Άρης-ΑΠΟΕΛ 1-0: Ο Σουμάνσκι του έσπασε το νικηφόρο σερί, χαμός στην κορυφή!

Ο Άρης επικράτησε με 1-0 του ΑΠΟΕΛ στο «AlphaMega Stadium», στο πλαίσιο της 12ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος. Το μοναδικό τέρμα του αγώνα πέτυχε με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι ο Σουμάνσκι στο δεύτερο ημίχρονο.

Με το τρίποντο που πήρε η ομάδα της Λεμεσού, έπιασε στην πρώτη θέση τον ΑΠΟΕΛ με 26 βαθμούς. Τους ίδιους, έχει και η Πάφος FC. Στην τριπλή ισοβαθμία, ο Άρης αναγράφεται πρώτος στον βαθμολογικό πίνακα.

Όλα τα άρθρα και την περιγραφή του ντέρμπι Άρης-ΑΠΟΕΛ χορηγεί η αλυσίδα καφέ Kawacom’s

ΠΑΡΕΜΒΑΣΗ VAR, ΤΟ ΠΗΡΕ ΠΑΝΩ ΤΟΥ Ο ΣΕΡΒΟΣ
Τα πρώτα λεπτά ήταν αναγνωστικά με τις δύο ομάδες να ψάχνουν τα πατήματα τους. Πριν έρθει η πρώτη τελική, υπήρξε μια φάση με φάουλ που ανάγκασε τον Βαρίστα να επέμβει. Συγκεκριμένα, ο Μαγιαμπέλα στην διεκδίκηση της μπάλας πάτησε τον Μαρκίνιος. Ο Δημήτρης Σολωμού που ήταν στο VAR φώναξε τον Νόβακ Σίμοβις για να δει την φάση καθώς θεώρησε ότι υπήρχε περίπτωση κόκκινης κάρτας. Ο Σέρβος πήγε στο OFR και αφού είδε την φάση, αποφάσισε να δώσει κίτρινη στον παίκτη του Άρη, αντί κόκκικη.

Η πρώτη τελική, ήρθε στο 14ο λεπτό με σουτ του Κοκόριν. Τέσσερα λεπτά μετά, απείλησε και ο ΑΠΟΕΛ με την κοντινή κεφαλιά του Ντάλσιο να περνά έξω.

Η πρώτη μεγάλη φάση στο ντέρμπι, ήρθε στο 22ο λεπτό για τον ΑΠΟΕΛ. Ο Μαρκίνιος έκανε το σουτ εντός περιοχής, η μπάλα, όμως, πέρασε λίγο δίπλα από το κάθετο δοκάρι της εστίας του Βανά Άλβες. Ακολούθησε ένα μακρινό σουτ του Μαγιαμπέλα, χωρίς να είναι ικανό να απειλήσει.

Ακολούθως, ήρθαν δύο μακρινά άστοχα σουτ, ένα για κάθε ομάδα. Αρχικά δοκίμασε το πόδι του ο Ζόκε και στην συνέχεια ο Ντάλσιο.

Δύο λεπτά πριν την συμπλήρωση του πρώτου 45λέπτου, ο Άρης απείλησε, χωρίς όμως να βρει τον τρόπο να σκοράρει. Ο Κοκόριν από κοντά προσπάθησε να βάλει την προβολή χωρίς όμως αποτέλεσμα.

Στο δεύτερο ημίχρονο, ο ΑΠΟΕΛ ήταν η ομάδα που μπήκε πιο επιθετικά. Απείλησε αρχικά με τον Σαρφό στο 53ο λεπτό. Ο μέσος του ΑΠΟΕΛ δεν μπόρεσε από κοντά να ολοκληρώσει την προσπάθεια του με τον Βανά να αποκρούει και να τελειώνει την φάση. Στο 59ο λεπτό οι γλαζοκίτρινοι απείλησαν εκ νέου, το σουτ του Ντάλσιο από το ύψος της αντίπαλης περιοχής, όμως, πέρασε πάνω από την εστία του Άλβες.

ΓΚΟΛ ΑΠΟ ΤΟ ΣΗΜΕΙΟ ΤΟΥ ΠΕΝΑΛΤΙ
Η πρώτη μεγάλη φάση του Άρη στο δεύτερο μέρος, ήρθε στο 72ο λεπτό. Ο Μπράουν έκανε το σουτ από πολύ καλή θέση εντός περιοχής, έστειλε όμως την μπάλα πάνω από την εστία του Μπέλετς.

Ένα λεπτό μετά, ο Άρης κέρδισε πέναλτι με το οποίο πήρε προβάδισμα στο σκορ. Το μαρκάρισμα έγινε από τον Βινταλ στον Μπαμπίκα. Ο Σουμάνσκι ανέλαβε την εκτέλεση, ευστόχησε και έδωσε το προβάδισμα στην ομάδα της Λεμεσού, στο 74ο λεπτό.

Από την στιγμή που ο Άρης πήρε προβάδισμα, τίποτα δεν άλλαξε μέχρι το τέλος και στο τέλος ήρθε η σημαντική νίκη που δίνει νέα δεόμενα στο πρωτάθλημα.

• ΕΔΩ η εξέλιξη του αγώνα

ΑΡΗΣ: Βανά Άλβες, Μουσούντα, Ουρόσεβιτς, Καζού, Γιαγκό, Στρούσκι (65′ Μπράουν), Ζόκε, Μαγιαμπέλα (59′ Σουμάνσκι), Μοντνόρ (59′ Ζακάρια), Μπαμπίκα (90+1′ Σανέ), Κοκόριν.
Στον πάγκο: Σοφρωνίου, Ζάντρο, Γιαντάλ, Μπράουν, Σπόλιαριτς, Στεπίνσκι, Δημητρίου, Σανέ, Νίκολιτς, Ζακάρια, Σουμάνσκι.

ΑΠΟΕΛ: Μπέλετς, Τσεπάκ, Βιτάλ, Κρέσπο, Πέτροβιτς, Κοσταντίνοφ, Ντάλσιο (86′ Γουΐλσον), Σαρφό, Ντογκαλά (79′ Κβιλιτάια), Μαρκίνιος (65′ Εφραίμ), Τομανέ (86′ Γαβριήλ).
Στον πάγκο: Χριστοδούλου, Καραμανώλης, Εφραίμ, Γουΐλσον, Βιγιαφάνες, Κβιλιτάια, Σούσιτς, Σατσιάς, Γαβριήλ, Φετφατζίδης, Πολυκάρπου, Δώνης.

ΚΙΤΡΙΝΕΣ: Μαγιαμπέλα, Κοκόριν, Στρούσκι, Ζόκε (3η), Καζού / Κοσταντίνοφ, Τομανέ, Πέτροβιτς
ΚΟΚΚΙΝΕΣ: Εφραίμ

Διαιτητής: Simovic Novak
Α’ Βοηθός Διαιτητής: Καλογήρου Μάριος