Άρης - Ομόνοια 2-0: Την νίκησε και την προσπέρασε!

Ο Άρης ήταν ο μεγάλος νικητής στο ντέρμπι με την Ομόνοια! Χάρη σε γκολ των Καζού και Κοκόριν η ομάδα του Σπιλέφσκι -που ήταν τιμωρημένος- έφτασε τις πέντε συναπτές νίκες στο «Αλφαμέγα».

Παράλληλα, επέστρεψε στις νίκες μετά την ήττα από την Πάφο εκτός έδρας, ανεβαίνοντας στους 35 βαθμούς, όσους έχει και η Ομόνοια, αλλά και η Πάφος. Αναγράφεται όμως ως 3ος, καθώς υπερτερεί σε ισοβαθμία. Το «τριφύλλι» γνώρισε δεύτερη συναπτή ήττα εκτός έδρας και δεν κατάφερε να εκμεταλλευτεί την ήττα της Ανόρθωσης από τον ΑΠΟΕΛ, ενώ έχασε απόσταση και από την 1η θέση.

Ο Άρης στο ματς ήταν καλύτερος στο α' ημίχρονο, η Ομόνοια ανέβασε κυρίως απόδοση μετά την αποβολή του Σανέ στο 66' αλλά δεν κατάφερε να πετύχει ένα γκολ και να μπει στη διεκδίκηση του αγώνα.

Επόμενο παιχνίδι με την Δόξα για την ομάδα του Αυγουστή (13/1), ενώ για τον περσινό πρωταθλητή με τον Απόλλωνα (14/1) ως τυπικά φιλοξενούμενος.

Το ματς:

Το παιχνίδι άρχισε με τους καλύτερους οιωνούς με τις δύο ομάδες στο πρώτο 15λεπτο να δημιουργούν τη μια ευκαιρία μετά την άλλη. Στο 10’ ο Παπαστυλιανού έκανε την πρώτη του επέμβαση με το «τριφύλλι» στο στήθος, σε σουτ του Γκομίς, ενώ ένα λεπτό αργότερα το επανέλαβε ξανά απέναντι στον Γκομίς. Στο 12’ ο Λοΐζου απείλησε τον Βανά που έπεσε και απομάκρυνε στη δεξιά του γωνία.

Από το 20’ και μετά ο γρήγορος ρυθμός έπεσε και στο 29’, όταν ο Άρης έδειξε να πατάει καλύτερα άνοιξε το σκορ. Ο Μπαμπίκα έκανε το γύρισμα από τα δεξιά με τον Καζού να στοπάρει με το δεξί και να σκοράρει με το αριστερό στέλνοντας την μπάλα στο αριστερό παραθυράκι. Η πρώτη αντίδραση της Ομόνοιας καταγράφηκε στο 41’, όταν ο Κακουλλής έκανε το γύρισμα στον Σίμιτς που δεν βρήκε στόχο από το ύψος της περιοχής.

Στο φινάλε του ημιχρόνου ο Άρης βρήκε μεγάλη ευκαιρία στο 45+3’ όταν ο Παπαστυλιανού απέκρουσε το σουτ του Μπαμπίκα. Ένα λεπτό αργότερα ο Κοκόριν με διαγώνιο αριστερό πλασέ διαμόρφωσε το 2-0 που ήταν και σκορ ημιχρόνου.

Η Ομόνοια στο β’ ημίχρονο, ανέβασε απόδοση κυρίως μετά τις αλλαγές που έγιναν από τον Σωφρόνη Αυγουστή αλλά και την αποβολή του Σανέ στο 66’. Προηγήθηκε βέβαια ένα πολύ καλό σουτ του Χαραλάμπους που έδιωξε ο Βανά (61’).

Την ίδια τύχη είχε και η πολύ καλή προσπάθεια του Σίμιτς στο 70’, όπως και του Αλιούμ (75’), που σταμάτησαν πάνω στον Βραζιλιάνο κίπερ. Αντίθετα, οι κεφαλιές του Κουλιμπαλί (70’) και του Μπέζους (82’) κατέληξαν πάνω από την εστία με το σκορ να παραμένει αναλλοίωτο.

Άρης: Βανά, Καζού, Μουσούντα, Κοκόριν (79’ Στεπίνσκι), Γκομίς (69’ Μπρόρσον), Σανέ, Νίκολιτς (89’ Νίκολιτς), Στρούσκι (89’ Μπράουν), Σόκε, Ουρόσεβιτς, Μπαμπίκα (46’ Μοντνόρ)

Στον πάγκο: Σωφρονίου, Ζάντρο, Σπόλιαριτς, Δημητρίου, Μάτισικι, Σάβο

Ομόνοια: Παπαστυλιανού, Κουλιμπαλί, Σιπριάνο (78’ Λέτσιακς), Κακουλλής (46’ Μπέζους), Λοΐζου (62’ Αμού), Αλιούμ, Σίμιτς, Λανγκ, Κούσουλος (78’ Ζαχαρίου), Μίλετιτς (46’ Μάθιους), Χαραλάμπους

Στον πάγκο: Φαμπιάνο, Κελεπέσιης, Ψάλτης, Φράνσον, Μπασιρού, Παναγιώτου, Προκοπίου

Άρης – Ομόνοια 2-0 («Αλφαμέγα»)
Σκόρερ: Καζού (29’), Κοκόριν (45+4’)
Κίτρινες: Κουλιμπαλί
Κόκκινες: Σανέ (66’ - 2η κίτρινη)