Νέα Σαλαμίνα-Ομόνοια 0-2: «Κόλλησε» τρίτη σερί με Σεμέδο - Κούσουλο

Την τρίτη συνεχόμενη της νίκη πανηγύρισε η Ομόνοια επικρατώντας με 2-0 της Νέας Σαλαμίνας στο στάδιο «Αμμόχωστος» φτάνοντας στους 29 βαθμούς και στη δεύτερη θέση αφήνοντας τους «ερυθρόλευκους» στην 8η θέση με 19 βαθμούς.

Τα γκολ του αγώνα πέτυχαν οι Σεμέδο και Κούσουλος στο δεύτερο ημίχρονο.

Το ματς:

Στο πρώτο ημίχρονο η Ομόνοια είχε καταγράφει τις περισσότερες ευκαιρίες. Η πρώτη τελική ήταν στο 10ο λεπτό με το δυνατό σουτ του Σεμέδο να φεύγει πάνω από τα δοκάρια του Κίσσα. Στο 16ο λεπτό ακόμα μια παρόμοια φάση για την Ομόνοια αυτή τη φορά με τον Σιπριάνο αλλά είχε την ίδια κατάληξη.

Η μεγαλύτερη στιγμή ήρθε για τους πράσινους στο 27ο λεπτό με τον Μπέζους από το σημείο του πέναλτι με δυνατό σουτ να στέλνει έξω την μπάλα. Δυνατό διαγώνιο σουτ του Σεμέδο στο 30ο λεπτό πέρασε για λίγο έξω.

Στο 34ο λεπτό η Ομόνοια σκόραρε με κεφαλιά του Αλιούμ, έπειτα από σέντρα του Κούσουλου, η φάση ελέχθηκε από το VAR και δόθηκε οφσάιντ στην αρχή της φάσης πάνω στον Σεμέδο.

Η πρώτη τελική για τους γηπεδούχους ήρθε στο 45 με δυνατό σουτ του Κονέ έξω από την περιοχή αλλά χωρίς να ανησυχήσει τον Ουζόχο. Στην επόμενη φάση έπειτα από εκτέλεση φάουλ ο Ντορεγκαράι με κεφαλιά έστειλε την μπάλα στα δίχτυα αλλά μετά από έλεγχο του VAR ακυρώθηκε το γκολ γιατί ήταν σε αντικανονική θέση ο Αργεντινός επιθετικός. Έτσι ολοκληρώθηκε το πρώτο ημίχρονο χωρίς γκολ.

Στο β’ μέρος,  με το καλημέρα οι «πράσινοι» άνοιξαν το σκορ με τον Σεμέδο. Ο Λοίζου βρήκε κάθετα στην περιοχή τον Σεμέδο ο οποίος με ωραίο πλασέ έγραψε το 1-0.

Στο 57ο λεπτό απάντησαν οι «ερυθρόλευκοι» με σουτ του Φερνάντες και ανάγκασε εξαιρετική επέμβαση του Ουζόχο σε κόρνερ.

Η Ομόνοια διπλασίασε τα τέρματα της με τον αρχηγό της, Κούσουλο, ο Κίσσας έκανε ασταθής απόκρουση η μπάλα στρώθηκε στον Κούσουλο και από κοντά έκανε το 2-0.

Στο 79ο απείλησε με το δυνατό σουτ του Σέλεα και τον Ουζόχο να πέφτει και να απεκρούει. Στις καθυστερήσεις ο Ουζόχο έκανε ακόμα μια μεγάλη απόκρουση όταν ο Μιγκελίτο από πολύ κοντά δεν μπόρεσε να νικήσει τον Ουζόχο. 90+5' Άλλη μια μεγάλη απόκρουση από τον Ουζόχο η κεφαλιά του Ντιακιτέ

Οι συνθέσεις:

Νέα Σαλαμίνα: Κίσσας, Λέουκο, Ντιακιτέ, Τσελέα, Κονατέ, Καρλίτος (55′ Μιγκελίτο), Κατσιάρης (75′ Παπαγεωργίου), Κονέ (55′ Φερνάντες), Νάρσινγκ (82′ Κορομά), Ντουρμισάι (75′ Κουζμάνοβιτς), Ντορεγκαράι

Στον πάγκο: Καλανίδης, Κατσικάς, Κουμουρής, Σπυριδάκης, Χριστοδούλου, Βίκτωρος, Έντσον

Ομόνοια: Ουζόχο, Μάθιους (46′ Ψάλτης), Παναγιώτου, Κουλιμπαλί, Σιπριάνο, Μπασιρού (84′ Φράνσον), Κούσουλος, Λοΐζου (74′ Χάμπος), Σεμέδο, Αλιούμ (59′ Κακουλλής), Μπέζους (74′ Σίμιτς)

Στον πάγκο: Κελεπέσιης, Κυριακίδης, Λέζιακς, Ανσαριφάρντ, Λανγκ, Μίλετιτς, Άμο

Διαιτητής: Θεουλή Χρυσοβαλάντης

Α' Βοηθός Διαιτητής: Γεωργίου Χαράλαμπος

Β' Βοηθός Διαιτητής: Σωκράτους Κυριάκος

4ος Διαιτητής: Φελλάς Κωνσταντίνος