Ομόνοια-Απόλλων 2-0: Σε κέφια ο Λοίζου, μεγάλη νίκη για τους «πράσινους»

Η Ομόνοια πήρε μία μεγάλη νίκη επί του Απόλλωνα για την 10η αγωνιστική του πρωταθλήματος, κερδίζοντας με 2-0 στο ΓΣΠ, επιστρέφοντας στα νικηφόρα αποτελέσματα. Λοίζου και Σεμέδο οι σκόρερ στο σημαντικό τρίποντο πριν το νέο ντέρμπι που ακολουθεί με την Ανόρθωση. Δεύτερη σερί ήττα για Απόλλωνα στο φετινό πρωτάθλημα. Η νίκη αυτή ανέβασε το τριφύλλι στους 20 βαθμούς και στο -3 από την κορυφή.

• Δείτε ΕΔΩ την εξέλιξη του αγώνα
  • Δείτε ΕΔΩ όλα τα νέα της Ομόνοιας
  • Δείτε ΕΔΩ όλα τα νέα του Απόλλωνα

Εικόνα αγώνα:

Με προβάδισμα της Ομόνοιας (1-0) ολοκληρώθηκε το πρώτο 45άλεπτο του αγώνα στο ΓΣΠ Ομόνοια-Απόλλων, με τους πράσινους να είναι μπροστά στο σκορ από τα πρώτα δευτερόλεπτα του αγώνα (35’’) με γκολ από τον Λοίζου. Ένα πρώτο μέρος του ντέρμπι που είχε ένταση αγωνιστικά και από τις δύο πλευρές με την ομάδα του Αυγουστή να διαφυλάσσει το προβάδισμα της και από την άλλη ο Απόλλωνας με τον έμπειρο Βαλμπουενά να προσπαθεί με κάθε τρόπο να κερδίσει τον Φαμπιάνο.

Πριν καν καλά – καλά καθαρίσει η ατμόσφαιρα από τα καπνογόνα των φίλων της Ομόνοια, ο Λοίζου έβαλε τους γηπεδούχους μπροστά στο σκορ με κοντινό πλασέ και μετά από ασιστ του Μάθιους, με τον Απόλλωνα ν’ απαντάει αρκετά αργότερα με μία τελική του Βαλμπουενά βρήκε όμως απέναντι του την εξαιρετική απόκρουση του Φαμπιάνο.

Στο 21’ το τριφύλλι ζήτησε πέναλτι για χτύπημα του Εκπολό στον Σεμέδο στην περιοχή, κάτω χαμηλά στο πόδι, ο ρεφ μετά από συστάσεις πήγε στο on-field review και το υπέδειξε. Ο Μπέζους ανέλαβε την εκτέλεση όμως ο Λέουβενμπεργκ απέκρουσε εύκολα, βάζοντας στοπ σ’ ένα δεύτερο γκολ για την Ομόνοια.

Στο 29’ η φιλοξενούμενη ομάδα, είχε άλλη μία καλή μεγάλη φάση με τον Βαλμπουενά που επιχείρησε το σουτ αλλά ο Φαμπιάνο έσωσε ξανά διώχνοντας σε κόρνερ, ενώ μία κεφαλιά του Σπόλιαριτς μετά από κόρνερ, πέρασε μόλις έξω. Ο Απόλλωνας πήγε να βγάλει αντίδραση στο γκολ, όμως δεν ήταν αποτελεσματικός.

Το ξεκίνημα του β’ μέρους βρήκε τον Απόλλωνα να έχει την πρώτη τελική, ψάχνοντας τον αιφνιδιασμό όπως ακριβώς έπραξε η Ομόνοια στο α’ ημίχρονο. Μάρκες και Αμπντουραχίμι επιχείρησαν να πιάσουν στον ύπνο τον Φαμπιάνο, όμως μέχρι εκεί. Η Ομόνοια αν και μπήκε λίγο νωθρά στην επανάληψη βρήκε τα πάνω της από το 60’ και μετά έχοντας μία μεγάλη φάση με τον Λοίζου, ενώ στο 64’ ήρθε και το δεύτερο γκολ για τους γηπεδούχους.

Μετά από άστοχη έξοδος από τον Λέουβενμπερκ, ο Σεμέδο εκμεταλλεύτηκε την μπαλιά του Λοίζου που ήταν και από τους πρωταγωνιστές της σημερινής νίκης, και έστειλε από δύσκολη θέση τη μπάλα στα δίχτυα για το δεύτερο γκολ των πρασίνων και το 2-0, ενώ δύο λεπτά αργότερα με τον ίδιο ποδοσφαιριστή η Ομόνοια είχε δοκάρι. Στις καθυστερήσεις του αγώνα η Ομόνοια είχε άλλη μία μεγάλη φάση για ένα τρίτο γκολ για την με Αλιούμ, όμως η μπάλα κατέληξε στην εξωτερική πλευρά των διχτύων.

Το ντέρμπι στη Λευκωσία βάφτηκε «πράσινο» με την ομάδα του Αυγουστή να συνεχίζει και το αήττητο της.

Οι συνθέσεις:

Ομόνοια: Φαμπιάνο, Μάθιους, Κουλιμπαλί, Παναγιώτου, Σιπριάνο, Σεμέδο (90’ Ζαχαρίου), Μπασιρού (90’ Χαραλάμπους), Λοίζου (84’ Αλιούμ), Κούσουλος, Κακουλής (76’ Ανσαριφάρντ), Μπέζους (76’ Φράνσον)

Απόλλων: Λέουβενμπεργκ, Εκπολό, Άδωνη, Πειπέρενς (46’ Φιλιώτης), Τέκιε, Αμπντουραχίμι (72’ Πέρετζ), Σπόλιαριτς (82’ Χουσαίν), Γιούρσεβιτς (82’ Μαλεκκίδης), Βαλμπουενά, Κοστάκε (72’ Κρμεντσικ), Μάρκες

Κίτρινες: Μπέζους / Σπόλιαριτς