Πάφος - Άρης 1-0: Ο Ίβουσιτς τα έπιανε, ο Ντράγκομιρ τον εκτέλεσε!

Τεράστια νίκη για την Πάφο! Γκολ στο 90+5' με τον Ντράγκομιρ, στην τελευταία επίθεση του αγώνα και 3η θέση, μαζί με την Ομόνοια. Έμεινε στους 32 ο Άρης, που ναι μεν είχε τις φάσεις, όχι όμως την ουσία.

Ο Ρουμάνος χαφ στην τελευταία κυριολεκτικά φάση του αγώνα νίκησε τον Βανά Άλβες από κοντινή απόσταση για να υπογράψει τη μεγάλη νίκη με 1-0, για την ομάδα του Καρσέδο. Δοκάρι ο Μπαμπίκα στο 90', κορυφαίος ο Ίβουσιτς που έβαλε «στοπ» σε όσα σουτ του περσινού πρωταθλητή πήγαν στον στόχο.

Επόμενες υποχρεώσεις για την Πάφο με την Δόξα εκτός (8/1), ενώ ο Άρης έχει το ντέρμπι με την Ομόνοια (7/1) εντός.

Το ματς:

Αν και στα 23’’ δευτερόλεπτα η Πάφος βρήκε δίχτυα με τον Μπότσκαϊ, γκολ που ακυρώθηκε λόγω οφσάιντ στον Ντράγκομιρ, ο Άρης ήταν η ομάδα που πατούσε καλύτερα σε όλο το πρώτο 45λεπτο.

Η ομάδα του Σπιλέφσκι πήρε μέτρα στον αγωνιστικό χώρο και δημιούργησε αρκετές προϋποθέσεις και τελικές προσπάθειες. Στο 3’ ο Μοντνόρ έφυγε απέναντι στον Ίβουσιτς, υποδείχθηκε σε θέση οφσάιντ και 10 λεπτά μετά ο Σόκε νικήθηκε από τον Κροάτη σε τετ α τετ.

Στο 18’ ο Κοκόριν με το κεφάλι βρήκε και πάλι σε ετοιμότητα τον Ίβουσιτς, όπως και η αντίστοιχη κεφαλιά του Ουρόσεβιτς στο 45+3’. Η καλύτερη στιγμή για την Πάφο καταγράφηκε στο 35’ με τον Ζάιρο απέναντι στον Βανά να πραγματοποιεί ένα απελπιστικά άστοχο πλασέ.

Στο β’ ημίχρονο ο Άρης σκόραρε με τον Στρούσκι, ωστόσο το γκολ του ακυρώθηκε καθώς ο Μοντνόρ έπαιξε τη μπάλα με το χερί και την... έστρωσε στον Πολωνό. Οι δύο προπονητές έκαναν κινήσεις απ’ τον πάγκο και η Πάφος ισορρόπησε το ματς, βρίσκοντας μια καλή στιγμή στο 68’.

Ο Τάνκοβιτς προσπάθησε να νικήσει τον Βανά Άλβες με απευθείας εκτέλεση φάουλ ωστόσο ο Βραζιλιάνος είχε απάντηση. Το παιχνίδι είχε την καλύτερη στιγμή του, όταν ο Μπαμπίκα στο 90’ δεν κατάφερε να νικήσει τον Ίβουσιτς σε τετ α τετ, με τη μπάλα να βρίσκει και στο δοκάρι.

Στο 90+5’ όμως ο Ντράγκομιρ είχε το γκολ-λύτρωσης για την Πάφο! Σε γέμισμα στην περιοχή του Άρη, τα μαρκαρίσματα δεν βγήκαν όπως θα 'πρεπε, ο Τάνκοβιτς έκανε το κεφάλι, η μπάλα απομακρύνθηκε πάνω στην γραμμή και Ντράγκομιρ με πλασέ από το ύψος της περιοχής διαμόρφωσε το τελικό αποτέλεσμα.

Πάφος: Ίβουσιτς, Κβίντα, Γκολντάρ, Ζάιρο, Μπότσκαϊ (59’ Τάνκοβιτς), Ικόκο (80’ Δημητρίου), Βαλακάρι (59’ Τβουμάσι), Ναμ, Ντράγκομιρ, Ταβάρες (59’ Μεγιούσο), Πέπε (85’ Κανέ)

Στον πάγκο: Γιοσίποβιτς, Ρους, Αμπντουσαλάμοφ, Μιχαήλ, Νταλίνγκα, Πελάζιο

Άρης: Βανά, Καζού, Μουσούντα, Κοκόριν, Γκομίς (88’ Σπόλιαριτς), Σανέ, Νίκολιτς (71’ Μπαμπίκα), Στρούσκι (80’ Μπράουν), Σόκε, Μοντνόρ, Ουρόσεβιτς

Στον πάγκο: Σωφρονίου, Ζάντρο, Στεπίνσκι, Δημητρίου, Μάτισικ, Μπρόρσον

Πάφος 1-0 Άρης («Στέλιος Κυριακίδης»)
Σκόρερ: Ντράγκομιρ (90+5’)
Κίτρινες: Γκολντάρ / Μοντνόρ, Σόκε (6η)