Πάφος FC - Οθέλλος 3-0: Τον «καθάρισε» στο δεύτερο ημίχρονο

Την τέταρτη της σερί νίκη στο πρωτάθλημα πανηγύρισε η Πάφος FC επικρατώντας με 3-0 του Οθέλλου στην αυλαία της 12ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος.

Το σκορ άνοιξε ο Ζάιρο στο 51ο λεπτό με δυνατό σουτ στην κίνηση. Το δεύτερο γκολ πέτυχε ο Τουμάσι στο 68ο λεπτό με πλασέ το τελικό σκορ 3-0 διαμόρφωσε ο Ντράγκομιρ με πλασέ. Οι γηπεδούχοι με τη σημερινή νίκη έφτασα στους 26 βαθμούς και έπιασα στην πρώτη θέση ΑΠΟΕΛ και Άρη. Από την άλλη, οι φιλοξενούμενοι παρέμειναν στην 11η θέση με 9 βαθμούς.

Το ματς

Οι γηπεδούχοι μπήκαν καλύτερα στον αγώνα και έψαξαν να πετύχουν πρώτοι γκολ αλλά παρά το ότι είχαν την κατοχή και την πρωτοβουλία των φάσεων δεν κατάφεραν να σκοράρουν στο πρώτο μέρος.

Η πρώτη ευκαιρία ήρθε στο 4ο λεπτό για την Πάφο, όταν ο Ικόκο επιχείρησε σέντρα στην περιοχή του Οθέλλου και  τον Βαλακάρι να πλασάρει τον Ταουντούλ, ο οποίος μπλόκαρε ενώ η μπάλα βρήκε και στο δοκάρι.

Λίγο αργότερα στο 8ο λεπτό οι γηπεδούχοι είχαν ξανά δοκάρι, σε μια φάση διαρκείας, ο Βαλακάρι έστρωσε την μπάλα στον Ντράγκομιρ αλλά σημάδεψε το δοκάρι και στη συνέχεια απομακρύνθηκε ο κίνδυνος από τους ποδοσφαιριστές του Οθέλλου.

Στο 18ο λεπτό ο Τάνκοβιτς πήρε την κεφαλιά μέσα από την περιοχή του Οθέλλου η μπάλα πέρασε δίπλα από τα δοκάρια του Ταουντούλ. Στο ίδιο λεπτό ο Βαλακάρι επιχείρησε σουτ εκτός περιοχής και ο Ταουντούλ έδιωξε με γροθιές.

Στο 43ο λεπτό η Πάφος είχε αναπτύχθει ωραία η τελική πάσα του Τάνκοβιτς ήταν δυνατή και δεν πρόλαβε ο Βαλακάρι να σπρώξει την μπάλα στα δίχτυα.

Σε ολόκληρο το ημίχρονο ο Οθέλλος είχε παθητικό ρόλο χωρίς να απειλήσει την εστία της Πάφου.

Στο δεύτερο μέρος, οι γηπεδούχοι μπήκαν ακόμη πιο δυνατά και απείλησαν από το πρώτο λεπτό, στο 50ο λεπτό ο Ζάιρο με σουτ μέσα από την περιοχή βρήκε το δοκάρι στην εξέλιξη της φάση ο Ζάιρο με δυνατό σουτ στην κίνηση έγραψε το  1-0.

Η καλύτερη στιγμή για τους φιλοξενούμενους ήρθε στο 64ο λεπτό με τον Σταμούλλη, ο οποίος έφυγε στην κόντρα μπήκε στην περιοχή το σουτ του όμως ήταν αδύναμο και μπλόκαρε ο Ίβουσιτς.

Το 2-0 ήρθε στο 68ο λεπτό με τον Τουμασί, ο Ντράγκομιρ μπήκε στην περιοχή γύρισε στον Ζάιρο και ο τελευταίος έδωσε έτοιμο γκολ στον Τουμάσι για το 2-0.

Στο 77ο λεπτό πέτυχαν και τρίτο γκολ οι γηπεδούχοι με τον Ντράγκομιρ να εκμεταλλεύεται το λάθος του Ταουντούλ και προ κενής εστίας έκανε το 3-0.

Οι συνθέσεις:

Πάφος FC: Ίβουσιτς, Κβίντα, Γκόλνταρ, Μπότσκαϊ, Ικόκο, Ντράγκομιρ, Ναμ, Τάνκοβιτς (66′ Τουμάσι), Πέπε (66′ Πελάτζιο), Βαλακάρι (77′ Αμπντουσαλάμοφ), Ζάιρο (77′ Νταβό).

Στον πάγκο: Γιοσίποβιτς, Μπρούνο Φελίπε, Δημητρίου, Ρους, Μιχαήλ, Τουμάσι, Ροβαρίς, Ταβάρες, Πελάτζιο.

Οθέλλος: Ταουντούλ, Σταμούλης, Γιάνσεν, Ναρντίνι, Κυριάκου, Σούτο (72′ Σανγκαρέ), Μπραμπίγια (72′ Λιμπόμπε), Κατσιατή (46′ Ποπέσκου), Γιάσο, Ντιαγέ (58′ Χριστοδούλου), Μπένσον (90′ Πέρεθ).

Στον πάγκο: Τζιακουρής, Παναγιώτου, Χριστοδούλου, Καστάνας, Μίτσης, Βενιζέλου, Ιωάννου.

Διαιτητής: Αργυρού Μ. Ανδρέας

Α' Βοηθός Διαιτητής: Γεωργίου Χαράλαμπος

Β' Βοηθός Διαιτητής: Αναστασίου Στέφανος

4ος Διαιτητής: Χριστοφόρου Μάριος