά και έδιωξε ο Μπέκερ.

45+3' Κίτρινη κάρτα στον Χριστοδούλου και χάνει ένα από τα δύο επόμενα παιχνίδια της ομάδας του.

45+4' Τέλος πρώτου ημιχρόνου.

Ετοιμάζει αλλαγή ενόψει του β' μέρους ο Σακκάς: ο Σαγκαρέ θα περάσει στη θέση του Ράμος.

46' Σέντρα στο δεύτερο ημίχρονο.

51' Σκοράρει ο Οθέλλος με τον Σαγκαρέ, ωστόσο υποδεικνύεται σε θέση οφσάιντ ο Ντούρις στην αρχή της φάσης.

56' ΓΚΟΛ 3-1 η ΑΕΖ. Με ωραίο σουτ του Κάστρο μέσα από την περιοχή τριπλασιάζουν το προβάδισμά τους οι γηπεδούχοι. Στο μεταξύ γίνεται έλεγχος για πέναλτι νωρίτερα για τον Οθέλλο, πάει να το δει ο Χατζηγεωργίου. Για χέρι του Χατχηβασίλη στην περιοχή σε προηγούμενη φάση.

59' Ακυρώνεται το γκολ της ΑΕΖ και δίνεται πέναλτι στον Οθέλλο!

60' ΓΚΟΛ 2-2 ο Οθέλλος! Ευστοχεί από την άσπρη βούλα και φέρνει το παιχνίδι στα ίσα ο Ντούρις.

69' Διπλή αλλαγή για την ΑΕΖ: Ματόνγκο στη θέση του Ρουίζ, και Χρίστου στη θέση του Χατζηβασίλη.

70' ΓΚΟΛ 2-3 ο Οθέλλος! Το γυρίζει με Σαγκαρέ, ο οποίος με ψύχραιμο πλασέ εκμεταλλεύτηκε την ασταθή απόκρουση του Μπέκερ σε προηγούμενο σουτ του Ναρντίνι.

75' Φοβερός Ταουντούλ, με τρεις απανωτές και σωτήριες αποκρούσεις! Πρώτα σε σουτ του Σλόγκαρ, στην επαναφορά του Κάστρο και μετά σε σουτ του Ντιγκινί.

78' Διπλή αλλαγή για τον Οθέλλο: Χατζηπασχάλης και Σλάβικ μέσα αντί των Μπραμπίγια και Πιχ.

81' Κίτρινη στον Σλόγκαρ για διμαρτυρίες.

84' ΓΚΟΛ 3-3 η ΑΕΖ! Το παιχνίδι ξανά στα ίσα με κεφαλιά του Ντιγκινί.

86' Αλλαγή για τον Οθέλλο: Κορίνους στη θέση του Καστάνα. Αλλαγή και για την ΑΕΖ: Έξω Σλόγκαρ και Ρέινολντς, μέσα Σαρφό και Σιφνέος.

89' Κι άλλη αλλαγή για τον Οθέλλο: Μέσα ο Σούτο αντί του Ναρντίνι.

90' Δέκα λεπτά θα είναι ο χρόνος των καθυστερήσεων.

90+3' Κίτρινη στον Σαμπό για φάουλ στον Σταμούλη.

90+6' Κίτρινη στον Γιαντάλ.

90+10' Τέλος στον αγώνα! ΑΕΖ - Οθέλλος 3-3.

ΣΚΟΡΕΡ: Αντωνίου 35’, Γιάνσεν 39’ (αυτ.), Ντιγκινί 84’ – Ντούρις 20’, 60’, Σαγκαρέ 70’

ΚΙΤΡΙΝΕΣ: Σλόγκαρ (81’), Σαμπό (90+3’), Γιαντάλ (90+6’) - Χριστοδούλου (45+3’)