Ανόρθωση-ΑΕΚ 0-0: Οι αποβολές τις άφησαν...άσφαιρες!

Σ' ένα ματς το οποίο Ανόρθωση και ΑΕΚ αναγκάστικαν να αγωνιστούν για 80' και πλέον λεπτά με 10 ποδοσφαιριστές λόγω αποβολής του Τσίκο και του Τόμοβιτς, έμειναν άσφαιρες και παράλληλα αήττητες για τρίτο διαδοχικό ντέρμπι.

Η φιλοξενούμενη ομάδα εμφανίστηκε πιο απαιτητική στον αγωνιστικό χώρο και έχασε τις μεγάλες ευκαιρίες, την ίδια ώρα που ανέβηκε στους 20 βαθμούς. Στους 26 η Ανόρθωση η οποία δεν έπιασε τα υψηλά στάνταρ απόδοσης που είχε σε προηγούμενα παιχνίδια.

Το ματς:

Η επιλογή του Μπεν Σιμόν να παίξει με 3άδα στην άμυνα δεν πρόλαβε να φανεί αν του βγαίνει στο γήπεδο. Και αυτό διότι μόλις στο 11’ υπήρξε η διπλή αποβολή στο παιχνίδι. Ο Τσίκο χτύπησε τον Τιουνκού ηθελημένα σύμφωνα με τον Λούκα Ζουφέρλι, ο Τόμοβιτς κινήθηκε και έκανε κίνηση με το κεφάλι στον Αγκολέζο και οι δύο τους πήραν την άγουσα στα αποδυτήρια.

Το παιχνίδι χάλασε με την ΑΕΚ ωστόσο με την πάροδο του χρόνου να πατάει πολύ καλύτερα. Στο 33΄είχε μεγάλη φάση με τον Φαράζ, το σουτ του οποίου κατέληξε έξω με τον Σολ ωστόσο να υποδεικνύεται σε αντικανονική θέση και η φάση να είναι ως μη γενόμενη. Τρία λεπτά μετά ο ίδιος ποδοσφαιριστής απείλησε τον Αρμπολέδα από το ύψος του πέναλτι με τον Κολομβιανό κίπερ να έχει την απάντηση. Η Ανόρθωση δεν κατάφερε να απειλήσει ουσιαστικά τον Πίριτς με το 0-0 να είναι το αποτέλεσμα ημιχρόνου.

Η ΑΕΚ μπήκε με τον ίδιο ρυθμό στην επανάληψη και στο 47’ ο Πονς δεν πρόλαβε να κάνει την προβολή προ κενής εστίας έπειτα από γύρισμα του Σολ. Η πρώτη καλή στιγμή της Ανόρθωσης ήρθε δώδεκα λεπτά μετά με σουτ του Ουαγκέ με τη μπάλα να περνάει δίπλα από το αριστερό δοκάρι του Πίριτς. Στο 71’ η ΑΕΚ δημιούργησε ξανά τις προϋποθέσεις για να φτάσει στο γκολ, με τον Γκιούρτσο να κάνει το σουτ στέλνοντας τη μπάλα πάνω από την εστία. Φάση όμως που δεν προσμετρήθηκε καθώς ο Ούγγρος ήταν εκτεθειμένος.

Η Ανόρθωση κέρδισε μέτρα στο γήπεδο αλλά δεν έφτιαξε την κατάλληλη ευκαιρία για να απειλήσει τον Πίριτς. Αντιθέτως η ΑΕΚ έφτασε ξανά πιο κοντά στο πρώτο γκολ της αναμέτρησης με το σουτ του Γκαρσία (86’) να περνάει πάνω από την εστία του Αρμπολέδα όπως και στο 90+1’ με τον Σάντος να μην μπορεί να νικήσει τον Κολομβιανό.

Ανόρθωση: Αρμπολέδα, Ουαγκέ, Μαρμούκ, Κάργας, Κορέια (79’ Κίκο), Τεχέρα (79’ Χρυσοστόμου), Φερέιρα (79’ Μουσοντά), Τιουνέ, Ουαρίς (67’ Παρούτης), Γκασαμά (67’ Καστέλ), Τσίκο

Στον πάγκο: Μιχαήλ, Κεραυνός, Χαραλάμπους, Αντωνίου, Κορρέα, Τζούλιου

ΑΕΚ: Πίριτς, Τιουνκού, Τόμοβιτς, Λέδες, Σολ (85’ Σάντος), Φαράζ (62’ Τόνγκια), Άνχελ Γκαρσία, Μιλίτσεβιτς, Πονς, Ρομπέρζ, Ντίμερς (68’ Γκιούρτσο)

Στον πάγκο: Ερερίν, Τούμπας, Κάσας, Γκαλιόλο, Τρισκόφσκι, Λόπες, Γκάμα, Σάντσες, Μάμας

Ανόρθωση – ΑΕΚ 0-0