Άφησε τη Δόξα στον… βυθό και ανάσανε η ΑΕΛ!

Επιστροφή στις νίκες για την ΑΕΛ μετά από τρείς συνεχόμενες ήττες, επικρατώντας με 2-0 της Δόξας, στο στάδιο ΑΛΦΑΜΕΓΑ για την 14η αγωνιστική του πρωταθλήματος. Τα γκολ του αγώνα πέτυχαν οι Τζάλμα στο 34ο λεπτό και Παπαφώτης στο 65ο λεπτό.

Στην 9η θέση με 16 βαθμούς η ΑΕΛ, καθηλωμένη στην τελευταία θέση η Δόξα με 1 βαθμό.

Το ματς:

Οι γηπεδούχοι ήθελαν να επιβάλουν από το πρώτο λεπτό τον ρυθμό τους, είχα την κατοχή της μπάλας αλλά χωρίς να απειλήσουν την ομάδα της Κατωκοπιάς.

Η πρώτη καλή ευκαιρία ήταν για λογαριασμό των φιλοξενούμενων στο 24ο λεπτό με το δυνατό σουτ του Ασάντε εκτός περιοχής αλλά κατέληξε έξω. Στην αμέσως επόμενη φάση απείλησε η ΑΕΛ, με τον Μακρή μέσα από τη μικρή περιοχή του Σισκόφσκι έστειλε την μπάλα πάνω από τα δοκάρια. Στο 31ο λεπτό με δράστη και πάλι τον Μακρή απείλησε η ΑΕΛ, ο Μακρής κατέβασε με το αριστερό την μπάλα μέσα στην περιοχή με το δεξί σούταρε και Σισκόφσκι έδιωξε σε κόρνερ.

Το σκορ άνοιξε ο Τζάλμα με δυνατό αριστερό σουτ έστειλε την μπάλα στα δίχτυα για το 1-0 δίνοντας το προβάδισμα για την ομάδα του.

Στο 41 μετά από εκτέλεση κόρνερ ο Μακρής πήρε την κεφαλιά η μπάλα, πάνω στην γραμμή έδιωξαν οι παίχτες της Δόξας. Η φάση ελέγχθηκε αλλά δεν πέρασε η μπάλα σύμφωνα με το VAR.

Οι δύο ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια με το σκορ υπέρ των γηπεδούχων.

Στο β’ μέρος, ο ρυθμός του αγώνα ήταν πεσμένος μέχρι το 64ο λεπτό όταν απείλησαν οι γηπεδούχοι με τον Παπαφώτη, με φαλτσαριστό σουτ ανάγκασε τον Σισκόφσκι να δίωξει σε κόρνερ. Στην εκτέλεση του κόρνερ από τον Γερολέμου, απομάκρυναν σε πρώτο χρόνο οι αμυντικοί της Δόξας η μπάλα έφτασε στον Παπαφώτη και με σουτ εκτός περιοχής η μπάλα κόντραρε και κατέληξε στα δίχτυα για το 2-0.

Δεν κατάφερε ποτέ να αντιδράσει η Δόξα και δέχτηκε ακόμα μια ήττα κάνοντας ακόμη πιο δύσκολο το έργο της για παραμονή στην πρώτη κατηγορία.

Οι συνθέσεις:

ΑΕΛ: Ολιβέιρα, Μπάστο, Μεντόγεβιτς (36' Μορέιρα), Παπαφώτης (79' Φραντζής),  Τσέρνιχ (46' Κα), Σέρνιτς (90’ Ανδρέου), Μαρς, Μακρής, Τζάλμα, Γερολέμου, Ντέγοεστ.

Στον πάγκο: Μπέκερ, Κυριάκου, Σωτηρίου, Σιλβέστρος, Φιλίποβιτς, Τσούκα, Κοντινέλα.

Δόξα: Σισκόφσκι, Φοφανά (80’ Σκόγκλουντ),  Τρούγιτς (61' Σαντίκ), Ναμπί, Κλεόφιλο, Βελκόσφκι, Αλσέους, Αντωνιάδης, Στυλιανού (46' Μούσα), Πούριτς, Ασάντε (61' Αντουί).

Στον πάγκο: Αντωνίου, Κυριάκου Π., Τραϊτσέφσκι, Γιαμπερέ, Σετσέροβιτς, Κυριάκου Ε., Κυριάκου Χ.

Διαιτητής: Τεχράνυ Ανδρέας

Α' Βοηθός Διαιτητής: Κοντεμενιώτης Γιώργος

Β' Βοηθός Διαιτητής: Ιακώβου Χαράλαμπος

4ος Διαιτητής: Χατζηγεωργίου Παναγιώτης