Ομόνοια- ΑΕΚ 0-0: (Χ)αμένες και οι δύο

Ομόνοια και ΑΕΚ έμειναν στη «λευκή» ισοπαλία στον αγώνα για την 9η αγωνιστική του πρωταθλήματος CYTA 2023-24. Ένα αποτέλεσμα που δεν αφήνει ικανοποιημένες τις δύο ομάδες, σε ένα παιχνίδι με αρκετά λάθη και χωρίς πολλές ουσιαστικές ευκαιρίες. Οι «πράσινοι» έφτασαν στους 17 βαθμούς και στην 6η θέση, ενώ οι «κιτρινοπράσινοι» έφτασαν στους 13 βαθμούς και την 8η θέση.

Το ματς:

Χωρίς πολλές ευκαιρίες ολοκληρώθηκε το πρώτο μέρος για τις οι δύο ομάδες, συγκεκριμένα η καλύτερη στιγμή για την ΑΕΚ ήταν μόλις στο 2ο λεπτό με τον Σολ, ο Φαράζ επιχείρησε τη σέντρα στην περιοχή της Ομόνοιας, ο Ισπανός επιθετικός πήρε την κεφαλιά η μπάλα κατέληξε στον Φαμπιάνο.

Στο 16ο λεπτό απείλησε η ΑΕΚ με τον Τόνγκια από πλάγια αριστερά δοκίμασε σουτ το οποίο κατέληξε άουτ. Στο 19ο λεπτό απείλησαν οι γηπεδούχοι με τον Κακουλλή έπειτα από εκτέλεση κόρνερ του Μπέζους ο Κύπριος επιθετικός έβαλε την προβολή αλλά μπλόκαρε ο Πίριτς. Στο 23ο λεπτό ο Μπέζους έδωσε την πάσα στον Κακουλλή, αυτός μπήκε στην περιοχή έκανε το σουτ και ο Πίριτς έδιωξε με γροθιές σε κόρνερ. Στο 26ο λεπτό απείλησε η ΑΕΚ με σουτ του Τόνγκια αλλά η μπάλα κατέληξε έξω.

Στο 40ο λεπτό ο Σωφρόνης Αυγουστή προχώρησε σε αναγκαστική αλλαγή, αφού ο Σίμιτς τραυματίστηε και στη θέση του πέρασε ο Λοΐζου. Στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων ο Κακουλλής, σκόραρε μετά από κάθετη του Μπασιρού όμως το γκολ δεν μέτρησε καθώς ο Κύπριος επιθετικός ήταν σε θέση οφσάιντ. Με το τέλος του ημιχρόνου ο Σωφρόνης Αυγουστή δέχτηκε κίτρινη κάρτα επειδή διαμαρτυρήθηκε στον διαιτητή που ανέκοψε την τελευταία επιθετική προσπάθεια της ομάδας του.

Στο δεύτερο μέρος, ξεκίνησε σε πιο χαλαρό τέμπο από τις δύο ομάδες. Στο 62ο λεπτό η Ομόνοια με τους Μπασιρού και Λοίζου, άλλαξαν την μπάλα μέσα στην περιοχή της ΑΕΚ, ο τελευταίος σούταρε και κέρδισε κόρνερ.

Η καλύτερη στιγμή για τους πράσινους ήρθε στο 78ο λεπτό με το δοκάρι του Μπέζους σε απευθείας εκτέλεση φάουλ. Στην αμέσως επόμενη φάση ο Πίριτς έκανε σωτήρια απόκρουση σε γύρισμα του Κούσουλου.  Η καλύτερη στιγμή για τους φιλοξενούμενους ήτανστο 69ο λεπτό ο Γκιούρσκο από καλή θέση πλάσαρε έξω, αλλά υποδείχθηκε ως οφσάιντ.

Την επόμενη (10η) αγωνιστική, η Ομόνοια θα αντιμετωπίσει τον Απόλλωνα στο ΓΣΠ (Σάββατο 4/11, 19:00), ενώ η ΑΕΚ μεσοβδόμαδα θα υποδεχθεί τον ΠΟ Αχυρώνας/Ονήσιλος στην ΑΕΚ Αρένα (Τετάρτη 1/11, 17:00) για τον θεσμό του κυπέλλου και ακολούθως για το πρωτάθλημα τον ΑΠΟΕΛ εντός έδρας (Κυριακή 5/11, 18:00).

Ομόνοια: Φαμπιάνο, Μάθιους, Κουλιμπαλί, Σιπριάνο, Σεμέδο, Κακουλλής (Ανσαριφάρντ 68'), Μπασιρού (Χαραλάμπους 79΄), Σίμιτς (40' Λοΐζου), Παναγιώτου, Κούσουλος, Μπεζούς (Αλιούμ 79').

Στον πάγκο: Ουζόχο, Κυριακίδης, Ψάλτης, Λοΐζου, Αλιούμ, Φράνσον, Ανσαριφάρντ, Ζαχαρίου, Λανγκ, Μίλετιτς, Χαραλάμπους, Προκοπίου.

ΑΕΚ: Πίριτς, Ντιουνκού, Τόμοβιτς, Λέδες, Τόνγκια (Σάντος 82'), Σολ, Φαράζ (Γκιούρτσο 65'), Καπτούμ (Πονς 65'), Ρομπέρζ, Σάντσεζ, Ντίμερς.

Στον πάγκο οι Ερερίν, Τούμπας, Γκαλιόλο, Τρισκόφσκι, Λόπες, Μιλίτσεβιτς, Γκάμα, Πονς, Σάντος, Γκιούρτσο, Μάμας.

Διαιτητής: Fahndrich Lukas Thomas
Α' Βοηθός Διαιτητής: Γεωργίου Παύλος
Β' Βοηθός Διαιτητής: Κοντεμενιώτης Γιώργος
4ος Διαιτητής: Αντωνίου Μενέλαος
VAR: Χριστοφόρου Μάριος