Εθνικός-Πάφος 1-4: Ανατροπή, τεσσάρα και διπλό στο Δασάκι για την Πάφο!

Με πρωταγωνιστή τον αρχηγό της Ζάιρο η Πάφος απέδρασε από το Δασάκι με νίκη 4-1 απέναντι στο Εθνικό και έφτασε στους 23 βαθμούς. Τα γκολ του αγώνα πέτυχαν με πέναλτι ο Βαλακάρι και δύο γκολ ο Ζάιρο και ο Νταβό στις καθυστερήσεις, για τους γηπεδούχους σκόραρε από την άσπρη βούλα ο Μάριος Ηλία.

Η ομάδα του Καρσέδο με τη τρίτη της σημερινή νίκη έφτασε στους 23 βαθμούς και στο -3 από τον πρώτο ΑΠΟΕΛ. Από την άλλη, η ομάδα της Άχνας παρέμεινε στην 10 θέση με 12 βαθμούς.

Το ματς:

Η Πάφος μπήκε πιο δυνατά στον αγώνα απείλησε δύο φορές τον Εθνικό, η πρώτη καλή στιγμή ήρθε μόλις στον 3ο λεπτό με τον Βαλακάρι να πλασάρει τον Παναγή, ο οποίος μάζεψε.

Στη συνέχεια στο 6ο λεπτό η Πάφος βρήκε δοκάρι με τον Δημητρίου, ο οποίος επιχείρησε μια σέντρα-σουτ από δεξιά πλάγια και η μπάλα σταμάτησε στο δοκάρι του Παναγή.

Οι γηπεδούχοι ευτύχισαν να ανοίξουν νωρίς το σκορ με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Μάριου Ηλία στο 11ο λεπτό, ύστερα από υπόδειξη του VAR. Η απάντηση για τους φιλοξενούμενους ήρθε 20 λεπτά αργότερα με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Βαλακάρι. Το γκολ της ανατροπής πέτυχε ο Ζάιρο στο τελευταίο λεπτό του πρώτου ημιχρόνου, ο Βραζιλιάνος μπήκε στην περιοχή από δεξιά πλάγια επιχείρησε το δυνατό σουτ και έστειλε την μπάλα στα δίκτυα.

Στο δεύτερο μέρος, οι φιλοξενούμενοι μπήκαν δυνατά για να καθαρίσουν την υπόθεση νίκης και στο πρώτο λεπτό έχασαν διπλή ευκαιρία με τον Μπότσκαϊ σε πρώτο χρόνο να βρίσκει δοκάρι και στη συνέχεια ο Παναγή να διώχνει σε κόρνερ.

Στο 55ο λεπτό απείλησε ξανά από στημένη φάση, με τον Ρους να παίρνει την κεφαλιά και η μπάλα πέρασε παράλληλα από την εστία του Παναγή. Το τρίτο γκολ ήρθε με τον Ζάιρο να μπαίνει στην περιοχή να αποφεύγει τον Παναγή και διαμόρφωσε το 1-3.

Ο Εθνικός μετά τον τρίτο γκολ των φιλοξενούμενων δεν μπόρεσε να αντιδράσει. Η Πάφος είχε την κατοχή και έχασε αρκετές ευκαιρίες για να πετύχει κι άλλα γκολ. Στο 72ο λεπτό ο Ταβάρες προ κενής εστίας αστόχησε και έστειλε την μπάλα έξω.

Το τελικό σκορ διαμόρφωσε ο Νταβό στους χρόνους καθυστερήσεων, πέρασε τον Ριστέφσκι και πλάσαρε τον Παναγή για το τελικο 1-4.

Οι συνθέσεις:

Εθνικός Άχνας: Παναγή, Περατικός (57′ Μπράντονιτς), Σπιρόφσκι, Ντε Ιριόντο, Ιωάννου, Αγγελόπουλος, Ντράζιτς (46′ Ριστέφσκι), Λίπσκι (57′ Γκόμες), Νικολάου, Καμπρέρα (77′ Πεχλιβάνης), Μ. Ηλία (68′ Ένεμ)

Στον πάγκο: Μάρκοβιτς, Σταυρινού, Κ. Ηλία, Μπίκερ, Καλλένος, Πέρδιος, Ακσεντίεβιτς

Πάφος FC: Ίβουσιτς, Δημητρίου, Γκολντάρ, Ρους, Μπότσκαϊ (88′ Μιχαήλ), Πελάτζιο (70′ Νταβό), Ναμ, Βαλακάρι (70′ Τουμάσι), Τάνκοβιτς, Πέπε (70 Ταβάρες), Ζάιρο (76′ Αμπντουσαλάμοφ)

Στον πάγκο: Γιοσίποβιτς, Μιχαήλ, Νταλίνια

Διαιτητής: Θεουλή Χρυσοβαλάντης

Α' Βοηθός Διαιτητής: Κοντεμενιώτης Γιώργος

Β' Βοηθός Διαιτητής: Κωμοδρόμος Ηρακλής

4ος Διαιτητής: Αργυρού Μ. Ανδρέας

VAR: Strukan Duje

AVAR: Δημητριάδης Μάριος

Παρατηρητής: Καπιτανής Κώστας