Οθέλλος- ΑΕΖ 2-1: Δύο πέναλτι, αποβολή, ανατροπή και τρίποντο με Ποπέσκου

Σε ένα εκπληκτικό παιχνίδι που τα είχε όλα ο Οθέλλος κατάφερε να ανατρέψει το σκορ και να πάρει τη νίκη με 2-1 απέναντι στην ΑΕΖ. Με τη «χρυσή» αλλαγή για τον Οθέλλο ο Ποπέσκου, ο οποίος με δύο προσωπικά γκολ ανέτρεψε το σκορ και χάρισε τη δεύτερη συνεχόμενη νίκη για την ομάδα της Αθηαίνου.

Το ματς:

Το παιχνίδι ξεκίνησε με τον καλύτερο τρόπο με την πρώτη φάση να έρχεται στα 30 δευτερόλεπτα για τους γηπεδούχους με τον Ανάνγκ να είχε βρεθεί μόνος στην περιοχή της ΑΕΖ το σουτ όμως απόκρουσε ο Μπέκερ σε κόρνερ.

Η επόμενη καλή στιγμή ήταν το γκολ-πέναλτι της ΑΕΖ στο 28ο λεπτό ύστερα από υπόδειξη του VAR, για πάτημα του πάτημα του Ναρντίνι πάνω στον Χατζηβασίλη. Ο Κάστρο ανέλαβε την εκτέλεση και ευστόχησε για το 1-0 της ΑΕΖ.

Στη συνέχεια, στο 32ο λεπτό ο Χριστοδούλου έδειξε την κόκκινη κάρτα στον Ρουίζ για φάουλ στον Κατσιάτη. Το VAR τον κάλεσε ξανά και πήρε πίσω την απόφαση του δείχνοντας τελικά κίτρινη στον Ρουίζ.

Στο 35ο λεπτό οι γηπεδούχοι βρήκαν δοκάρι μετά από κεφαλιά του Ανάνγκ, ύστερα από σέντρα του Σταμούλλη, η μπάλα τράνταξε την οριζόντιο δοκό του Μπέκερ. Ο Οθέλλος στο 37ο λεπτό σκόραρε με τον Κατσιάτη, αλλά το VAR έλεξε τη φάση και ακύρωσε το γκολ γιατί υπήρξε οφσάιντ πριν την επίτευξη του γκολ. Έτσι παρέμεινε το 1-0 για την ΑΕΖ. Στο 43ο λεπτό η φιλοξενούμενη ομάδα δέχτηκε τη δεύτερη κίτρινη κάρτα ο Σλόγκαρ και αποβλήθηκε.

Στο δεύτερο μέρος, η ΑΕΖ κέρδισε δεύτερο πέναλτι στο 48ο λεπτό σε ανατροπή του Κάστρο από τον Ταουντούλ, ο Κάστρο ανέλαβε την εκτέλεση με τον Ταουντούλ αυτή τη φορά να αποκρούει το πέναλτι σε πρώτο χρόνο και στη συνέχεια την προβολή του Χατζηβασίλη.

Στο 63ο λεπτό ο Οθέλλος έφερε στα ίσα το παιχνίδι με τον Ποπέσκου, ο οποίος με δυνατό σουτ μέσα από την περιοχή έφερε το παιχνίδι στα ίσα.

Μετά το γκολ της ισοφάρισης ο Οθέλλος ήταν σαφώς ανώτερος και έψαχνε το γκολ της ανατροπής.

Στο 89ο λεπτό η ανατροπή έγινε με τη χρυσή αλλαγή του Οθέλλου τον Ποπέσκου με εκπληκτικό πλασέ να διαμορφώνει το τελικό σκορ 2-1, χαρίζοντας τη δεύτερη συνεχόμενη νίκη για τον Οθέλλο.

Ο γηπεδούχος Οθέλλος έφτασε στους 9 βαθμούς όσους η ΑΕΖ. Παραμένοντας στην 11η και 12η θέση αντίστοιχα.

ΟΘΕΛΛΟΣ: Ταουντούλ, Σταμούλης, Γιάνσεν, Ναρντίνι, Κυριάκου (58΄Ποπέσκου), Ράμος (76′ Μπραμπίγια), Σούτο, Κατσιατής (58′ Γκαρσία), Ζουνζάρεν (76′ Μαμαντού), Ανάνγκ, Ουεσλάτι

Στον πάγκο: Τζιακουρής, Παναγιώτου, Χριστοδούλου, Λιπόμπε, Καστάνας, Βενιζέλου, Ιωάννου, Κορίνους

ΑΕΖ: Μπέκερ, Παστελλής (66′ Σαρφό), Κ.Αντωνίου, Σλόγκαρ, Ντελμίρο, Κάστρο, Ρέινολντς, Φράγκος (66′ Χρίστου), Χατζηβασίλη (61’Ματόνγκο), Ρουίθ (46′ Φοστάβε), Γιουσούφ (66′ Σιφνέος)

Στον πάγκο: Μιλοσάβλιεβιτς, Στυλιανού, Χριστοφή, Ρόχα Σάντος, Μιχαηλίδης, Ελευθερίου, Ιωσηφίδης

Διαιτητής: Χριστοδούλου Ιωάννης

Α’ Βοηθός Διαιτητής: Λάμπρου Λάμπρος

Β’ Βοηθός Διαιτητής: Πέτρου Πέτρος

4ος Διαιτητής: Τεχράνυ Ανδρέας