Οθέλλος-Ομόνοια 1-2: «Κόλλησε» δεύτερη σερί νίκη... με ανατροπή!

Επιτέλους «κολλητή» νίκη για την Ομόνοια για πρώτη φορά στο πρωτάθλημα, η οποία ήρθε με διπλό και ανατροπή, με τους «πράσινους» να επικρατούν του Οθέλλου με 2-1 στο πλαίσιο της 13ης αγωνιστικής.

Πρόβλημα με Μάθιους στην Ομόνοια

Πήραν θέση στην Ομόνοια για Λοΐζου: «Είναι ένα θέμα που...»

Ο Οθέλλος άνοιξε το σκορ στο 37’ με τον Ποπέσκου, με την Ομόνοια να ισοφαρίζει με τον Κούσουλο στην εκπνοή του πρώτου ημιχρόνου και τον Αλιόυμ στο 59’ να χαρίζει τη νίκη στην ομάδα του.

Εικόνα αγώνα:

Με διάθεση για ανοιχτό ποδόσφαιρο μπήκε στο γήπεδο ο Οθέλλος, ο οποίος μάλιστα έκανε και δύο τελικές προσπάθειες πριν την συμπλήρωση του πενταλέπτου.

Όσο περνούσε η ώρα κατεύναζε ο ενθουσιασμός και η Ομόνοια κέρδιζε μέτρα, χωρίς να μπορεί να γίνει επικίνδυνη ωστόσο. Βρήκε μια καλή στιγμή μόλις στο 15’ και μέχρι το 30’ είχε την υπεροχή χωρίς να φτιάχνει ιδιαίτερα φάσεις.

Οι γηπεδούχοι εκμεταλλεύτηκαν αυτό το γεγονός και αφού δεν πιέστηκαν ξεκίνησαν και πάλι να γίνονται πιο δημιουργικοί.

Στο 37ο λεπτό σε μια από τις καλές του στιγμές ο Οθέλλος κατάφερε να σκοράρει, με τον Ποπέσκου να εκμεταλλεύεται την λανθασμένη απομάκρυνση και με πλασέ μέσα από την περιοχή να ανοίγει το σκορ.

Με βάση το πως κυλούσε το παιχνίδι όλα έδειχναν ότι η ομάδα της Αθηαίνου θα πήγαινε με το προβάδισμα στα αποδυτήρια, ο Κούσουλος όμως είχε άλλη άποψη. Ένα γύρισμα του Σεμέδο μέσα στην περιοχή στην τελευταία φάση του πρώτου ημιχρόνου έφερε τον Κύπριο μέσο σε θέση βολής και με προβολή από πολύ κοντά και με εξουδετερωμένο τον Ταουντούλ κατάφερε να πετύχει ένα πολύ εύκολο τέρμα.

Αυτή ήταν και η τελευταία φάση του πρώτου ημιχρόνου, με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν στα αποδυτήρια με το ισόπαλο 1-1.

Η στιγμή που επιτεύχθηκε το τέρμα όπως φάνηκε και από τον τρόπο με τον οποίο μπήκε στο β’ ημίχρονο η Ομόνοια, βοήθησε ψυχολογικά καθώς ήταν πολύ καλύτερη από το πρώτο μέρος.

Αυτή της την υπεροχή την μετέτρεψε σε ουσία στο 59ο λεπτό, με τον Μπασιρού να δίνει ωραία κάθετη πάσα στον Αλιόυμ, ο οποίος με ωραίο πλασέ νίκησε τον Ταουντούλ, δίνοντας προβάδισμα στην ομάδα του.

Αυτό το τέρμα είχε σαν αποτέλεσμα η Ομόνοια να αναλάβει πλήρως τον έλεγχο του αγώνα, διατηρώντας το προβάδισμα μέχρι και το τελικό σφύριγμα, σημειώνοντας δεύτερη σερί νίκη για πρώτη φορά στο πρωτάθλημα.

Ομόνοια: Φαμπιάνο, Μάθιους (Ψάλτης 30’), Παναγιώτου, Κουλιμπαλί, Μαρκίνιος, Μπασιρού, Κούσουλος (Χαραλάμπους 46’), Μπέζους (Φράνσον 73’), Σεμέδο, Αλιούμ, Ανσαριφάρντ (Λανγκ 85’).

Οθέλλος:  Ταουντούλ, Σταμούλης, Γιάνσεν, Ναρντίνι, Κυριάκου, Ράμος, Σούτο (Κατσιάτης 80’), Ποπέσκου (Σανγκαρέ 64’), Καστάνας (Μπραμπίγια 80’), Ανάνγκ (Μαμαντού 46’), Ουεσλάτι (Χάσο 80’).

Κίτρινες: Ανάνγκ 33’, 45+1’ Ράμος / Χαραλάμπους 51’, Φράνσον 87’, 90+4’ Αλιούμ